دکتر مسعود جعفری پور

فلوشیپ فوق تخصص جراحی پلاستیک صورت


جراحی زیبایی پلک بالا و پایین (بلفاروپلاستی)


در جراحی زیبایی پلک (که به آن لیفت چشم یا بلفاروپلاستی نیز گفته میشود)، پف زیر پلکهای پایین کم شده و پوست اضافی پلکهای بالا برداشته میشود.بلفاروپلاستی معمولاً به دلایل زیبایی انجام میشود. به علاوه، این عمل راه مؤثری برای بهبود دید سالخوردگانی است که افتادگی پلکهای بالای آنها جلوی دیدشان را گرفته است.البته، لیفت چشم نمیتواند تیرگیهای زیر چشم ، چروکهای پنجه کلاغی یا سایر چروکهای صورترا رفع کند. این عمل در کنار اعمال دیگری مانند پاکسازی لیزری پوست، تزریق ژل، یا لیفت پیشانیانجام میشود.

فرایند پیر شدن پلک
پوست، همچنان که پیر میشود خاصیت ارتجاعی خود را نیز از دست میدهد. نبود خاصیت ارتجاعی و همچنین تأثیر نیروی جاذبه باعث میشود روی پلکهای بالا و پایین پوست اضافی جمع شود.وجود پوست اضافی در ناحیه پلک پایین باعث ایجاد چروک و برآمدگی میشود. در پلکهای بالا نیز، چین اضافهای از پوست روی مژهها آویزان شده و جلوی دید را میگیرد.چربی موجود در اطراف تخم چشم، که باعث سهولت قرارگیری و حرکت این عضو در کاسه سر میشود نیز، ممکن است باعث ایجاد برآمدگیهایی در پلکهای بالا و پایین شود. با بالا رفتن سن غشاء نازکی که چربی را در جای خود نگه میدارد ضعیف شده و اجازه میدهد چربی جلو آمده و وارد پلک شود.

علل استفاده از جراحی زیبایی چشم (بلفاروپلاستی)
علل تجویز بلفاروپلاستی پلک بالا عبارتند از وجود پوست اضافی در پلک و افتادگی پوست آن (درماتوشالازی) و همچنین برآمدگی چربی پرهآپونوروتيک (استئاتوبلفارون steatoblepharon) که منجر به ایجاد مشکلاتی برای میدان دید و زیبایی بیماران میشود.

علل تجویز بلفاروپلاستی پلک پایین :
چین و چروک و درماتوشالازی پلک پایین
برآمدگی نسبی چربی پرهآپونوروتيک
فرورفتگی بخش پایینی پلک تحتانی
تحلیل رفتن بافتهای پایین کاسه چشم و گونه
وجود برآمدگی یا فستون (festoon) در ناحیه گونه
نامتقارن بودن پلکهای پایین

کاندیداهای مناسب برای جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) چه کسانی هستند ؟
بهترین کاندیداها برای عمل لیفت چشم کسانی هستند که از وضعیت سلامت خوبی برخوردار بوده و انتظارات واقعبینانهای دارند. داوطلبین این عمل اکثراً 35 ساله یا بزرگتر هستند، البته اگر پف یا افتادگی پلکها ارثی باشند، انجام جراحی در سنین پایینتر نیز امکانپذیر است.جراحی زیبایی چشم به بهبود ظاهر و همچنین افزایش اعتماد به نفستان کمک خواهد کرد. البته، این عمل ساختار صورتتان را تغییر نداده و شاید نتواند ظاهر ایدهآلی که میخواهید برایتان فراهم کند. پس، قبل از جراحی، در خصوص اهدافتان فکر کرده و در مورد آنها با جراحتان صحبت کنید.

چگونه باید برای جراحی زیبایی چشم (بلفاروپلاستی) آماده شوم ؟
باید از کسی بخواهید تا بعد از جراحی شما را به خانه رسانده و شب اول بعد از عمل را نیز در کنارتان بماند.همچنین مجبور خواهید بود تا چند روز بعد از عمل در خانه باقی مانده و فعالیتهایتان را محدود کنید تا پلک بهبود بیابد؛ بنابراین بهتر است از قبل برای این مسئله برنامهریزی کنید. بعضی از افراد بعد از جراحی دچار خشکی چشم میشوند، که البته این مشکل معمولاً در کمتر از دو هفته رفع میشود. اگر خشکی چشمهایتان بیش از دو هفته طول کشید با پزشکتان تماس بگیرید.

همچنین، میبایست اقلام زیر را در خانه آماده داشته باشید :
یخ
کیسه یخ (یا میتوانید از کیسه فریزهای پر شده از یخ و یا ذرت یا نخود یخزده استفاده کنید)
تعدادی پدِ گاز کوچک
قطره چشم یا اشک مصنوعی (از پزشک بخواهید نوع مناسب نیازتان را برای شما تجویز کند)
لیف و حوله های تمیز
داروی مسکن بدون نسخه (که پزشک میتواند نوع مناسب آن را توصیه کنید)
داروهای ادویل، موترین، ناپروکسن، آلوِه و آسپرین نباید مصرف شوند، زیرا احتمال بروز خونریزی را افزایش میدهند.

جراحی زیبایی پلک ( بلفاروپلاستی ) چگونه انجام می شود ؟
معمولاً، اگر هر دو پلک بالا و پایین با هم عمل شوند، لیفت چشم حدوداً دو ساعت طول میکشد. پزشک، به احتمال زیاد از بیحسی موضعی (داروی مسکنی که اطراف چشم تزریق میشود) به همراه یک آرامبخش خوراکی یا خط وریدی استفاده میکند.اگر قرار است هر چهار پلکتان با هم عمل شوند، احتمالاً جراحان ما کار را با پلکهای بالا شروع خواهند کرد. جراحان ما معمولاً برشها را روی خطوط طبیعی پلکها ایجاد میکنند. ایشان، از طریق این برشها پوست را از بافتهای زیرین جدا کرده و چربی، پوست و عضلات اضافی را برداشته و سپس آنها را با بخیههای بسیار کوچکی میبندند. بخیههای پلکهای بالا 3 تا 6 روزی در جایشان باقی میمانند. بخیه زدن یا نزدن پلکهای پایین به تکنیک مورد استفاده بستگی دارد.

تکنیک های جراحی زیبایی چشم ( بلفاروپلاستی )
جراحی روی پلکهای پایین را میتوانند دو روش انجام داد:
در روش اول، جراحان ما برش مورد نیاز برای خارج کردن چربی را داخل پلک ایجاد میکنند، که این باعث میشود برش پنهان بماند. سپس، ایشان با استفاده از لیزر دیاکسید کربن یا اربیوم خطوط ظریف را محو میکنند.در روش بعدی، برش در امتداد حاشیه مژهها ایجاد میشود. جراح از طریق این برش میتوان عضلات شل شده، پوست و چربی اضافی را بردارد. خط برش بعد از مدت کوتاهی محو میشود.معمولاً، جراحان ما بعد از انجام عمل با هر یک از این دو روش، پاکسازی پوست با لیزر را توصیه میکنند.

انواع جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)
جراحی زیبایی پلک دارای سه نوع اصلی است:

بلفاروپلاستی پلک پایین
نوع اول، بلفاروپلاستی پلک پایین نام دارد. این نوع جراحی، همانطور که نام آن نشان میدهد، روی پلک پایین انجام شده و اکثراً از آن برای اصلاح پف پلکها یا بهبود چروکهای پوست اطراف چشم استفاده میشود.


جراحی پلک دو کره ای
نوع دوم، جراحی پلک دو کرهای نام دارد. به این نوع عمل «بلفاروپلاستی آسیایی» نیز گفته میشود زیرا در شرق و جنوب شرق آسیا طرفداران بسیاری دارد. در این نوع جراحی، با ایجاد یک چین در پلک بالا، این پلک دو لایه میشود.

جراحی پلک بالا
نوع سوم، جراحی پلک بالا است. از این نوع جراحی عمدتاً برای بهبود عملکرد چشم استفاده میشود. در دوران سالخوردگی، پلک بالا خاصیت ارتجاعی طبیعی خود را از دست داده و در نتیجه دچار افتادگی میشود. این وضعیت میتواند باعث محدودیت دید و اخلال در برخی از فعالیتهای روزانه مانند مطالعه، نوشتن یا رانندگی شود. به این ترتیب، انجام جراحی پلک بالا باعث بازیابی عملکرد بیمار میشود.


بهبودی از جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) چگونه است؟
بعد از جراحی زیبایی پلک، بخیه پلکهایتان تا حدود یک هفته در جایشان باقی میمانند. معمولاً در این مدت ناحیه پلکها دچار ورم و گاهی، کبودی میشود؛ البته پلکها ظرف یک یا دو هفته به حالت طبیعی خود بازمیگردند.

مراقبت های بعد از عمل جراحی پلک :
1. هیچ پانسمانی روی چشم ها قرار نمی گیرد، فقط ممکن است قطعه ای چسب، روی پلک یا گوشه چشمها قرار داده شده باشد.
2. پس از جراحی پلکها و نواحی اطراف آنها متورم و کبود هستند. تورم غیر قرینه بین دو طرف، غیر طبیعی نیست. ممکن است در 48 ساعت اول بعد از جراحی تورم افزایش یابد ولی کم کم از بین خواهد رفت. ممکن است در هنگام صبح، تورم پلکها بیشتر باشد که این نکته هم ایرادی ندارد.
3. با گذاشتن دو بالش زیر سر؛ سر خود را بالا نگهدارید.
4. پس از جراحی پلک به شما نسخه ای داده می شود که در آن آنتی بیوتیک های خوراکی، پماد آنتی بیوتیکی چشم و کورتون و داروهای مسکن درد وجود دارد. لطفا داروهای این نسخه را قبل از رفتن به اتاق عمل فراهم کنید تا بعد از خاتمه عمل و بازگشت به خانه آنها را آماده داشته باشید.
5. در طی 48 ساعت اول بعد از عمل داخل کیسه فریزر یخ گذاشته و پس از گذاشتن گاز یا پارچه ای تمیز روی پلکها و سپس گذاشتن کیسه یخ روی آن کمپرس سرد کنید. تا زمانی که احساس ناراحتی نکنید؛کمپرس را ادامه دهید و دوباره پس از فاصله زمانی این کار را تکرار کنید. این کار باعث کاهش کبودی پلکها می شود.
6. پس از گذشت 48 ساعت این کار را با کمپرس گرم ادامه دهید.
7. طبق نظر پزشک معالج یک یا دو روز بعد جهت معاینه به مطب مراجعه کنید و پس از آن می توانید استحمام کنید.
8. در صورت گسترش قرمزی محل برش، افزایش تورم، درد یا گرما در محل برشها یا خارج شدن ترشح از آنها و یا تب، پزشک خود را مطلع نمائید .
9. بخیه ها معمولا" یک هفته بعد از جراحی برداشته می شوند. بعد از برداشتن بخیه ها، تورم و تغییر رنگ اطراف چشم ها کم کم فروکش می کند.
10. اشک ریزش، حساسیت به نور شدید، تاری دید یا دوبینی ممکن است در دوران کوتاهی در چند هفته اول پس از جراحی وجود داشته باشد.

آیا نتیجه جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) دائمی است؟
نتیجه جراحی پلک بالا دست کم 5 تا 7 سال دوام دارد. در حالی که، معمولاً نتیجه جراحی پلک پایین دائمی بوده و نیازی به تکرار جراحی نیست. البته، پلک بعد از جراحی نیز فرایند پیری خود را ادامه میدهد. در مواردی که پلکها دوباره پف کرده و دچار افتادگی میشوند، لیفت پیشانی گزینه بهتری نسبت به تکرار لیفت چشم خواهد بود.

هزینه جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)
هزینه جراحی به مقدار کار مورد نیاز بروی پلکها و تکنیک مورد استفاده بستگی دارد. قیمت کلی جراحی زیبایی پلک به چند عامل بستگی دارد:
دستمزد جراح
دستمزد دستیار جراح
دستمزد متخصص بیهوشی
هزینه های بیمارستان و اتاق عمل
مراجعات تکمیلی، برای یک دوره زمانی مشخص

سؤالات رایج
آیا بعد از بلفاروپلاستی اسکار زیادی تشکیل میشود؟

در اینجا نیز، مانند همه اعمال جراحی، معمولاً قدری اسکار ایجاد میشود. البته، اسکار ناشی از بلفاروپلاستی بسیار ناچیز بوده و بعد از چند ماه عملاً از بین خواهد رفت.

نتیجه عمل چه موقع قابل مشاهده خواهد بود؟
معمولاً بعد از فروکش ورم، که چند روز طول میکشد، میتوان تفاوت قابل ملاحظهای که ایجاد شده را مشاهده کرد.

بلفاروپلاستی را در چه سنی میتوان انجام داد؟
هرچند که چربی و افتادگی پوست اطراف چشمها معمولاً با بالا رفتن سن ظاهر میشوند، اما با این حال برخی افراد جوان نیز به طور ژنتیکی مستعد دچار شدن به این مشکل هستند. بنابراین نمیتوان سن دقیقی را برای انجام بلفاروپلاستی تعیین کرد.

آیا بلفاروپلاستی به رفع تیرگی زیر چشمان من کمک میکند؟
بلفاروپلاستی کمی به رفع تیرگی زیر چشم ناشی از پفکردگیهای بزرگ زیر چشم کمک میکند. البته، سیاهی پوست پلکهای پایین معمولاً حتی بعد از بلفاروپلاستی نیز باقی خواهد ماند. در چنین مواردی، لایهبردارهای شیمیایی و پاکسازی با لیزر مفید خواهد بود.

آیا میتوان با بلفاروپلاستی از چروکهای دور چشم خلاص شد؟
خیر. بلفاروپلاستی برای حذف چروکهای گوشههای بیرونی چشمها (پنجه کلاغی) یا رفع افتادگی ابروها طراحی نشده است. برای رفع چروکهای نزدیک چشم روشهای دیگری وجود دارد، از جمله پاکسازی پوست با لیزر و درمان با نور پالسی شدید.

آیا نتیجه درمان دائمی است؟
از آنجا که چربی دور چشم بعد از برداشته شدن دوباره تشکیل نمیشود، معمولاً نتیجه بلفاروپلاستی مادامالعمر است.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، مجتمع ماکان 3 ، طبقه 4 ، واحد19
تلفن : 36266851 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لیفتینگ(لیفت) صورت یا کشرفع و از بین بردن غبغب با سالک چیست ؟ درمان اسکار وعمل جراحی پلاستیک پیشانیصفحه اصلیبیوگرافیجراحی بینیمراحل عمل زیبایی بینیعمل بینی در اصفهانفیلم های جراحیگالری عکسجراحی زیبایی گوشسوالات پزشکیجراحی پلکمقالات جدیدتزریق ژل و بوتاکس و چربیپروتز گونه و چانهلیزرشکاف لب و کام مادرزادیسایتهای دیگرارتباط با ما