دکتر مسعود جعفری پور

فلوشیپ فوق تخصص جراحی پلاستیک صورت


بوتاکس چیست؟ نحوه تزریق آن به صورت، عوارض، مزایا و هزینه

بدون عمل جراحی 10 سال جوانتر به نظر خواهید رسید. اگر این موضوع واقعاً حقیقت داشته باشد عالی نیست؟ درواقع تزریق بوتاکس برای پیشگیری و ایجاد تأخیر در بروز خطوط ریز و چین و چروک هایی که می تواند پیری را به طور زودهنگام در چهره شما پدید آورد، روش خیلی مؤثری نیست. افرادی که به طور منظم روش درمانی بوتاکس را انجام دهند به نظر جوانتر می آیند. درمان با بوتاکس روش ساده ای است که از تأثیر گذر زمان بر پوست جلوگیری می کند و بدون ایجاد زخم و اسکار ناشی از جراحی بر روی پوست، زمان را به عقب بازمی گرداند.

دستیابی به نتیجه ای مطلوب در انجام تزریق بوتاکس، به چگونگی ارزیابی چهره شخص و میزان حرکت هرکدام از عضلات صورت و گردن، میزان واکنش بدن نسبت به تزریق بوتاکس و تشخیص دقیق مکان و میزان تزریق بوتاکس بستگی دارد.

متخصصین ما در کلینیک دکتر جعفری پور بسیار دقیق هستند و از دانش و مهارت چندین ساله ی خود در انجام روش های درمانی مختلف، بهره می گیرند. اگر مایلید از تاثیر بوتاکس برای داشتن ظاهری شاداب و بدون چروک، آگاهی یابید، می‎ توانید از طریق شماره 03136266851 جلسه مشاوره ای با متخصصین ما رزرو نمایید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس داروی تزریقی است که فعالیت برخی از ماهیچه های صورت را کاهش می دهد. دارو به درون عضلات تزریق می گردد تا حرکت و تنش در عضله کاهش یابد و به دنبال آن از احتمال بروز چین و چروک هایی که ممکن است به علت انقباض این عضلات بر روی پوست ظاهر گردند نیز کاسته شود.

انجام تزریق بوتاکس

فرم دهی مجدد صورت و گردن

1. پزشکان باتجربه ای در تزریق همچون دکتر جعفری پور برای بهبود و فرم دهی مجدد به اجزای چهرۀ بیمار، از بوتاکس صورت استفاده می کنند. ایشان همچنین از طریق تزریق مقادیر کوچکی از بوتاکس به محل دقیق نقاط تعیین شده در ابرو، ابروها را لیفت می کشد و چشم ها را بزرگتر می نماید و بدین طریق چهره ای زنانه به یک بیمار خانم می بخشد.

2. دکتر جعفری پور می تواند بخش پایین صورت خانم هایی را که به علت رشد بیش از حد عضلات ماستر (عضلات جونده) دارای فک پهنی هستند، مجددا فرم دهد. وی همچنین با تزریق بوتاکس به هریک از عضلات ماستر (عضلات جونده) می تواند به بخش پایین صورت ظاهری زنانه تر بخشد. وی از طریق ایجاد تغییر در قسمت مربعی شکل فک و زاویه دار کردن آن به گونه ای که فک خوش فرم تر و زنانه تر به نظر رسد، این کار را انجام میدهد.

3. در پایان، دکتر جعفری پور با تزریق بوتاکس در محلهای دقیق در راستای خط فک، زاویه ی فک و گردن مشخص تری را ایجاد می کند. نحوه تزریق بوتاکس در کاهش تنش و فشار عضلاتی که گردن را از قسمت متصل به فک می کشند، نیز مؤثر است و به مشخص تر شدن حدود گردن، جوان تر و باریک تر به نظر رسیدن آن نیز کمک می کند. به این روش لیفت پوست گردن، لیفت نفرتیتی گفته می شود.

اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از پیر شدن پوست

بوتاکس نه تنها بر روی عضلاتی که در آنها تزریق صورت گرفته است مؤثر است بلکه دارای تأثیر مستقیم ضد پیری بر روی پوست نیز می باشد. نواحی که با تزریق بوتاکس درمان می شوند عبارتند از:

- خطوط اطراف چشم که به خطوط پنجه کلاغی معروف است، به علت تکرار حرکاتی مانند جمع کردن چشم و یا لبخند ایجاد می گردند.

- خطوط افقی در عرض پیشانی، به علت بالا انداختن ابرو به وجود می آیند.

- خطوط اخم و چین و چروک پوست بین ابروها که اغلب به آن خطوط 11 گفته می شود.

- کنار ابرو برای بالا کشیدن ابرو و باز کردن چشم.

- خطوط بسیار ریز در زیر پلک پایین چشم. در صورت تمایل ممکن است به میزان کمی در بزرگ کردن چشم نیز مؤثر باشد.

- خطوط کنار بینی معروف به خطوط خرگوشی

- تزریق بر روی خط لب به منظور کاهش خطوطی که گاهی بانام خطوط سیگاری ها یا خطوط بارکد شناخته می شود.

- تزریق بوتاکس در زیر گوشه های لب. برای کاهش ظاهر غمگین و متمایل شدن لب به سمت پایین.

- تزریق بوتاکس به چانه به منظور کاهش گودی هایی که در اثر بالا رفتن سن در پوست بیشتر خانم ها ایجاد می شود.

- عضلات طولانی پلاتیسما که نوار طولی گردن را از تمامی جهات افزایش می دهند.

- خطوط افقی گردن که گاهی به خطوط گردنبند شناخته می شوند.

موارد دیگری که با بوتاکس درمان می شوند به شرح زیر هستند:

- دندان قروچه کردن در خواب

- هایپر هیدروز یا تعریق بیش از حد در زیر بغل

- پشت لب برای کاهش لبخند لثه ای

سن مناسب برای شروع و توقف تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای کسانی که 18 سال به بالا دارند مجاز است. اگرچه استثنائاتی وجود دارد، اما معمولاً در بیماران جوان تر تمایل بیشتری به پیشگیری از بروز علائم بالا رفتن سن دارند، میزان دز تزریق کم است.

بیمارانی که در رده سنی بین 35 تا 65 سال هستند معمولاً دز بیشتری از بوتاکس را در هنگام درمان دریافت می کنند. در رابطه با این گروه، هدف از تزریق بوتاکس، فرم دهی مجدد، درمان خطوط پنجه کلاغی و رفع خطوط نامطلوبی است که از بروز احساسات ایجاد می شود.

دکتر جعفری پور به خانم ها و آقایانی که 70 تا 80 سال سن دارند برای رفع خطوط و چین و چروک های صورت نیز کمک می کند . هدف این گروه سنی نیز رفع خطوطی است که با بیان احساسات در پوست ایجاد می شود اما نه به اندازه ای که هم سن دوستان جوان خود به نظر برسند.

بدون در نظر گرفتن سن و سال همیشه بهتر است قبل از اینکه خطوط روی پوست خیلی عمیق شوند یا قبل از اینکه خطوط بروز احساسات روی صورت نقش ببندند، اقدام به تزریق بوتاکس نمایید.

چه مقدار بوتاکس باید تزریق شود؟

در زمان تزریق، ابتدا متخصصین کلینیک دکتر جعفری پور از بیماران درخواست می کنند تا قسمت هایی از صورت خود را منقبض کنند تا بهترین مکان تزریق مشخص شود. انقباض عضلات صورت موجب می شود تا بوتاکس در محل مناسب تزریق گردد. پس ازآنکه تزریق به طور کامل انجام شد، دستورالعمل های دوره نقاهت برای بیمار شرح داده می شود و آنچه را که طی چند روز پس از عمل پیش خواهد آمد را به او اطلاع خواهند رساند.

تزریق بوتاکس بدون نیاز به دوره بهبودی و نقاهت

صرف نظر از قرمزی که قبل از انجام تزریق با تمیز کردن پوست ایجاد می شود و جای سوزن و ظاهر شدن کبودی های کوچک، پس از درمان بوتاکس، به دوره استراحت و نقاهت نیاز ندارید. شما این کار را به راحتی هنگام ظهر، هنگام فراغت، پس از کار، قبل از بازگشت به خانه، می توانید انجام دهید بدون اینکه کسی متوجه این موضوع شود.

مراقبت های پس از درمان

- توصیه می شود نواحی که تزرریق در آنها انجام شده است به مدت 4 ساعت پس از درمان بوتاکس لمس نشود.

- همچنین توصیه می شود دراز نکشید، خم نشوید، نخوابید.

- تا 4 ساعت پس از انجام بوتاکس فعالیت های جسمی سخت و دشوار انجام ندهید.

- انجام حرکات صورت بلامانع است.

چه مدت طول می کشد تا نتایج تزریق بوتاکس نمایان شود؟

احتمالاً 4 روز پس از درمان می توانید تغییراتی را مشاهده کنید اما تأثیر کامل آن پس از 2 هفته به طور کامل مشخص می شود. به همین علت ما به بیماران توصیه می کنیم اگر مایلند زودتر و در زمان خاصی نتیجه نهایی حاصل شود 14 روز قبل از آن اقدام نمایند.

چقدر طول می کشد تا نتایج نهایی تزریق بوتاکس حاصل شود؟

تاثیر بوتاکس بادوام و دائمی نیست. معمولاً بین 3 تا 4 ماه طول می کشد تا به انجام درمان تکمیلی نیاز پیدا کنید. اگر شما 4 دوره درمانی اول را هر 3 تا 4 ماه دنبال کنید، می توانید تا حدودی انتظار داشته باشید که نتایج نهایی بیش از 4 ماه دوام خواهد داشت و یا اینکه میزان دز موردنیاز برای دستیابی به نتایج یکسان، کاهش پیدا خواهد کرد.

هزینه درمان

در تزریق بوتاکس چیزی با عنوان هزینه درمان ثابت وجود ندارد. بنا به عوامل زیر هزینه بوتاکس آن متفاوت خواهد بود:

- منطقه ای که مورد درمان قرار می گیرد.

- تعداد قسمتهای که در صورت فرد درمان می شود.

- تعداد عضلات که ممکن است از یک فرد به فرد دیگر تفاوت قابل ملاحظه ای داشته باشد.

- جنسیت بیمار به علت اینکه آقایان نسبت به خانم ها عضلات قوی تری دارند به میزان دز بیشتری نیز نیاز دارند.

- نتایج موردنظر نیز تأثیر به سزایی در هزینه نهایی عمل دارد. بعضی از افراد تغییر جزئی و رفع خطوط را به همراه حفظ حرکات چهره ترجیح می دهند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، مجتمع ماکان 3 ، طبقه 4 ، واحد19
تلفن : 36266851 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لیفتینگ(لیفت) صورت یا کشرفع و از بین بردن غبغب با سالک چیست ؟ درمان اسکار وعمل جراحی پلاستیک پیشانیصفحه اصلیبیوگرافیجراحی بینیمراحل عمل زیبایی بینیعمل بینی در اصفهانفیلم های جراحیگالری عکسجراحی زیبایی گوشسوالات پزشکیجراحی پلکمقالات جدیدتزریق ژل و بوتاکس و چربیپروتز گونه و چانهلیزرشکاف لب و کام مادرزادیسایتهای دیگرارتباط با ما