دکتر مسعود جعفری پور

فلوشیپ فوق تخصص جراحی پلاستیک صورت


پروتز گونه، هزینه جراحی، مشاوره، انواع و روش آن

هزینه جراحی گونه و پروتز گونه یکی از سوالات رایجی استکه متقاضیان کاشت گونه دارند. مالارپلاستی اصطلاح پزشکی است که برای اشاره به عمل جراحی برجسته سازی یا اصلاح شکل کلی گونه ها استفاده می شود. پروتز گونه اولین بار با هدف ترمیم نقایص مادرزادی گونه ها و بازسازی آسیب هایی که در اثر تصادف یا مصدومیت به گونه ها وارد می شود، مورد استفاده قرار گرفت. اما امروزه جراحان زیبایی به طور مرتب از پروتز گونه برای ایجاد خط گونه برجسته و زیباسازی ناحیه گونه ها استفاده می کنند. عمل جراحی زیبایی گونه بسته به روش کار و نوع و جنس پروتز مورد استفاده، در حدود 30 دقیقه تا 2 ساعت به طول می انجامد. ورم شدید، درد خفیف تا ملایم و مشکل در صحبت کردن و خندیدن تا چند روز بعد از جراحی، از عوارض جانبی معمول بعد از جراحی پروتز چانه و گونه محسوب می شوند.

اگر شما احساس می کنید که ظاهر گونه هایتان به صورت مادرزادی خوب نیست یا صورتتان به دلیل خصوصیات ارثی چهره، خیلی صاف و بدون جذابیت است، پس احتمالاً به عمل جراحی پروتز گونه (مالارپلاستی) نیاز دارید. جراحان ما در کلینیک زیبایی دکتر جعفری پور نیازهای شما در مورد شکل گونه ها را تعیین می کنند. برای این منظور، جراحان ما ویژگی های ناحیه گونه را در شما به دقت بررسی کرده و یک برنامه درمانی جامع را برایتان طراحی می کنند. جراحان ما معمولاً آزمایش عکسبرداری اشعه ایکس و چند تست آزمایشگاهی دیگر را جهت ارزیابی ساختار استخوان ها و وضعیت سلامت عمومی شما قبل از جراحی تجویز می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق شماره 03136266851با ما تماس حاصل فرمایید.

جراحی پروتز گونه چیست؟

جراحی پروتز گونه یک عمل جراحی زیبایی است که با هدف برجسته سازی گونه ها در صورت یک فرد انجام می شود. جراح پلاستیک از روش جایگذاری یک پروتز جامد بر روی استخوان گونه برای برجسته کردن گونه ها استفاده می کند.

انواع مختلف پروتزهای گونه کدام است؟

پروتزهای سیلیکونی

اولین پروتزهای مصنوعی گونه از جنس سیلیکون ساخته شدند. این پروتزها کاملاً بی خطر و بادوام هستند و در حال حاضر همچنان توسط بسیاری از جراحان مورد استفاده قرار می گیرند. عرضه پروتزهای سیلیکونی در شکل ها و اندازه های مختلف برای جراحان این امکان را فراهم کرد که از آن برای برجسته سازی گونه استفاده کنند. بافت های طبیعی بدن خود شما می توانند در اطراف این پروتزها رشد کرده و آن را در جای خود نگه دارد.

پروتزهای پلی اتیلنی سخت

پروتزهای پلی اتیلنی سخت، جایگزینی برای پروتزهای سیلیکونی هستند که می توان آنها را در جای خود با پیچ به استخوانهای صورت محکم کرد تا بعد از عمل جراحی، در زیر پوست حرکت نکند.

پروتزهایePTFE (پلی تترافلورواتیلن)

یک نوع رایج دیگر از پروتزهای گونه از جنس ماده ای مصنوعی به نام ePTFE (با نام تجاری تفلون) ساخته می شود. این ماده رنگ سفید و حالت لزج و لغزنده دارد و همان ماده ای است که برای ساخت قایق و لباس های بارانی از آن استفاده می شود. البته نوعی از این ماده که برای ساخت پروتز گونه مورد استفاده قرار می گیرد، کاملاً استریل بوده و به طور اختصاصی برای مصارف پزشکی تهیه می شود.

پروتزهای هیدروکسی آپاتیت

علم پزشکی راهکار نوینی را برای تبدیل مرجان های دریایی به یک ماده پروتزی جدید معرفی کرده است که بسیار شبیه به بافت استخوان طبیعی می باشد. این ماده که هیدروکسی آپاتیت یا به اختصار HA نام دارد، هم ساختار اسفنجی و متخلخل و هم ترکیب شیمیایی استخوان طبیعی را دارا می باشد. بنابراین بدن انسان به راحتی آن را می پذیرد و حساسیتی نسبت به آن نشان نمی دهد. در واقع با استفاده از این ماده می توان بافت های استخوانی بدن را به شکل کاملاً طبیعی تکمیل و بازسازی نمود. ضمن آنکه این ماده پروتزی، مشکلات و عوارضی که بعضاً پروتزهای سیلیکونی دارند را نخواهد داشت. هیدروکسی آپاتیت از نظر ساختار و ترکیب شیمیایی، نزدیکترین ماده به استخوان طبیعی است که تاکنون دانشمندان موفق به ابداع آن شده اند.

پروتزهای آلودرم

آلودرم یک ماده دیگر برای ساخت پروتز می باشد. برای ساخت پروتزهای آلودرم، از بافت پوست اهدا شده انسان استفاده می شود. مراحل خاص آماده سازی این پروتز شامل جداسازی لایه خارجی پوست اهدا شده و سپس خشک کردن انجمادی(فریز درای) لایه زیرین آن می باشد. اگر برای ساخت این پروتز از پوست اهدایی شخص دیگری غیر از خود شما استفاده شود، به آن آلوگرافت گفته می شود. قبل از جایگذاری این پروتزها نیازی به آزمایش پوست نیست. به مرور زمان این پروتز بیولوژیکی رشد می کند و به شکل بافت های نرم طبیعی بدن خود بیمار درمی آید. اما دوام و ماندگاری این نوع پروتز ممکن است به اندازه سایر انواع پروتزها نباشد.

مشاوره جراحی پروتز گونه در کلینیک زیبایی دکتر جعفری پور

در زمان اولین جلسه مشاوره با جراحان ما، شما باید انتظارات خود از انجام جراحی پروتز گونه و اینکه دوست دارید چهره شما بعد از انجام این عمل چگونه به نظر برسد را به طور کامل برای جراحان ما بیان کنید. متخصصین ما هم مراحل مختلف درمان شما، خطرات و عوارض جانبی احتمالی و چگونگی روند بهبودی بعد از این عمل را برای شما شرح می دهند. جراحان ما این نکته را به طور یقین برای شما مشخص می کنند که می توانند به نتایجی که شما مد نظر دارید، دست پیدا کنند.

جراحان ما مزیت ها و معایب انواع مختلف پروتزها و روشهای مختلف جراحی را برای شما توضیح می دهند. اگر شما مایل به استفاده از پروتزهای مصنوعی باشید، لازم است یک آزمایش پوست قبل از عمل جراحی بر روی شما انجام شود تا اطمینان حاصل شود که شما نسبت به این مواد پروتزی حساسیت ندارید.

همچنین سوابق پزشکی شما به طور کامل توسط جراحان ما مورد بررسی قرار می گیرد تا به طور قطع مشخص شود که شما از نظر پزشکی منعی برای انجام جراحی پروتز گونه ندارید.

روش جراحی پروتز گونه در کلینیک زیبایی دکتر جعفری پور

این عمل جراحی معمولاً در یک مرکز جراحی سرپایی توسط جراح خود شما و یا در یک بیمارستان انجام می شود. زمان این عمل در حدود 30 دقیقه تا 2 ساعت متغیر است و به سطح پیچیدگی عمل و نوع پروتز مورد استفاده بستگی دارد.

برای انجام این عمل، یک بریدگی از داخل دهان بر روی استخوان گونه شما ایجاد می شود و پروتز از محل آن بریدگی بر روی استخوان و دقیقاً در زیر پلک پایینی قرار می گیرد. بریدگی ایجاد شده معمولاً در زیر خط پلک پوشانده می شود و تقریباً غیر قابل مشاهده خواهد بود. جراحان ما یک پاکت (حفره) در بافت ناحیه گونه ایجاد می کنند و پروتز را در داخل آن قرار می دهند.

قبل از جراحی

قبل از شروع عمل جراحی پروتز گونه ممکن است یک داروی بی حسی موضعی همراه با یک مسکن خفیف به شما تزریق شود تا در طول مدت عمل به حالت خواب آلود باشید و احساس ناراحتی نکنید. در برخی موارد هم بسته به سطح ناحیه محل عمل و نوع پروتز مورد استفاده، از بیهوشی عمومی برای این جراحی استفاده می شود.

تکنیک های مختلف جایگذاری پروتز گونه

پروتز گونه ای(مالار) که در قسمت بالا و خارج استخوان گونه قرار می گیرد و موجب برجستگی ظاهری این ناحیه می شود.

پروتز زیرگونه ای(ساب مالار) در ناحیه زیر استخوان گونه و یا در قسمت میانی صورت قرار می گیرد تا گود افتادگی زیر گونه ها را پر کند. هر چقدر سن ما بیشتر می شود صورت ما هم لاغرتر و گودافتاده تر می شود و افراد زیادی با استفاده از این نوع پروتز، برجستگی و شادابی از دست رفته را به گونه ها و صورت خود بازمی گردانند.

ترکیب هر دو نوع پروتز گونه ای و زیرگونه ای. بعضی افراد ترجیح می دهند همزمان از هر دو نوع پروتز گونه ای و زیرگونه ای استفاده کنند تا هم روی استخوان گونه و هم ناحیه اطراف و زیر آن حجیم و برجسته شود.

در برخی موارد، بسته به نوع پروتز مورد استفاده ممکن است یک پیچ کوچک از جنس تیتانیوم برای متصل کردن پروتز به استخوان گونه استفاده شود. بریدگی هایی که در زمان این عمل ایجاد می شود، با بخیه های جذب شونده بسته می شود و این بخیه ها بعد از یک تا دو هفته جذب شده و از بین می روند.

بعد از جراحی

مهمترین توصیه ها برای دوره بعد از عمل جراحی پروتز گونه شامل موارد زیر است:

مصرف داروی مسکن خفیف مانند پاراستامول در صورت نیاز

مراجعه مجدد به پزشک بعد از 7 تا 10 روز برای کشیدن بخیه ها (در صورتی که بخیه ها از نوع جذب شونده نباشد)

خوابیدن در حالتی که زیر سر خود چند بالش بلند گذاشته و تقریباً به حالت لمیده خوابیده اید. این کار برای کمک به کاهش ورم صورت است. همچنین در هنگام خواب از یک بریس محافظ صورت استفاده کنید. این کار باعث می شود که پروتز و بافت هایی که در زمان عمل جراحی آسیب دیده اند در بهترین موقعیت ممکن قرار گرفته و بهبود پیدا کنند و از حرکت کردن پروتز در طول دو هفته اول بعد از جراحی، جلوگیری شود.

مراقب باشید که فشار خون شما حداقل تا سه هفته اول بعد از جراحی بالا نرود، زیرا فشار خون بالا می تواند باعث خونریزی داخلی در ناحیه محل جراحی شود. همچنین به مدت 6 تا 8 هفته بعد از جراحی پروتز گونه، نباید در بازی ها و ورزش های پربرخورد شرکت کنید، البته زمان دقیق توصیه شده برای این مورد را می توانید از پزشک جراح خود بپرسید.

تماس فوری با جراحان ما در صورت مشاهده هر گونه علائم عفونت و یا احساس درد شدید.

بهبودی بعد از عمل جراحی پروتز گونه

بسته به روش انجام جراحی و شدت ورم و کبودی صورت بعد از عمل، می توانید انتظار داشته باشید که بعد از 2 روز تا یک هفته بتوانید به محل کار خود بازگردید.

هزینه جراحی گونه چقدر است؟
مجموع هزینه های عمل جراحی پروتز گونه بر اساس عوامل زیر تعیین میشود:
بسته به نوع پروتز مورد استفاده در طی جراحی هزینه جراحی گونه متغیر خواهد بود
تجربه و شهرت پزشک جراح نیز تاثیر بسیاری در قیمت جراحی گونه دارد. معمولا بیماران سعی می کنند جراحان باسابقه را انتخاب کنند تا عوارض جراحی گونه را به حداقل برسانند.
تجهیزات و تسهیلات مرکز جراحی و نیز موقعیت کلینیکی که شما برای انجام این جراحی انتخاب می کنید، معمولا مراکزی که در مرکز شهر یا در شهرهای بزرگ قرار دارند در آنها هزینه جراحی گونه بیشتر است.
علاوه بر این ها، سایر هزینه پروتز گونه که جانبی هستند نیز باید در نظر گرفته شود مانند: هزینه های آزمایش خون، عکس برداری رادیولوژی و .. که قبل از انجام عمل توسط جراح توصیه میشود.

روش های جایگزین برای برجسته سازی گونه ها

برای برجسته سازی گونه ها می توان از عمل گونه گذاری بدون جراحیاستفاده کرد که به یکی از دو روش زیر انجام می شود:

تزریق چربی

از بافت چربیبدن خود شماهم می توان به عنوان یک ماده پروتزی استفاده کرد. این چربی را می توان از قسمت های مختلف بدن شما با استفاده از روش لیپوساکشن برداشت و سپس آن را در قسمت دیگری از بدن تزریق نمود.

تزریق ژل

از بعضی از انواع ژل ها نیز می توان به عنوان جایگزینی برای پروتزهای دائمی که در این مقاله شرح داده شد، استفاده کرد. از عمل تزریق ژل به طور خاص برای چاق کردن گونه ها و صورت استفاده می شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، مجتمع ماکان 3 ، طبقه 4 ، واحد19
تلفن : 36266851 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لیفتینگ(لیفت) صورت یا کشرفع و از بین بردن غبغب با سالک چیست ؟ درمان اسکار وعمل جراحی پلاستیک پیشانیصفحه اصلیبیوگرافیجراحی بینیمراحل عمل زیبایی بینیعمل بینی در اصفهانفیلم های جراحیگالری عکسجراحی زیبایی گوشسوالات پزشکیجراحی پلکمقالات جدیدتزریق ژل و بوتاکس و چربیپروتز گونه و چانهلیزرشکاف لب و کام مادرزادیسایتهای دیگرارتباط با ما