منو اصفهان ، خیابان توحید جنوبی ، مجتمع ژیوار ، طبقه دوم - تلفن : 31312355

کوچک کردن پره بینی و سوراخ های آن با عمل رینوپلاستی

منظور از پایه پره بینی پایه، سوراخ های بینی در محل اتصال به گونه و لب فوقانی است. پهنا، شکل و تناسبات کلی این ناحیه یکی از مسائل مهمی است که در عمل های زیبایی به آن توجه می شود. کوچک کردن پره بینی یکی از انواع رینوپلاستی (عمل بینی) است که با هدف اصلاح سوراخ های بینی بسیار پهن و بزرگ انجام میشود. در این عمل زیبایی سوراخ های بینی باریک می شود، طول دیواره جانبی سوراخ بینی یا اندازه کلی سوراخ بینی کاهش داده می شود یا این که عدم تقارن سوراخ های بینی اصلاح می گردد. عمل کوچک کردن پره بینی را می توان به عنوان بخشی از رینوپلاستی اولیه یا ترمیمی انجام داد. هر مورد کوچک کردن پره بینی در نوع خود منحصر به فرد است و شیوه انجام آن به آناتومی و نیازهای بیمار بستگی دارد. بینی پس از کوچک کردن سوراخ های بینی تناسب بیشتری با بقیه اجزاء صورت پیدا می کند و در کل خوش فرمتر می شود.
پره و سوراخ بینی نقش مهمی در تناسب کلی صورت و زیبایی چهره ایفاء می کند. پره بینی پهن یا بدشکل باعث بزرگ به نظر رسیدن بینی می شود و تعادل ظریفی را که از عمل رینوپلاستی اولیه به دست آمده است، به هم میزند. در این شرایط باید به متخصصی مراجعه نمود که در زمینه کوچک کردن پره بینی تخصص داشته باشد. جراح بینی حین یک عمل ماهرانه و پیچیده به کوچک کردن سوراخ های بینی نیز توجه می کند. جراح در جلسه مشاوره قبل از عمل روش متناسب و زیباتر کردن صورت را با توجه به بقیه اجزاء صورت و اهداف بیمار تعیین می کند. کوچک کردن سوراخ بینی عملی دشوار و حساس است که اگر اشتباهی در آن صورت بگیرد، نتایجی نامطلوب به دست خواهد آمد. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با شماره ی 03136266851 تماس بگیرید.

روش های کوچک کردن پره بینی
پهن بودن نوک بینی از پهن بودن پره بینی یا گوشتی و گرد بودن نوک بینی نشأت می گیرد. روش های مختلفی برای کوچک کردن پره بینی پهن، ضخیم و بدشکل در یک عمل رینوپلاستی وجود دارد.

برش سه گوش (wedge)

یکی از روش های متداول کوچک کردن پره بینی ایجاد برش سه گوش (wedge یا برش Weir) در بافت نرم پره بینی است. برش سه گوش به دو روش ایجاد می شود؛ در روش اول برش در محدوده داخلی سوراخ بینی زده می شود، اما در روش دوم برش تا پوست داخلی سوراخ بینی امتداد داده می شود تا سوراخ بینی کوچک تر شود.
مزایای برش wedge این است که جای زخم آن در چین طبیعی مربوط به محل اتصال پره بینی و گونه پنهان می شود. این برش معمولاً حداقل با دو لایه بخیه بسته می شود. بخیه های لایه عمقی از نوع قابل جذب است، اما بخیه های پوست بیرونی معمولاً باید یک تا دو هفته پس از جراحی کشیده شود.

برش کف بینی

دیگر روش کوچک کردن پره بینی بریدن پوست از کف سوراخ بینی است. این روش به ویژه برای بیمارانی مفید است که کف بینی پهنی دارند یا سوراخ بینی شان از بالا به پایین پهن تر می شود. برش به شکل های مختلفی مانند لوزی، مثلث یا چهارگوش در بافت زده می شود.
جراح هنگام بخیه زدن و بستن زخم باید کاملاً مراقب باشد. پنهان کردن این جای زخم دشوارتر است، هرچند در محل اتصال پره بینی به کف سوراخ بینی برخی بیماران چینی وجود دارد که می توان برش را در آن ناحیه ایجاد کرد.

روش پیشروی Y-V

آخرین روش کوچک کردن پره بینی روش پیشروی Y-V است. جراح ابتدا برشی را اطراف اتصال پره بینی داخل سوراخ بینی ایجاد می کند، این برش دقیقاً زیر چین طبیعی لب بالا زده می شود. سپس جراح برش را در داخل و دور سوراخ بینی ادامه می دهد، سپس برمی گردد و برش را در داخل و عمق سوراخ بینی پیش می برد. در نهایت نیز برشی در عرض کف سوراخ بینی زده می شود تا شکلی مانند حرف Y ایجاد شود.
جراح در صورت لزوم هلالی از پوست را از نوک اتصال سوراخ بینی U شکل جدا می کند، به ویژه اگر سوراخ بینی پهن باشد. در غیر این صورت نقطه اتصال نوک بینی به سمت کلوملا و در امتداد برش افقی ایجاد شده روی کف بینی به سمت داخل می رود. نتیجه نهایی این است که سوراخ بینی و دیواره جانبی پره بینی به سمت داخل می رود و از حالت پهنی و بدشکلی بینی کاسته می شود.
مزیت شاخص برش Y-V این است که پوست بسیار کمی، یا اصلاً هیچ پوستی جدا نمی شود و این روش برگشت پذیر است. همچنین محل زخم دقیقاً زیر سوراخ بینی و داخل بینی پنهان است و جای زخمی که باقی می ماند بسیار بهتر از جای زخمی است که در روش برش سه گوش (wedge ) جلوتر و در شیار پره بینی زده می شود.

ترکیب برش سه گوش و برش در کف سوراخ بینی
در بعضی موارد بهتر است که روش برش سه گوش را با برش کف سوراخ بینی ترکیب کرد تا ناحیه سوراخ بینی به شیوه مناسب باریک شود. روش ترکیبی زمانی به کار برده می شود که لازم باشد سوراخ بینی به حد قابل توجهی کوچک شود.

مراقبت پس از عمل
اگر به خوبی از زخم پره بینی مواظبت نکنید، زخم معمولاً پوسته پوسته خواهد شد. بیمار باید بلافاصله پس از عمل به مدت سه روز، پماد آنتی بیوتیک روی زخم بزند. از بیمار خواسته می شود که پوسته های روی بخیه ها را به آرامی با محلول پراکسید هیدروژن پاک کند. بیمار باید فردای روز عمل به کلینیک مراجعه کند تا متخصص زخم را معاینه کند، تمام پوسته ها پاک می شود و پماد آنتی بیوتیک روی زخم زده می شود.
بخیه های مربوط به برش سه گوش معمولاً پس از 5 روز کشیده می شود؛ البته اگر زخم به خوبی التیام نیافته باشد، بخیه ها روز هفتم یا هشتم کشیده می شود. زخم با نوارهای استریل پوشانده می شود تا به خوبی جوش بخورد. بخیه های روی کف سوراخ بینی تا دو هفته کشیده نمی شود. بعضی خوراکی ها مانند فلفل و سیر احتمال کبودی بلندمدت را افزایش می دهد. بیمار یک هفته پس از عمل برای بررسی به کلینیک مراجعه می کند.

نتایج
نتایج کوچک کردن پره بینی ظرف 24 ساعت مشخص می شود. این عمل مسیر تنفس را مسدود نمی کند و مشکلی را برای نفس کشیدن بیمار ایجاد نمی کند. نتیجه عمل کوچک کردن سوراخ بینی، دائمی است.

عوارض
اکثر بیماران از نتیجه عمل کوچک کردن بینی راضی هستند؛ بااین حال احتمال بروز بعضی عوارض وجود دارد. اگر جراح از تکنیک مناسب برای بستن زخم استفاده کند، بعید است که جای زخم یا شکاف باقی بماند. جای زخم آشکار را می توان 8 هفته پس از عمل به روش درم ابریژن از بین برد یا پوست آسیب دیده در جلسات بعدی از پوست برید و جدا کرد.چنانچه سوراخ های بینی نامتقارن باشد، غیرممکن است که بتوان آنها را کاملاً متقارن و بدون عیب و نقص کرد.
تنگی سوراخ بینی یکی از اشتباهات جراحی کوچک کردن پره بینی است و جراح باید برای اجتناب از آن عمل را به روشی محافظه کارانه و دقیق پیش ببرد. به سختی می توان سوراخ بینی تنگ شده را دوباره باز کرد و برای این کار باید از ترکیبی از فلپ، فلپ موضعی و یا استنت گذاری استفاده کرد. همچنین اگر برش به روش صحیح ایجاد نشود، چین پره بینی از بین خواهد رفت. مشکل بتوان در عمل ترمیمی دوباره مرز طبیعی را ایجاد کرد و باید از پیوند بافت جانبی استفاده نمود. بدشکلی Q یا قطره اشک زمانی ایجاد میشود که برشی نامناسب و گسترده در دیواره جانبی پره بینی زده شود. البته اگر زخم با دقت بسته شود، احتمال بروز این بدشکلی به حداقل می رسد و جای زخم نیز چندان جلب توجه نخواهد کرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، ساختمان ژیوار طبقه دوم
تلفن : 31312355 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید