دکتر مسعود جعفری پور

فلوشیپ فوق تخصص جراحی پلاستیک صورت


جراحی برداشتن خال های گوشتی (بدخیم ) و سطحی (خوش خیم)


از آنجایی که برای بسیاری از ما، خال ها تنها نقاط قهوه ای رنگی بر روی پوست هستند، توجهی به آن ها نمی شود. خال ها در اندازه ها، اشکال و حالت های مختلفی وجود دارند که می توان با کمک این مؤلفه های ظاهری، تا حد زیادی از وضعیت سلامت پوست آگاه شد. شناخت تمامی انواع خال های موجود و آگاهی از نحوهی شناسایی آنها، بهترین راه برای پیشگیری از سرطان پوست و حفظ سلامتی است. خال به نقطه ای تیره و برآمده بر روی پوست اطلاق می شود که از سلول های پوستی تشکیل شده که به جای رشد انفرادی به صورت گروهی تکثیر شده اند. این سلول ها ملانوسیت نام داشته و مسئول تولید ملانین می باشند. ملانین رنگدانه ی به کار رفته در پوست است.

متخصصین ما در کلینیک زیبایی دکتر جعفری پور از جدیدترین تکنیک ها برای از بین بردن همه ی انواع خال ها استفاده می کنند از جمله جراحی الکتریکی، لیزر درمانی و برش خال که در این روش های درمانی به این مورد توجه می شود که جای زخم های به جا مانده حداقل میزان ممکن باشد. پزشکان ما پوست شما را بررسی کرده و بهترین گزینه ی درمانی ممکن را برای از بین بردن خال های صورت به شماپیشنهاد می دهند. متخصصین ما همچنین بهترین روش های مراقبتی پس از عمل را به شما ارائه کرده و باکیفیت ترین ژل های از بین برنده ی جای زخم را به شما می دهند تا پس از انجام عمل از آن ها استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد خدمات ما در زمینه ی برداشتن خال، شما می توانید از طریق شماره تلفن 03136266851 با ما تماس بگیرید.

علل ایجاد خال و عوامل خطر
-خال ها ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد شوند. همچنین ممکن است فرد با خال زاده شده و یا عوامل وراثتی برای ایجاد آن را داشته باشد.
-با اینکه تعداد خال ها ممکن است در هر فرد متفاوت باشد، افرادی با رنگ پوست روشن تر معمولاً تعداد بیشتری خال را بر روی پوست خود می بینند چرا که میزان ملانین در پوست آن ها کمتر است.
-یک فرد بالغ معمولاً در بین 10 تا 40 خال در بدن خود دارد.
-خال ها ممکن است در اثر تغییرات هورمونی از قبیل بارداری یا رسیدن به سن بلوغ ایجاد شده و یا از بین بروند.
-افراد معمولاً به طور طبیعی با گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض نور خورشید و افزایش سن به خال های بیشتری مبتلا می شوند که این خال ها - در اکثر موارد - خطری ندارند.
با این حال، لازم است تا برای بررسی تغییرات خال ها، پوست شما به طور منظم تحت معاینه و بررسی قرار گیرد (توصیه می شود در صورتی که اقوامی مبتلا به سرطان پوست دارید این معاینات را هر ماه یک بار و حداقل سه ماه یک بار انجام دهید).
انواع خال ها برحسب موقعیت

خال جانکشنال ملانوسیتی

خال جانکشنال ملانوسیتی در اثر تجمع ملانوسیت ها در محل اتصال پوست با روپوست ایجاد می شود. این خال ها معمولاً کمی برجسته بوده و دارای مرزهای منظم و رنگدانه های تیره می باشند. البته ممکن است طیف رنگی آن ها از برنزی تا قهوه ای تیره متفاوت باشد.

خال درون پوستی
این نوع خال همرنگ با پوست بوده و معمولاً با بافت های اطراف خود ادغام می شود. رنگ این خال به تیرگی خال های جانکشنال ملانوسیتی نیست چرا که محل قرارگیری آن درون پوست می باشد.

خال مرکب
خال مرکب علائم هر دو خال جانکشنال و درون پوستی را نشان می دهد. در این نوع خال، سلول های ملانوسیت در پوست و در محل اتصال پوست و روپوست تجمع می یابند. این خال ها معمولاً در وسط برجسته بوده و دور آن ها صاف است.

علائم هشدار برای سرطان
در طول معاینه ی پوست، به یاد داشتن همه ی عوامل خطر برای بررسی کار سختی است به همین دلیل پزشکان از روش مخصوصی برای ساده کردن کارها استفاده می کنند.
زمانی که پوست خود را معاینه می کنید، علائم زیر را به یاد داشته باشید:
عدم تقارن: خال به طور واضحی نامتقارن است.
مرز: مرزهای خال دارای توازن نیستند.
رنگ ها: خال حداقل دارای دو رنگ مختلف است.
قطر: عرض خال بیش از 6 میلی متر است.
بزرگ شدن: خال با گذشت زمان بزرگ تر می شود.
معاینه ی خال های مشکوک
متخصصین ما در کلینیک زیبایی دکتر جعفری پور، علائم بالینی خال هایی که ممکن است باعث سرطان پوست شوند را تشخیص می دهند. اختراع درماتوسکوپ (وسیله ای برای بزرگنمایی که به صورت دستی حمل شده و دارای چراغ و لنز می باشد) توانست توانایی تشخیصی متخصصین ما را تا حد زیادی افزایش دهد.

تکنیک های برداشتن خال با عمل جراحی
بریدن خال

در این روش برای جراحی خال صورت، خال با استفاده از یک تیغه ی مخصوص بریده می شود که چیزی در حدود 20 دقیقه زمان می برد. زخم ایجاد شده ممکن است برای توقف خونریزی به سوزاندن احتیاج داشته باشد. البته این زخم ها نیازی به بخیه شدن نداشته و معمولاً بین 1 تا 2 هفته ی بعد بهبود پیدا می کنند. تنها یک زخم کوچک و سطحی پس از انجام عمل بر جای خواهد ماند.

برداشتن خال با پانچ

متخصصین ما از یک ابزار دایره ای مخصوص برای برداشتن بخش کوچکی از پوست استفاده می کنند که شامل لایه های عمیق تر نیز می شود (روپوست، پوست و چربی های سطحی)

برداشتن خال با روش بیضوی

در روش بیضوی، بافت ها عمیق تر برداشته شده و خال کامل تر از بدن خارج می شود. زخم ایجاد شده نیازمند بخیه بوده که می توان از انواع جذبی و غیر جذبی بسته به محل انجام بخیه استفاده کرد. انجام این عمل در حدود 20 دقیقه زمان برده و عموماً روشی است که برای از بین بردن خال صورت و بدن عمیق و کیست ها مورد استفاده قرار می گیرد.

خال های بزرگ تر / سرطان پوست

در صورتی که وجود سرطان احتمال داده شود ممکن است لازم باشد تا مقدار بیشتری از پوست برداشته شود. در صورتی که منطقه ی درگیر شده بر روی صورت قرار داشته باشد حتماً شما می خواهید جای زخم های باقی مانده کمتر در معرض دید باشند. از آنجایی که واحدهای تشکیل دهندهی بینی شکل گردتری دارند، می توان نقص های موجود بر روی آن را با استفاده از یک وسیله ی پلاستیکی گرد مخصوص پوشاند. همچنین می توان پوست را از محلی که در آن زیاد است گرفته و در محل مورد نظر پیوند زد.

این وسیله های پلاستیکی به ندرت برای عمل برداشتن خال مورد استفاده قرار می گیرند و می توان گفت تنها استفاده ی آن ها برای سرطان پوست است. متخصصین ما تمام سعی خود را می کنند تا جای زخم بر روی پوست بیمار باقی نماند که البته در مورد خال های بزرگ تر، ممکن است جای زخم های کوچکی بر روی پوست باقی بمانند که با استفاده از تکنیک های برداشتن بافت اسکار می توان آنها را از بین برد.

جراحی موس

عمل جراحی موس به طور گسترده ای به عنوان کارآمدترین روش برای از بین بردن انواع خاص سرطان پوست مورد قبول واقع شده است. در این روش، متخصص ما سرطان را در چند مرحله و به صورت لایه لایه از بین می برند. در این عمل، بافت های سالم تا حد امکان نگه داشته شده و حفظ می شوند.

کرایوسرجری

کرایوسرجری یک روش ساده و غیرتهاجمی است که در آن از نیتروژن مایع برای منجمد کردن و تخریب موارد رشد کرده بر روی پوست استفاده می شود. این روش، یک راه درمانی کارآمد برای ضایعه های پوستی قبل از سرطان و خالهاست. اعمال نیتروژن مایع بر روی ضایعه های پوستی به متخصص ما این توانایی را می دهد تا مناطق آسیب دیده را هدف گرفته و آن ها را در سطح سلولی نابود کند. پس از منجمد کردن، منطقه ی مورد نظر به صورت فیزیکی کنده شده و در عرض 3 تا 6 ماه بهبود پیدا می کند.

جراحی الکتریکی

در روش جراحی الکتریکی، خال ها در عرض چند دقیقه از بین می روند. در این روش، بافت ها تخریب شده و معمولاً از آن برای از بین بردن خال های کوچک استفاده می شود. از دستگاه های فرکاتور نیز برای توقف خونریزی در طول عمل جراحی استفاده میشود. پس از برداشتن خال تنها یک جای زخم کوچک و سطحی بر روی پوست باقی میماند.

برداشتن خال با استفاده از لیزر
خال های کوچک تر را می توان با استفاده از لیزر از بین برد. در این روش از انرژی نور برای تخریب خال استفاده می شود.

برنامه ریزی برای ایجاد جای زخم های کمتر
جهت بافت زخم

زمانی که در حال طراحی یک برنامه برای برداشتن خال هستید، بهترین کار نگاه کردن به خطوط پوست است. اینها خطوطی هستند که پوست در آن نواحی خم می شود. از جمله مثال های بارز خطوط پوستی میتوان به خطوط پنجه کلاغی دور چشم و خطوط لبخند از گوشه ی بینی تا گوشه ی دهان اشاره کرد. در مناطق دیگر مانند چانه و پشت، تشخیص خطوط پوستی ممکن است اندکی دشوارتر باشد ولی این خطوط همیشه وجود دارند. بافت اسکار زمانی بهترین بهبودی را پیدا می کند که به موازات خطوط پوستی قرار گیرد.

رسیدگی به بافت ها

یک بریدگی معمولاً بهتر (و در نتیجه زیباتر) از یک زخم بزرگ بهبودی می یابد. بنابراین، زمانی که پوست را می بریم لازم است تا با رعایت مواردی، زیبایی پوست را حفظ کنیم. همچنین مهم است که توانایی کار با لوازم و ابزارآلات بسیار حساس را داشته باشیم. استفاده از این لوازم بهترین گزینه است چرا که معمولاً نواحی کوچکی از پوست باید برداشته شوند. هر چه با بافت بدتر رفتار کنید، بهبودی آن نامتقارن تر خواهد بود.

مواد استفاده شده برای بخیه و تکنیک های آن
در نهایت مهم است که بخیه با استفاده از نخ و سوزن های بسیار ریزی زده شود. در صورت امکان، بخیهها در زیر پوست قرار داده میشوند تا از سوراخ شدن تصادفی پوست توسط سوزن جلوگیری شود. در برخی از موارد از نخ های جذبی برای بخیه زدن استفاده می شود و در موارد دیگر نیز نخ های معمولی مورد استفاده قرار می گیرند که این به موقعیت زخم (در صورت معمولاً زخم هایی که با نخ معمولی بخیه شده اند بهتر بهبودی پیدا می کنند و در ناحیه ی سینه زخم هایی که با نخ معمولی بخیه شده اند سریع تر التیام می یابند)، سفتی پوست و غیره بستگی خواهد داشت.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، مجتمع ماکان 3 ، طبقه 4 ، واحد19
تلفن : 36266851 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لیفت بازولیفتینگ(لیفت) صورت یا کشمراقبت های پس از عمل جرمراقبت های بعد از عمل بینپیشگیری از تو دماغی شدن صتخلیه ژل لب از بین بردن تجوش زدن صورت بعد از عمل برفع و از بین بردن غبغب با رژیم غذایی بعد از عمل بینسالک چیست ؟ درمان اسکار وعمل جراحی پلاستیک پیشانیصفحه اصلیبیوگرافیجراحی بینیمراحل عمل زیبایی بینیعمل بینی در اصفهانفیلم های جراحیگالری عکسجراحی زیبایی گوشسوالات پزشکیجراحی پلکمقالات جدیدتزریق ژل و بوتاکس و چربیپروتز گونه و چانهلیزرشکاف لب و کام مادرزادیسایتهای دیگرارتباط با ما