منو اصفهان ، خیابان توحید جنوبی ، مجتمع ژیوار ، طبقه دوم - تلفن : 31312355

قبل از جراحی بینی باید بدانید

امروزه افراد زیادی تمایل به اعمال جراحی زیبایی دارند. از دلایل گسترش این اعمال جراحی مسائل فرهنگی و مد است. توصیه متخصصان این است که متقاضیان عمل جراحی تحت مشاوره قرار گیرند و در صورت نیاز عمل جراحی شوند، زیرا تحقیقات نشان میدهد اگر فرد به درستی انتخاب نشود، تحت استرس و فشارهای روحی روانی و اجتماعی قرار میگیرد و عمل جراحی نتیجه مطلوب را نخواهد داشت.

جراحی بینی
در جلسه مشاوره، بعد از آشنایی ابتدایی لازم است شما به طور دقیق و شفاف، ایراداتی را که در بینی خود احساس میکنید مطرح کنید. اگر سابقه جراحی یا بیماری خاصی دارید حتما تذکر دهید. مرحله بعد، معاینه بینی شماست. در معاینه بینی وضعیت تیغه بینی، شاخکها، دریچه های داخلی و خارجی بینی و شرایط مخاط بینی بررسی می گردد .گاهی در داخل بینی شرایطی وجود دارد که با مراقبت قبل از جراحی بینی باید برطرف شوند، مانند افرادی که دچار پولیپهایی منتشر در بینی هستند. این افراد دچار انسداد بینی هستند و ممکن است تا قبل از معاینه، حتی از این مشکل خود بیاطلاع باشند و آن را به حساب انحراف تیغه بینی یا آلرژی بگذارند.

در اینگونه موارد با معاینات تکمیلی توسط آندوسکوپ و یا انجام سیتیاسکن، شدت درگیری بررسی شده و اقدامات لازم جهت رفع آن یا همزمان با جراحی زیبایی و یا به صورت جراحی مستقل آندوسکوپی انجام خواهد گرفت .با توجه به اشکالات ظاهر بینی و مسایل عملکردی داخل بینی از بروز بسیاری از عوارض بعد از عمل میتوان پیشگیری کرد.در معاینه خارج بینی جنس پوست، وجود آثار برش یا زخمهای قدیمی، فرم و برجستگی قسمت استخوانی و استحکام و وضعیت غضروفهای سر بینی مورد بررسی قرار میگیرند. تناسب بینی با سایر اعضای صورت به خصوص گونه ها و چانه نیز ارزیابی میشود . پرهیز غذایی و دارویی قبل از جراحی بینی از آنجایی که مصرف برخی مواد، بر بیهوشی و انعقاد خون شما حین جراحی موثر است،

لطفا به نکات زیر دقت کنید :
- از دو هفته قبل از انجام جراحی از مصرف آسپیرین، روغن ماهی، ایبوپروفن، ایندومتاسین، جینسینگ، ناپروکسن، تالوین، ویتامین E ، ویتامین C و ADVIL خودداری فرمایید. درصورت نیاز به مسکن، مصرف استامینوفن اشکالی ندارد.

- نیازی به حذف موادغذایی حاوی سالیسیلات نیست، ولی بهتر است از دو هفته مانده به عمل جراحی خود، به میزان کمتری از آنها استفاده نمایید. این مواد شامل :
بادام، زرد آلو، گیلاس، خیار، انگور، پرتقال، هلو، آلو، انواع توت، آب انگور، کشمش، ادویه کاری، گوجه فرنگی و مشتقات آن و سرکه میباشد .

نکاتی که قبل از عمل باید مورد توجه قرار گیرند... با توجه به فرایند بیهوشی در اتاق عمل قبل از تصمیم به عمل بینی حداقل یک هفته از استعمال دخانیات خودداری فرمایید. در غیر این صورت به هنگام جراحی بینی ممکن است دچار اختلالات تنفسی گردید. نیکوتین موجود در سیگار موجب تنگ شدن عروق و اختلال در خونرسانی بافتها بعد از جراحی میشود، در نتیجه استعمال دخانیات قبل از جراحی باید قطع شود و حداقل تا 2 هفته بعد از عمل استفاده نشوند در صورت مصرف هرگونه دارو، ویتامین، مکملهای گیاهی و ورزشی، به پزشک خود اطلاع دهید.

روز قبل از عمل حمام کنید و موهای بینی خود را کوتاه نمایید. به مدت 8 ساعت قبل از عمل، از خوردن و آشامیدن، مطلقا پرهیز کنید. خانمها قبل از عمل بینی توجه داشته باشند عادت ماهیانه آنها با نوبت عمل تداخل نداشته باشد و قبل از عمل نیز هیچگونه آرایش صورت انجام نپذیرد.آقایان قبل از عمل بینی، اقدام به اصلاح صورت خود نمایند. در صورت داشتن دندان مصنوعی و یا لنز چشمی، قبل از ورود به اتاق عمل و انجام عمل بینی، آنها را از خود جدا سازید.روز عمل، لباس راحت و آزاد و کفش بدون بند بپوشید.لباس شما بهتر است از جلو دکمه داشته باشد تا نیازی به پوشیده شدن از ناحیه سر و تماس با بینی نداشته باشد. هماهنگی لازم را با یکی از بستگان، جهت همراهی شما بعد از عمل جراحی انجام دهید. راس ساعت توصیه شده، ناشتا با همراه داشن مدارک پزشکی خود به مرکز جراحی مراجعه فرمایید.

توصیه آخر در بچهها محدودیتهای مشخصی وجود دارد که مانع از جراحی پلاستیک بینی (رینوپلاستی) قبل از بلوغ کامل میشود. اغلب دختران در پایان 16 سالگی و پسرها در پایان 18 سالگی به بلوغ کامل رسیدهاند و میتوانند تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند. اصلاح عیوب بینی در این سن باعث میشود اعتماد به نفس نوجوان در یک زمان طلایی از زندگی وی بیشتر شود و نباید فراموش کنیم که در این زمان است که نوجوان نه تنها خودش را میشناسد، بلکه احتمالاً آیندهاش را پایه ریزی خواهدکرد.

از طرف دیگر امروزه تعداد قابل توجهی از متقاضیان رینوپلاستی افراد بالای 40 سال هستند. بسیاری از آنها اظهار میکنند که در زندگیشان از شکل بینی خودشان رضایت نداشتهاند و در نهایت برای رینوپلاستی مراجعه کردهاند. چنانچه وضعیت عمومی و سلامتی فرد خوب باشد هیچ وقت برای انجام عمل رینوپلاستی به منظور دستیابی به بینی زیباتر دیر نیست. البته نباید فراموش کرد که برای انجام عمل جراحی بینی باید به یک متخصص جراحی پلاستیک ماهر بینی (راینولوژیست) مراجعه کنید و قبل از آن، با او مشورت کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، ساختمان ژیوار طبقه دوم
تلفن : 31312355 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید