دکتر مسعود جعفری پور

فلوشیپ فوق تخصص جراحی پلاستیک صورت


جراحی زیبایی پروتز و کاشت گونه برای برجسته کردن آن مزایا و هزینه

مالارپلاستی اصطلاح پزشکی است که براي اشاره به عمل جراحي برجسته سازی يا اصلاح شکل کلی گونه ها استفاده می شود. پروتز گونه اولين بار با هدف ترميم نقايص مادرزادی گونه ها و بازسازي آسيب هايي که در اثر تصادف يا مصدوميت به گونه ها وارد مي شود، مورد استفاده قرار گرفت. اما امروزه جراحان زيبايی به طور مرتب از پروتز گونه براي ايجاد خط گونه برجسته و زيباسازی ناحيه گونه ها استفاده می کنند. اين عمل جراحي بسته به روش کار و نوع و جنس پروتز مورد استفاده، در حدود 30 دقيقه تا 2 ساعت به طول می انجامد. ورم شديد، درد خفيف تا ملايم و مشکل در صحبت کردن و خنديدن تا چند روز بعد از جراحي، از عوارض جانبي معمول بعد از جراحي پروتز چانه و گونه محسوب می شوند.

اگر شما احساس می کنيد که ظاهر گونه هايتان به صورت مادرزادی خوب نيست يا صورتتان به دليل خصوصيات ارثی چهره، خيلي صاف و بدون جذابيت است، پس احتمالاً به عمل جراحي پروتز گونه (مالارپلاستي) نياز داريد. جراحان ما در کلينيک زيبايي دکتر جعفري پور نيازهای شما در مورد شکل گونه ها را تعيين می کنند. براي اين منظور، جراحان ما ويژگی های ناحيه گونه را در شما به دقت بررسي کرده و يک برنامه درماني جامع را برايتان طراحي می کنند. جراحان ما معمولاً آزمايش عکسبرداري اشعه ايکس و چند تست آزمايشگاهي ديگر را جهت ارزيابي ساختار استخوان ها و وضعيت سلامت عمومي شما قبل از جراحي تجويز می کنند. براي کسب اطلاعات بيشتر می توانيد از طريق شماره 03136266851با ما تماس حاصل فرماييد.

جراحي پروتز گونه چيست؟

جراحي پروتز گونه يک عمل جراحي زيبايي است که با هدف برجسته سازی گونه ها در صورت يک فرد انجام مي شود. جراح پلاستيک از روش جايگذاری يک پروتز جامد بر روي استخوان گونه براي برجسته کردن گونه ها استفاده می کند.

انواع مختلف پروتزهای گونه کدام است؟

پروتزهای سيليکونی

اولين پروتزهای مصنوعی گونه از جنس سيليکون ساخته شدند. اين پروتزها کاملاً بی خطر و بادوام هستند و در حال حاضر همچنان توسط بسياري از جراحان مورد استفاده قرار می گيرند. عرضه پروتزهای سيليکوني در شکل ها و اندازه های مختلف برای جراحان اين امکان را فراهم کرد که از آن برای برجسته سازی گونه استفاده کنند. بافت های طبيعي بدن خود شما می توانند در اطراف اين پروتزها رشد کرده و آن را در جای خود نگه دارد.

پروتزهای پلی اتيلنی سخت

پروتزهای پلي اتيلني سخت، جايگزيني براي پروتزهای سيليکونی هستند که مي توان آنها را در جاي خود با پيچ به استخوانهای صورت محکم کرد تا بعد از عمل جراحي، در زير پوست حرکت نکند.

پروتزهایePTFE (پلی تترافلورواتيلن)

يک نوع رايج ديگر از پروتزهای گونه از جنس ماده ای مصنوعي به نام ePTFE (با نام تجاری تفلون) ساخته می شود. اين ماده رنگ سفيد و حالت لزج و لغزنده دارد و همان ماده ای است که براي ساخت قايق و لباس های باراني از آن استفاده می شود. البته نوعی از اين ماده که برای ساخت پروتز گونه مورد استفاده قرار می گيرد، کاملاً استريل بوده و به طور اختصاصي براي مصارف پزشکي تهيه می شود.

پروتزهای هيدروکسی آپاتيت

علم پزشکي راهکار نويني را براي تبديل مرجان های دريايي به يک ماده پروتزی جديد معرفي کرده است که بسيار شبيه به بافت استخوان طبيعي مي باشد. اين ماده که هيدروکسي آپاتيت يا به اختصار HA نام دارد، هم ساختار اسفنجی و متخلخل و هم ترکيب شيميايی استخوان طبيعي را دارا می باشد. بنابراين بدن انسان به راحتی آن را می پذيرد و حساسيتی نسبت به آن نشان نمی دهد. در واقع با استفاده از اين ماده می توان بافت های استخوانی بدن را به شکل کاملاً طبيعي تکميل و بازسازی نمود. ضمن آنکه اين ماده پروتزی، مشکلات و عوارضی که بعضاً پروتزهای سيليکونی دارند را نخواهد داشت. هيدروکسی آپاتيت از نظر ساختار و ترکيب شيميايی، نزديکترين ماده به استخوان طبيعي است که تاکنون دانشمندان موفق به ابداع آن شده اند.

پروتزهای آلودرم

آلودرم يک ماده ديگر براي ساخت پروتز می باشد. برای ساخت پروتزهای آلودرم، از بافت پوست اهدا شده انسان استفاده می شود. مراحل خاص آماده سازی اين پروتز شامل جداسازی لايه خارجی پوست اهدا شده و سپس خشک کردن انجمادی(فريز درای) لايه زيرين آن می باشد. اگر برای ساخت اين پروتز از پوست اهدايی شخص ديگری غير از خود شما استفاده شود، به آن آلوگرافت گفته می شود. قبل از جايگذاری اين پروتزها نيازی به آزمايش پوست نيست. به مرور زمان اين پروتز بيولوژيکی رشد می کند و به شکل بافت های نرم طبيعي بدن خود بيمار درمی آيد. اما دوام و ماندگاري اين نوع پروتز ممکن است به اندازه ساير انواع پروتزها نباشد.

مشاوره جراحي پروتز گونه در کلينيک زيبايي دکتر جعفری پور

در زمان اولين جلسه مشاوره با جراحان ما، شما بايد انتظارات خود از انجام جراحی پروتز گونه و اينکه دوست داريد چهره شما بعد از انجام اين عمل چگونه به نظر برسد را به طور کامل برای جراحان ما بيان کنيد. متخصصين ما هم مراحل مختلف درمان شما، خطرات و عوارض جانبي احتمالي و چگونگي روند بهبودی بعد از اين عمل را براي شما شرح می دهند. جراحان ما اين نکته را به طور يقين براي شما مشخص مي کنند که می توانند به نتايجي که شما مد نظر داريد، دست پيدا کنند.

جراحان ما مزیت ها و معايب انواع مختلف پروتزها و روشهای مختلف جراحي را براي شما توضيح می دهند. اگر شما مايل به استفاده از پروتزهای مصنوعی باشيد، لازم است يک آزمايش پوست قبل از عمل جراحي بر روي شما انجام شود تا اطمينان حاصل شود که شما نسبت به اين مواد پروتزی حساسیت نداريد.

همچنين سوابق پزشکی شما به طور کامل توسط جراحان ما مورد بررسي قرار می گيرد تا به طور قطع مشخص شود که شما از نظر پزشکی منعی برای انجام جراحی پروتز گونه نداريد.

روش جراحی پروتز گونه در کلينيک زيبایی دکتر جعفری پور

اين عمل جراحي معمولاً در يک مرکز جراحي سرپايي توسط جراح خود شما و يا در يک بيمارستان انجام می شود. زمان اين عمل در حدود 30 دقيقه تا 2 ساعت متغير است و به سطح پيچيدگی عمل و نوع پروتز مورد استفاده بستگي دارد.

براي انجام اين عمل، يک بريدگي از داخل دهان بر روي استخوان گونه شما ايجاد مي شود و پروتز از محل آن بريدگي بر روي استخوان و دقيقاً در زير پلک پاييني قرار مي گيرد. بريدگي ايجاد شده معمولاً در زير خط پلک پوشانده مي شود و تقريباً غير قابل مشاهده خواهد بود. جراحان ما يک پاکت (حفره) در بافت ناحيه گونه ايجاد مي کنند و پروتز را در داخل آن قرار مي دهند.

قبل از جراحی پروتز گونه

قبل از شروع عمل جراحي پروتز گونه ممکن است يک داروي بي حسي موضعي همراه با يک مسکن خفيف به شما تزريق شود تا در طول مدت عمل به حالت خواب آلود باشيد و احساس ناراحتي نکنيد. در برخي موارد هم بسته به سطح ناحيه محل عمل و نوع پروتز مورد استفاده، از بيهوشي عمومي براي اين جراحي استفاده مي شود.

تکنيک های مختلف جايگذاری پروتز گونه

پروتز گونه ای(مالار) که در قسمت بالا و خارج استخوان گونه قرار می گيرد و موجب برجستگی ظاهری اين ناحيه می شود.

پروتز زيرگونه ای(ساب مالار) در ناحيه زير استخوان گونه و يا در قسمت مياني صورت قرار می گيرد تا گود افتادگي زير گونه ها را پر کند. هر چقدر سن ما بيشتر مي شود صورت ما هم لاغرتر و گودافتاده تر می شود و افراد زيادي با استفاده از اين نوع پروتز، برجستگي و شادابي از دست رفته را به گونه ها و صورت خود بازمي گردانند.

ترکيب هر دو نوع پروتز گونه ای و زيرگونه ای. بعضي افراد ترجيح مي دهند همزمان از هر دو نوع پروتز گونه اي و زيرگونه اي استفاده کنند تا هم روي استخوان گونه و هم ناحيه اطراف و زير آن حجيم و برجسته شود.

در برخي موارد، بسته به نوع پروتز مورد استفاده ممکن است يک پيچ کوچک از جنس تيتانيوم براي متصل کردن پروتز به استخوان گونه استفاده شود. بريدگي هايي که در زمان اين عمل ايجاد مي شود، با بخيه هاي جذب شونده بسته مي شود و اين بخيه ها بعد از يک تا دو هفته جذب شده و از بين مي روند.

بعد از جراحی پروتز گونه

مهمترين توصيه ها براي دوره بعد از عمل جراحي پروتز گونه شامل موارد زير است:

مصرف داروي مسکن خفيف مانند پاراستامول در صورت نياز

مراجعه مجدد به پزشک بعد از 7 تا 10 روز براي کشيدن بخيه ها (در صورتي که بخيه ها از نوع جذب شونده نباشد)

خوابيدن در حالتي که زير سر خود چند بالش بلند گذاشته و تقريباً به حالت لميده خوابيده ايد. اين کار براي کمک به کاهش ورم صورت است. همچنين در هنگام خواب از يک بريس محافظ صورت استفاده کنيد. اين کار باعث مي شود که پروتز و بافت هايي که در زمان عمل جراحي آسيب ديده اند در بهترين موقعيت ممکن قرار گرفته و بهبود پيدا کنند و از حرکت کردن پروتز در طول دو هفته اول بعد از جراحي، جلوگيري شود.

مراقب باشيد که فشار خون شما حداقل تا سه هفته اول بعد از جراحي بالا نرود، زيرا فشار خون بالا مي تواند باعث خونريزي داخلي در ناحيه محل جراحي شود. همچنين به مدت 6 تا 8 هفته بعد از جراحي پروتز گونه، نبايد در بازي ها و ورزش هاي پربرخورد شرکت کنيد، البته زمان دقيق توصيه شده براي اين مورد را مي توانيد از پزشک جراح خود بپرسيد.

تماس فوري با جراحان ما در صورت مشاهده هر گونه علائم عفونت و يا احساس درد شديد.

بهبودی بعد از عمل جراحي پروتز گونه

بسته به روش انجام جراحي و شدت ورم و کبودي صورت بعد از عمل، مي توانيد انتظار داشته باشيد که بعد از 2 روز تا يک هفته بتوانيد به محل کار خود بازگرديد.

هزينه جراحی پروتز گونه

مجموع هزينه هاي عمل جراحي پروتز گونه بر اساس نوع پروتز مورد استفاده، پزشک جراح، تجهيزات و تسهيلات مرکز جراحي و نيز موقعيت کلينيکي که شما براي انجام اين جراحي انتخاب مي کنيد، متغير خواهد بود.

روش های جايگزين براي برجسته سازی گونه ها

براي برجسته سازي گونه ها مي توان از عمل گونه گذاري بدون جراحياستفاده کرد که به يکي از دو روش زير انجام مي شود:

تزريق چربی

از بافت چربیبدن خود شماهم مي توان به عنوان يک ماده پروتزی استفاده کرد. اين چربي را مي توان از قسمت هاي مختلف بدن شما با استفاده از روش ليپوساکشن برداشت و سپس آن را در قسمت ديگري از بدن تزريق نمود.

تزريق ژل

از بعضي از انواع ژل ها نيز می توان به عنوان جايگزيني براي پروتزهاي دائمي که در اين مقاله شرح داده شد، استفاده کرد. از عمل تزريق ژل به طور خاص براي چاق کردن گونه ها و صورت استفاده مي شود.


نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لیفتینگ(لیفت) صورت یا کشرفع و از بین بردن غبغب با عمل جراحی پلاستیک پیشانیصفحه اصلیبیوگرافیجراحی بینیمراحل عمل زیبایی بینیعمل بینی در اصفهانفیلم های جراحیگالری عکسجراحی زیبایی گوشسوالات پزشکیجراحی پلکمقالات جدیدتزریق ژل و بوتاکس و چربیپروتز گونه و چانهلیزرشکاف لب و کام مادرزادیسایتهای دیگرارتباط با ما