دکتر مسعود جعفری پور

فلوشیپ فوق تخصص جراحی پلاستیک صورت


جراحی زیبایی پلک بالا و پایین (بلفاروپلاستی)

در جراحی زیبایی پلک (که به آن لیفت چشم یا بلفاروپلاستی نیز گفته می شود)، پف زیر پلک های پایین کم شدهو پوست اضافی پلک های بالا برداشته می شود.

بلفاروپلاستی معمولاً به دلایل زیبایی انجام می شود. به علاوه، این عمل راه مؤثری برای بهبود دید سالخوردگانی است که افتادگی پلک های بالای آنها جلوی دیدشان را گرفته است.

البته، لیفت چشم نمی تواند تیرگی های زیر چشم، چروک های پنجه کلاغی یا سایر چروک های صورترا رفع کند. این عمل در کنار اعمال دیگری مانند لایه برداری پوست با لیزر، تزریق ژل، یا لیفت پیشانی وابروانجام می شود.

فرایند پیر شدن پلک

پوست، همچنان که پیر می شود خاصیت ارتجاعی خود را نیز از دست می دهد. نبود خاصیت ارتجاعی و همچنین تأثیر نیروی جاذبه باعث می شود روی پلک های بالا و پایین پوست اضافی جمع شود.

وجود پوست اضافی در ناحیه پلک پایین باعث ایجاد چروک و برآمدگی می شود. در پلک های بالا نیز، چین اضافه ای از پوست روی مژه ها آویزان شده و جلوی دید را می گیرد.

چربی موجود در اطراف تخم چشم، که باعث سهولت قرارگیری و حرکت این عضو در کاسه سر می شود نیز، ممکن است باعث ایجاد برآمدگی هایی در پلک های بالا و پایین شود. با بالا رفتن سن غشاء نازکی که چربی را در جای خود نگه می دارد ضعیف شده و اجازه می دهد چربی جلو آمده و وارد پلک شود.

علل استفاده از جراحی زیبایی چشم (بلفاروپلاستی)

علل تجویز بلفاروپلاستی پلک بالا عبارتند از وجود پوست اضافی در پلک و افتادگی پوست آن (درماتوشالازی) و همچنین برآمدگی چربی پره آپونوروتيک (استئاتوبلفارون steatoblepharon) که منجر به ایجاد مشکلاتی برای میدان دید و زیبایی بیماران می شود.

علل تجویز بلفاروپلاستی پلک پایین:

چین و چروک و درماتوشالازی پلک پایین

برآمدگی نسبی چربی پره آپونوروتيک

فرورفتگی بخش پایینی پلک تحتانی

تحلیل رفتن بافت های پایین کاسه چشم و گونه

وجود برآمدگی یا فستون (festoon) در ناحیه گونه

نامتقارن بودن پلک های پایین

افراد مناسب برای جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) چه کسانی هستند؟

بهترین کاندیداها برای عمل لیفت چشم کسانی هستند که از وضعیت سلامت خوبی برخوردار بوده و انتظارات واقع بینانه ای دارند. داوطلبین این عمل اکثراً 35 ساله یا بزرگتر هستند، البته اگر پف یا افتادگی پلک چشم ارثی باشند، انجام جراحی در سنین پایین تر نیز امکان پذیر است.

جراحی زیبایی چشم به بهبود ظاهر و همچنین افزایش اعتماد به نفستان کمک خواهد کرد. البته، این عمل ساختار صورتتان را تغییر نداده و شاید نتواند ظاهر ایده آلی که می خواهید برایتان فراهم کند. پس، قبل از جراحی، در خصوص اهدافتان فکر کرده و در مورد آنها با جراحتان صحبت کنید.

چگونه باید برای جراحی زیبایی چشم (بلفاروپلاستی) آماده شوم؟

باید از کسی بخواهید تا بعد از جراحی شما را به خانه رسانده و شب اول بعد از عمل را نیز در کنارتان بماند.

همچنین مجبور خواهید بود تا چند روز بعد از عمل در خانه باقی مانده و فعالیتهای تان را محدود کنید تا پلک بهبود بیابد؛ بنابراین بهتر است از قبل برای این مسئله برنامه ریزی کنید. بعضی از افراد بعد از جراحی دچار خشکی چشم می شوند، که البته این مشکل معمولاً در کمتر از دو هفته رفع می شود. اگر خشکی چشم هایتان بیش از دو هفته طول کشید با پزشکتان تماس بگیرید.

همچنین، می بایست اقلام زیر را در خانه آماده داشته باشید:

یخ

کیسه یخ (یا می توانید از کیسه فریزهای پر شده از یخ و یا ذرت یا نخود یخ زده استفاده کنید)

تعدادی پدِ گاز کوچک

قطره چشم یا اشک مصنوعی (از پزشک بخواهید نوع مناسب نیازتان را برای شما تجویز کند)

لیف و حوله های تمیز

داروی مسکن بدون نسخه (که پزشک می تواند نوع مناسب آن را توصیه کند)

داروهای ادویل، موترین، ناپروکسن، آلوِه و آسپرین نباید مصرف شوند، زیرا احتمال بروز خونریزی را افزایش می دهند.

جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) چگونه انجام می شود؟

معمولاً، اگر هر دو پلک بالا و پایین با هم عمل شوند، لیفت چشم حدوداً دو ساعت طول می کشد. پزشک، به احتمال زیاد از بی حسی موضعی (داروی مسکنی که اطراف چشم تزریق می شود) به همراه یک آرام بخش خوراکی استفاده می کند.

اگر قرار است هر چهار پلکتان با هم عمل شوند، احتمالاً جراحان ما کار را با پلک های بالا شروع خواهند کرد. جراحان ما معمولاً برش ها را روی خطوط طبیعی پلک ها ایجاد می کنند. ایشان، از طریق این برش ها پوست را از بافت های زیرین جدا کرده و چربی، پوست و عضلات اضافی را برداشته و سپس آنها را با بخیه های بسیار کوچکی می بندند. بخیه های پلک های بالا 3 تا 6 روزی در جایشان باقی می مانند. بخیه زدن یا نزدن پلکهای پایین به تکنیک مورد استفاده بستگی دارد.

تکنیک های جراحی زیبایی چشم (بلفاروپلاستی)

جراحی روی پلک های پایین را می توان بادو روش انجام داد:

در روش اول، جراحان ما برش مورد نیاز برای خارج کردن چربی را داخل پلک ایجاد می کنند، که این باعث می شود برش پنهان بماند. سپس، ایشان با استفاده از لیزر دی اکسید کربن یا اربیوم خطوط ظریف را محو می کنند.

در روش بعدی، برش در امتداد حاشیه مژه ها ایجاد می شود. جراح از طریق این برش می توان عضلات شل شده، پوست و چربی اضافی را بردارد. خط برش بعد از مدت کوتاهی محو می شود.

معمولاً، جراحان ما بعد از انجام عمل با هر یک از این دو روش، جوانسازی پوست با لیزررا توصیه می کنند.

انواع جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

جراحی زیبایی پلک دارای سه نوع اصلی است:

بلفاروپلاستی پلک پایین

نوع اول، بلفاروپلاستی پلک پاییننام دارد. این نوع جراحی، همانطور که نام آن نشان می دهد، روی پلک پایین انجام شده و اکثراً از آن برای اصلاح پف پلک ها یا بهبود چروک های پوست اطراف چشم استفاده می شود.

جراحی درشت کردن چشم

نوع دوم، جراحی درشت کردن چشم (جراحی پلک دو کره ای ) نام دارد. به این نوع عمل «بلفاروپلاستی آسیایی» نیز گفته می شود زیرا در شرق و جنوب شرق آسیا طرفداران بسیاری دارد. در این نوع جراحی، با ایجاد یک چین در پلک بالا، این پلک دو لایه می شود.

جراحی پلک بالا

نوع سوم، جراحی پلک بالااست. از این نوع جراحی عمدتاً برای بهبود عملکرد چشم استفاده می شود. در دوران سالخوردگی، پلک بالا خاصیت ارتجاعی طبیعی خود را از دست داده و در نتیجه دچار افتادگی می شود. این وضعیت می تواند باعث محدودیت دید و اخلال در برخی از فعالیت های روزانه مانند مطالعه، نوشتن یا رانندگی شود. به این ترتیب، انجام جراحی پلک بالا باعث بازیابی عملکرد بیمار می شود.

بهبودی از جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) چگونه است؟

بعد از جراحی زیبایی پلک، بخیه پلک هایتان تا حدود یک هفته در جایشان باقی می مانند. معمولاً در این مدت ناحیه پلک ها دچار ورم و گاهی، کبودی می شود؛ البته پلک ها ظرف یک یا دو هفته به حالت طبیعی خود بازمی گردند.

آیا نتیجه جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) دائمی است؟

نتیجه جراحی پلک بالا دست کم 5 تا 7 سال دوام دارد. در حالی که، معمولاً نتیجه جراحی پلک پایین دائمی بوده و نیازی به تکرار جراحی نیست. البته، پلک بعد از جراحی نیز فرایند پیری خود را ادامه می دهد. در مواردی که پلک ها دوباره پف کرده و دچار افتادگی می شوند، لیفت پیشانی گزینه بهتری نسبت به تکرار لیفت چشم خواهد بود.

هزینه جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

هزینه عمل بلفاروپلاستی به مقدار کار مورد نیاز بروی پلک ها و تکنیک مورد استفاده بستگی دارد. قیمت کلی جراحی زیبایی پلک به چند عامل بستگی دارد:

دستمزد جراح

دستمزد دستیار جراح

دستمزد متخصص بیهوشی

هزینه های بیمارستان و اتاق عمل

مراجعات تکمیلی، برای یک دوره زمانی مشخص

سؤالات رایج

آیا بعد از بلفاروپلاستی اسکار زیادی تشکیل می شود؟

در اینجا نیز، مانند همه اعمال جراحی، معمولاً قدری اسکار ایجاد می شود. البته، اسکار ناشی از بلفاروپلاستی بسیار ناچیز بوده و بعد از چند ماه عملاً از بین خواهد رفت.

نتیجه عمل چه موقع قابل مشاهده خواهد بود؟

معمولاً بعد از فروکش کردن ورم، که چند روز طول می کشد، می توان تفاوت قابل ملاحظه ای که ایجاد شده را مشاهده کرد.

بلفاروپلاستی را در چه سنی می توان انجام داد؟

هرچند که چربی و افتادگی پوست اطراف چشم ها معمولاً با بالا رفتن سن ظاهر می شوند، اما با این حال برخی افراد جوان نیز به طور ژنتیکی مستعد دچار شدن به این مشکل هستند. بنابراین نمی توان سن دقیقی را برای انجام بلفاروپلاستی تعیین کرد.

آیا بلفاروپلاستی به رفع تیرگی زیر چشمان من کمک می کند؟

بلفاروپلاستی کمی به رفع تیرگی زیر چشم ناشی از پف کردگی های بزرگ زیر چشم کمک می کند. البته، سیاهی پوست پلک های پایین معمولاً حتی بعد از بلفاروپلاستی نیز باقی خواهد ماند. در چنین مواردی، لایه بردارهای شیمیایی و پاکسازی با لیزر مفید خواهد بود.

آیا میتوان با بلفاروپلاستی از چروک های دور چشم خلاص شد؟

خیر. بلفاروپلاستی برای حذف چروک های گوشه های بیرونی چشم ها (پنجه کلاغی) یا رفع افتادگی ابروها طراحی نشده است. برای رفع چروک های نزدیک چشم روش های دیگری وجود دارد، از جمله پاکسازی پوست با لیزر و درمان با نور پالسی شدید.

آیا نتیجه درمان دائمی است؟

از آنجا که چربی دور چشم بعد از برداشته شدن دوباره تشکیل نمی شود، معمولاً نتیجه بلفاروپلاستی مادامالعمر است.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، مجتمع ماکان 3 ، طبقه 4 ، واحد19
تلفن : 36266851 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لیفتینگ(لیفت) صورت یا کشرفع و از بین بردن غبغب با سالک چیست ؟ درمان اسکار وعمل جراحی پلاستیک پیشانیصفحه اصلیبیوگرافیجراحی بینیمراحل عمل زیبایی بینیعمل بینی در اصفهانفیلم های جراحیگالری عکسجراحی زیبایی گوشسوالات پزشکیجراحی پلکمقالات جدیدتزریق ژل و بوتاکس و چربیپروتز گونه و چانهلیزرشکاف لب و کام مادرزادیسایتهای دیگرارتباط با ما