دکتر مسعود جعفری پور

فلوشیپ فوق تخصص جراحی پلاستیک صورت


درمان و از بین بردن جای جوش و آکنه صورت با لیزر و سایر روش ها


آکنه و جای جوش می تواند باعث ناراحتی های زیادی در فرد شده و اعتماد به نفس او را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهد. حتی زمانی که جوش ها کاملاً از بین می روند، جای آن ها هر روز بر روی صورت فرد خودنمایی می کند. حتی با دقیق ترین و علمی ترین روش های درمانی، ممکن است جای جوش بر روی صورت باقی بماند. البته جای همه جوش ها یکسان نیست. بهترین زمان برای ازبین بردن جای جوش صورت ، پس از به وجود آمدن آن است. بدین ترتیب جوش بدتر نشده و جای آن باقی نخواهد ماند.
اگر در اثر جوش زدن صورت، لکه های زرد یا قهوه ای بر روی پوست شما باقی مانده اند، این لکه ها باید به صورت خود به خودی از بین بروند. با این حال ممکن است از رفع جای جوش ها تا یک سال زمان ببرد. همچنین در صورتی که جای جوش ها شما را اذیت می کند، می توانید برای درمان با متخصصین کلینیک زیبایی دکتر جعفری پور مشاوره کنید برای گرفتن یک وقت مشاوره می توانید با شماره تلفن 03136266851 تماس بگیرید.
انواع جای جوش
به طورکلی، جای جوش دو نوع است:
-دسته ای که به علت از بین رفتن بافت ها ایجاد شده اند (آتروفی)
-دسته ای که به علت رشد بیش از حد بافت ها ایجادشده اند (هایپرتروفی)
در این دو دسته ی اصلی، انواع مختلف جای جوش بر هفت نوع تقسیم می شوند: شکافی، غلتکی، جعبه ای، هایپرتروفی، کلوید، هایپرپیگمنتاسیون، هیپوپیگمنتاسیون.
می توان این اسکارها را در سه دسته ی ساده طبقه بندی کرد: اسکارهای فرورفته، جای جوش برآمده، رنگ رفتگی یا پررنگی.
جای زخم های فرورفته
جای جوش شکافی، غلتکی و جعبه ای در رده ی جای زخم های تورفته یا آتروفی قرار می گیرند. در این نوع جای جوش، شما یک سوراخ کم عمق را در محل ایجاد جوش خواهید دید. این عارضه به علت تولید کم کلاژن در منطقه ی آسیب دیده ی پوست در طول روند بهبودی ایجاد می شود.

جای جوش شکافی

ظاهر:جای جوش های شکافی عمیق و باریک بوده و در طول پوست ادامه پیدا می کنند. با وجود این عارضه ظاهر پوست به شکلی می شود که گویا آن را با یک یخ شکن یا وسیله ی تیز دیگر سوراخ کرده باشند. جای جوش های شکافی مانند سوراخ های کوچک و عمیقی در پوست ایجاد می شوند. البته برخی از آن ها به شکل روزنه های پوستی بزرگ و باز ایجاد می شوند.

پیشرفت: جای جوش های شکافی پس از عفونت های ناشی از کیست و یا دیگر عارضه های عمیق پوستی ایجاد شده و تا سطح پوست پیشرفت می کنند. در طی این عارضه، بافت پوست تخریب شده و جای زخم بلند و ستون مانندی را بر جای می گذارد.
جای زخم جعبه ای

ظاهر:جای جوش های جعبه ای، فرورفتگی های گرد یا بیضی مانندی هستند که از جای جوش های شکافی پهن تر بوده و به پوست ظاهری فرورفته می دهند.
پیشرفت:زمانی که یک مشکل التهابی باعث تخریب کلاژن می شود، بافت ها نیز تخریب می شوند. پوست در این ناحیه بدون حمایت رها شده و یک ناحیه ی فرورفته ایجاد می شود. جای جوش جعبه ای ممکن است سطحی و یا حاد باشد که به میزان بافت از بین رفته بستگی خواهد داشت.
جای جوش غلتکی

ظاهر:
این نوع از جای جوش حالتی موج دار به پوست می دهد.
پیشرفت: جای جوش غلتکی زمانی ایجاد می شود که نوارهای فیبروز بافتی بین پوست و لایه های زیرپوستی تشکیل شود. این نوارها اپیدرم را کشیده و آن را به لایه های عمیق تر پوست قلاب می کنند. این کشیدگی اپیدرم باعث حالت موجی در پوست خواهد شد.
درمان جای جوش های فرورفته
برای زخم های فرورفته، رایج ترین روش های درمانی عبارت اند از:
عمل جراحی
این روش برای درمان جای جوش شامل چندین مرحله می باشد. در ابتدا، پوست برای برداشتن منطقه ی جای زخم آماده می شود. سپس بافت پوست تا سطح پوست بالا آورده می شود. همچنین ممکن است برای پر کردن جاهای خالی در پوست که نمی توان آن ها را با روش های عادی دیگر پر کرد، از عمل پیوند پوست استفاده شود.
لایه برداری لیزری پوست
معمولاً زمانی که جای زخم ها شدید باشند، این روش همراه با عمل جراحی انجام می شود. در این موارد، عمل جراحی با هدف کوچک تر کردن جای زخم ها و تنگ کردن راه ورودی آن ها انجام می شود. لایه برداری پوست با لیزر با هدف از بین بردن جای زخم ها انجام می شود. این روش معمولاً برای از بین بردن جای جوش و به خصوص جوش های شکافی و جعبه ای مناسب است.
میکرودرم ابریژن
میکرودرم برای زخم های معمولی مناسب است. در این روش درمانی، لایه ی خارجی پوست شما برداشته شده و به آن اجازه داده می شود تا سریع تر رشد کرده و جای زخم ها از بین برود. در برخی از موارد می توان با این روش، زخم های کوچک را به طور کامل از بین برد.
جای جوش های برآمده

این نوع از جای جوش در اثر تولید بیش از حد کلاژن در طول روند بهبودی ایجاد شده و برعکس جای زخم های آتروفی، باعث برآمده شدن سطح پوست شما خواهد شد. این نوع از جای جوش ها شامل جوش های هایپرتروفی و کلوید می باشد.

ظاهر: یک جای جوش هایپرتروفی مانند یک توده ی برآمده بر روی پوست به نظر می رسد. این نوع از بافت های اسکار معمولاً از خود زخم بزرگ تر می شوند. جای زخم های هایپرتروفی که در اثر جوش ایجاد شده اند معمولاً بر روی بدن ایجاد می شوند و بروز آن ها در مردان بیشتر است.
پیشرفت: برخلاف جای زخم های شکافی و جعبه ای، جای زخم های هایپرتروفی در اثر از بین رفتن بافت ایجاد نمی شوند. بلکه این زخم ها در اثر تولید بیش از حد کلاژن به وجود میآیند.
درمان جای جوش های برآمده
جای جوش های برآمده با کمک روش های زیر درمان می شوند:
تزریقات
در این روش از موادی مانند کورتیکواستروئید ها، اینترفرون ها، سیلیکون و مواد مشابه استفاده می شود. تزریق این مواد به پوست باعث کوچک تر و صاف شدن جای زخم ها و صاف شدن سطح پوست خواهد شد.
تزریق ژل
از تزریق ژل (ژل هایی که معمولاً از مواد طبیعی خود بدن ساخته می شوند) برای برجسته تر کردن جای زخم های تورفته استفاده می شود. عمل تزریق ژل می تواند هزینه بر بوده و آثار ناشی از آن معمولاً موقتی است. انجام مجدد درمان برای حفظ آثار ناشی از آن ضروری است.
تزریق چربی
تزریق چربی برای درمان نقص های عمیق در ساختارهای چهره که به دلیل جوش و آکنه ایجاد شده اند مورد استفاده قرار می گیرد.
نیدلینگ پوست
روش نیدلینگ پوست که در طی آن یک غلتک دارای صدها سوزن ریز بر روی پوست کشیده می شود نیز می تواند برای از بین بردن جای جوش مفید باشد که البته برای گرفتن نتیجه باید چندین جلسه ی درمانی را پشت سر گذاشت. همچنین آثار ناشی از این عمل ممکن است به طرز قابل ملاحظه ای در افراد متفاوت باشند.
کرایوتراپی
در این روش بافت زخم منجمد می شود. این کار باعث از بین رفتن بافت و سپس ریختن خود به خودی سلول های آن خواهد شد.
عمل جراحی
عمل جراحی در برخی از موارد می تواند ظاهر جای جوش ها را بهبود بخشیده و همچنین می توان از آن برای مقاصد زیر استفاده کرد:
-تغییر موقعیت بافت زخم
-تغییر شکل و اندازه ی بافت اسکار
عمل جراحی به تنهایی برای کلوید ها توصیه نمی شود چرا که این کار باعث رشد بیشتر آن ها خواهد شد. عمل جراحی برای کلوید ها معمولاً با تزریق کورتیکواستروئید ها در محل برداشتن بافت زخم همراه می باشد.
رادیودرمانی
رادیودرمانی سطحی با دوز پایین می تواند میزان بروز اسکارهای هایپرتروفی و کلوید را پس از انجام عمل جراحی افزایش دهد.
رنگ رفتگی و پررنگی
نقطه های قرمز یا تیره بر روی ناحیه ی آسیب دیده ی پوست ممکن است پس از این که جوش از بین رفت ایجاد شوند. به این عارضه پررنگی یا هایپرپیگمنتاسیون می گویند. این عارضه به دلیل تولید بیش از حد رنگ دانه های پوستی (ملانین) در محل آسیب دیده ایجاد می شود. برعکس، رنگ رفتگی یا هیپوپیگمنتاسیون نیز ممکن است رخ دهد که در طی آن، میزان تولید ملانین کافی نبوده و ناحیه ی آسیب دیده به طرز قابل توجهی کم رنگ تر از نواحی دیگر می شود.
درمان رنگ رفتگی و پررنگی
برعکس دو نوع اول جای جوش، رنگ رفتگی و پررنگی به راحتی درمان می شوند. در برخی از موارد، رنگی رفتگی پس از گذشت زمان به طور خود به خودی درمان می شود. اگر جای جوش های شما از بین نرفتند، می توانید از روش های درمانی زیر برای رفع آن ها استفاده کنید:
میکرودرم ابریژن
میکرودرم ابریژن یک روش درمانی عالی است که روند پاکسازی جای جوش ها را تسریع کرده و با از بین بردن سلول های مرده ی پوستی فرایند بازسازی پوست را تحریک می کند. این روش باعث پاکسازی پوست شما در سطحی عمیق تر شده و جای جوش ها را از بین می برد.
لیزردرمانی
برای برخی از جای جوش های فرورفته، لیزردرمانی یا لایه برداری پوست با لیزر برای صاف کردن پوست استفاده می شود. در این روش از یک اشعه ی لیزر برای برداشتن لایه ی سطحی پوست که تحریک کننده ی تولید کلاژن در لایه های عمیق تر می باشد استفاده می کنند.
لایه برداری شیمیایی
لایه برداری شیمیایی پوست عموماً برای درمان جای جوش های کم عمق یا متوسط مورد استفاده قرار می گیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، مجتمع ماکان 3 ، طبقه 4 ، واحد19
تلفن : 36266851 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لیفتینگ(لیفت) صورت یا کشرفع و از بین بردن غبغب با سالک چیست ؟ درمان اسکار وعمل جراحی پلاستیک پیشانیصفحه اصلیبیوگرافیجراحی بینیمراحل عمل زیبایی بینیعمل بینی در اصفهانفیلم های جراحیگالری عکسجراحی زیبایی گوشسوالات پزشکیجراحی پلکمقالات جدیدتزریق ژل و بوتاکس و چربیپروتز گونه و چانهلیزرشکاف لب و کام مادرزادیسایتهای دیگرارتباط با ما