منو اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، مجتمع ماکان 3 ، طبقه4 ، واحد 19 - تلفن : 36266851
جراحی زیبایی بینی
بوتاکس
تزریق چربی در صورت
لیفت صورت و روش  های لیفتینگ یا کشیدن پوست صورت
عمل جراحی گوش یا اتوپلاستی چیست و چگونه انجام می گیرد ؟
درمان و رفع افتادگی پلک با جراحی
انواع جراحی زیبایی چانه (ژینوپلاستی،منتوپلاستی)

سیاهی دور چشم ؛ عوامل و روش های درمانی

سیاهی دور چشم عارضه ای شایع در بین زنان و مردان بوده و حتی برخی موارد در بین کودکان نیز دیده می شود. وقتی که به آینه نگاه می کنید چشمان شخص خستهای را می بینید که به شما خیره شده است. خواب کامل شب هم باعث از بین رفتن سیاهی دور چشم نمی شود. ممکن است این حالت اندکی کاهش یابد اما برای درمان سیاهی دور چشم ابتدا باید دلیل اصلی را بیابید.

وقتی پف، گودی و تیرگی زیر چشم حتی با استراحت و خواب کافی برطرف نمی شود، جست و جو برای یافتن علت و راههای درمان این مشکل بسیار حائز اهمیت است. دکتر جعفری پور در مطب خود با تجربه کافی به تشخیص علت عارضه پرداخته و با بهره گیری از روش های جدید درمانی نظیر تزریق چربی، لیزر و جراحی به شما برای برطرف کردن سیاهی و گودی اطراف چشم ها کمک می کند.

برای مشاوره در خصوص درمان سیاهی و گودی زیر و دور چشم با شماره 03136266851 تماس حاصل فرمایید.

چرا دور چشم سیاه میشود؟

عوامل ژنتیکی: عوامل ژنتیکی یکی از عوامل اصلی ایجاد سیاهی زیر چشم است. اگر شما پوستی نازک در زیر چشمان خود به ارث برده اید، واضح است که وقتی که خون در آن ناحیه جمع می شود، مویرگ ها در نتیجه این تجمع خون پاره شده و نشت می کند (اغلب به دلیل کم خوابی سرعت گردش خون کند است).

سن: افزایش سن نیز یکی از عوامل مؤثر در ایجاد گودی دور چشم است. به مرور زمان پوست، کلاژن از دست داده و نازک می شود بنابراین عروق بزرگ تر می شوند. حمام آفتاب سرعت این فرایند را با از بین بردن کلاژن و لکه دار کردن رنگ پوست افزایش می دهد.

آلرژی فصلی: آلرژی های فصلی برای بسیاری از مردم آزاردهنده است. این آلرژی ها باعث کاهش هیستامین در بدن و در نتیجه ملتهب شدن عروق خونی و تورم ناحیه اطراف چشم می شود.

سبک زندگی: مصرف کافئین، الکل یا سیگار باعث ایجاد سیاهی دور چشم می شود

هایپرپیگمنتاسیون: که به دلیل آسیب های ناشی از نور خورشید و یا ملاسما به وجود می آید. هایپرپیگمنتاسیون باعث افزایش تولید ملانین شده که نقاط سیاهی روی پوست ایجاد می کند. لکه های ناشی از افزایش سن، لکه های کبدی، کک و مک، لکه های ناشی از نور خورشید، لکه های حاملگی از انواع این عارضه هستند.

کم خوابی: کم خوابی مهم ترین دلیل ایجاد گودی دور چشم است. بدن در هنگامی که در خواب عمیق است می تواند پوست و بافت های دیگر بدن را تقویت و ترمیم نماید.

کمبودهای غذایی: تغییر رنگی که در پوست اطراف چشم ایجاد می شود به دلیل کمبود برخی مواد معدنی در بدن مثل آهن است.

وجود بیماری: مانند اگزما، مشکلات تیروئیدی و...


روش های درمانی

لیزر برای ازبین بردن سیاهی دور چشم

لیزر که روش درمانی پیشرفته ای برای درمان چین و چروک ها و اسکارهای پوستی است برای درمان گودی دور چشم نیز به کار برده می شود.

برای درمان سیاهی دور چشم، چین و چروک و پیری پوست پرتو لیزری روی سطح پوست تابانده می شود و به آرامی و با دقت سلول های معیوب و یک لایه از پوست را به طور همزمان بر میدارد. تحقیقات بالینی نشان میدهد که با لیزر سیاهی دور چشم کم شده و با کاهش گودی دور چشم و از بین رفتن خطوط پوست، کلاژن جدید در پوست شکل میگیرد.

مزایای لیزر درمانی برای از بین بردن سیاهی دور چشم

مزایای چشمگیر نسبت به روش های درمانی دیگر

معمولاً این عمل در یک مرحله انجام می شود.

کاهش سیاهی دور چشم

کاهش لک های ناشی از پیری و تابش نور شدید آفتاب

کاهش احتمال ابتلا به سرطان پوست

سفت کردن پوست

بهبود تن رنگی پوست

تحریک رشد کلاژن جدید

انجام عمل بلفاروپلاستی برای درمان سیاهی دور چشم

جراحی زیبایی پلک (که به آن بلفاروپلاستی یا لیفت پلک گفته می شود) عمل جراحی زیبایی برای از بین بردن افتادگی پلک چشم ها، کیسه های پف کرده و گودی دور چشم است. کار بر روی پلکهای بالایی و پلکهای پایینی معمولاً در عملهای جداگانهای انجام میشود. بلفاروپلاستی پلک پایین روشی مؤثر برای از بین بردن دائمی سیاهی دور چشم است.

عوارض جانبی و خطرات احتمالی ناشی از انجام عمل افتادگی پلک

عوارض جانبی این عمل بسیار نادر است و در صورت برداشته شدن مقدار زیادی از پوست ممکن است پلک بالایی بسته نشود و چشم هم خشک شود. اگر بیمار در حال حاضر چشمان خشکی دارد، بلفاروپلاستی ممکن است چشم ها را خشک تر هم بکند. کوری دائمی و دوبینی از عوارض بسیار نادر این عمل است.

دوران بهبود و ریکاوری پس از عمل جراحی پلک

بیمارانی که عمل بلفاروپلاستی را انجام می دهند معمولاً بخیه های آن را 3 تا 4 روز پس از عمل می کشند و چسب های بخیه هم 7 روز پس از عمل باز می شود. اغلب بیماران پس از گذشت 8 تا 10 روز پس از عمل می توانند به کار خود بازگردند. از روز هشتم هم امکان آرایش کردن وجود دارد. با نظر پزشک، بیمار می تواند پس از 3 تا 4 هفته به انجام امور روزمره خود بپردازد.

شکل 1: از بین بردن سیاهی دور چشم با عمل جراحی بلفاروپلاستی

تزریق چربی زیر چشم

پیوند و انتقال چربی، تزریق چربی به نواحی مختلف بدن برای افزایش حجم آن ناحیه از بدن است. تزریق چربی (انتقال چربی یا پیوند چربی) معمولاً برای رفع سیاهی دور چشم که به دلیل نازک شدن پوست زیر چشم یا از دست رفتن چربی و بافت زیر چشم و بالای گونهها ایجاد شده است، توصیه می شود.

عمل تزریق چربی برای رفع سیاهی دور چشم

تزریق چربی روشی پیچیده است. چربی باید طوری برداشته شود که تمام سلول های چربی حفظ شود. قسمت اهدا کننده چربی جایی از بدن است که چربی های سفت انباشته دارد مثل ران ها، شکم و باسن. چربی با دقت به وسیله تیوب کوچکی که به یک سرنگ متصل است برداشته می شود. به محض برداشت چربی، باید سلول های ایزوله شوند. سپس چربی برداشته شده با روش های مخصوصی که برای به حداکثر رساندن بقاء چربی طراحی شده است در محل گیرنده چربی تزریق می شود.

نتیجه تزریق چربی برای رفع سیاهی دور چشم

نتایج حاصل از تزریق ژل برای مدت طولانی باقی می ماند ولی مادام العمر نیست. اگر شما به دلیل افزایش سن حجم پوست خود را از دست داده اید، ممکن است عمل تزریق چربی برای شما تکرار شود. نتایج ناموفق ممکن است به دلیل استفاده از روش های نامناسب برداشت چربی حاصل شود که باعث می شود که عمل پیوند چربی بادوام نباشد.

شکل 2: رفع سیاهی دور چشم با استفاده از تزریق چربی

استفاده از روش آی پی آل (IPL) برای رفع سیاهی دور چشم

اگر چه استفاده در آی پی آل (IPL) از نور برای جوانسازی پوست و رفع گودی دور چشم استفاده می کند ولی این روش مشابه لیزر درمانی نیست. در حالی که لیزر درمانی به کاهش رنگدانه ها و ضخیم شدن پوست کمک می کند، آی پی آل برای افرادی که اطراف چشم انها به دلیل بسته شدن عروق خونی سیاه شده است مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان به روش آی پی آل مانند لیزر درمانی به لایه بیرونی پوست آسیب نمی رساند اما همه مویرگ ها و عروق را در زیر پوست مسدود کرده و باعث می شود که تدریجاً محو شوند.

برای حصول نتایج مطلوب، درمان آی پی آل باید چند مرتبه تکرار شود. پزشک به شما برای تصمیم گیری در مورد تعداد جلسات درمانی و زمان بندی این جلسات کمک میکند. معمولاً نتایج به صورت تدریجی حاصل میشود.

میکرودرم ابریژن برای رفع سیاهی دور چشم

میکرودرم ابریژن بر لایه بیرونی پوست متمرکز است. در این روش با استفاده از لایه لایه کردن پوست، سلول های جدید برای رشد تحریک می شوند. در صورتی که سیاهی دور چشم به دلیل رنگدانه ها به وجود آمده باشد، میکرودرم ابریژن می تواند بسیار مؤثر عمل کند. به خصوص اگر این رنگدانه های سیاه ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب باشد. پس از درمان، شما باید از عینکهای آفتابی و کرم های ضد آفتاب برای حفاظت از ناحیه مورد درمان در برابر اشعه خورشید استفاده کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، مجتمع ماکان 3 ، طبقه 4 ، واحد19
تلفن : 36266851 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :