دکتر مسعود جعفری پور

فلوشیپ فوق تخصص جراحی پلاستیک صورت


سالک چیست ؟ درمان اسکار و جای زخم سالک با لیزر


لیشمانیوز نوعی عفونت انگلی است که در اثر گزش پشه خاکی ماده فلوبوتومین به انسان منتقل میشود. این انگل در بسیاری از کشورهای استوایی و معتدل وجود دارد. اپیدمی زمانی بروز مییابد که افراد در اثر جنگ یا مهاجرت در ناحیه آلوده قرار بگیرند یا این که مردم ناحیه مستعد لیشمانیوز نرخ بالایی از بیماری یا سوء تغذیه را تجربه کنند. لیشمانیوز پوستی یا جلدی (سالک) به ندرت کشنده است، اما اسکار یا جای زخم ناخوشایندی را باقی میگذارد. موارد شدید لیشمانیوز احشائی در صورت درمان نشدن، تقریباً همواره کشنده است.

لیشمانیوز جلدی در صورت از کار افتادن اندامهای حیاتی یا ابتلا به سندرمهای شدید مستقیماً منجر به مرگ میشود. همچنین لیشمانیوز گاهی پیآمد یک عفونت باکتریایی ثانویه، مانند ذات الریه است. بیماران مبتلا به HIV/AIDS پیشرفته باید عفونت HIV اصلی و سالک را درمان کنند تا سالک دوباره عود نکند. به همین دلیل بیماران دچار سالک باید آزمایش HIV بدهند.

روش درمان سالک به ساده یا پیچیده بودن زخم(ها) بستگی دارد. این بیماری اسکاری را روی پوست بیمار باقی میگذارد و تحمل این اسکار ناخوشایند صدمات روحی را نیز به دنبال دارد. اگر شما نیز دچار عفونت سالک شدهاید و مشاهده اسکار آن ناراحتتان میکند، باید بدانید که امروزه روشهای موثری برای از بین بردن اسکار سالک وجود دارد.

یکی از موثرترین و ایمنترین روشهای رفع اسکار سالک بازسازی پوست با لیزر دی اکسید کربن (CO2) است. در لیزردرمانی پرتوهای کوتاه و متمرکز پالسی نور به پوست درگیر تابانده میشود تا با برداشته شدن لایه به لایه پوست، کلاژن جدید تولید شود و پوست آسیب دیده ترمیم شود. متخصص زیبایی مناسب بودن درمان با لیزر را در جلسه مشاوره تعیین میکند.

انواع
لیشمانیاز دارای سه نوع جلدی، احشایی و جلدی ـ مخاطی است، که عامل هر یک گونههای متفاوتی از انگل لیشمانیا است. متخصصین معتقداند که حدود 20 گونه متفاوت از لیشمانیا وجود دارد که بیماری را به انسان منتقل میکند.

لیشمانیاز جلدی :
لیشمانیاز جلدی یا سالک، شایعترین نوع لیشمانیاز ، باعث زخم شدن پوست بیمار میشود. درمان سالک همواره ضروری نیست و به شرایط بیمار بستگی دارد، بااین حال درمان روند التیام را تسریع میکند و از بروز عوارض پیشگیری میکند.

لیشمانیاز جلدی ـ مخاطی :
لیشمانیوز جلدی ـ مخاطی نوع نادری است که عامل آن همان گونه جلدی انگل است و چند ماه پس از التیام ضایعه پوستی بروز مییابد.

انگل در این نوع لیشمانیوز در بینی، گلو و دهان بیمار منتشر میشود و به تخریب کامل یا جزئی غشاهای مخاطی این ناحیهها دامن میزند. اگرچه لیشمانیوز جلدی ـ مخاطی معمولاً نوعی از لیشمانیوز جلدی در نظر گرفته میشود، اما از آن جدیتر است، خود به خود درمان نمیشود و نیاز به درمان دارد.

لیشمانیوز احشایی :
لیشمانیوز احشائی که لیشمانیوز سیستمی یا کالاآزار نیز نامیده میشود، معمولاً دو تا هشت ماه پس از گزیده شدن توسط پشه خاکی بروز مییابد. این بیماری به اندامهای داخلی، مانند کبد و طحال آسیب میزند. همچنین ممکن است مغز استخوان و سیستم ایمنی نیز در اثر آسیب دیدگی این اندامها درگیر شود. اگر این عارضه درمان نشود، تقریباً همواره به مرگ منجر میشود.

علل

عامل لیشمانیوز نوعی انگل تک یاختهای از گونه لیشمانیا است و بیماری در اثر گزش پشه خاکی عفونی به انسان منتقل میشود. این انگل داخل بدن پشه خاکی ماده زندگی میکند و تکثیر میشود. این حشره در محیطهای مرطوب، در ماههای گرمتر و شبها، از ساعات ابتدایی شب تا طول آفتاب، بیشترین فعالیت را دارد. حیوانات خانگی، مانند سگ، نیز میتوانند میزبان انگل باشند. ممکن است بیماری از حیوان به پشه خاکی و در نهایت به انسان منتقل شود.بین انسانها نیز انگل از راه انتقال خون یا سوزن مشترک منتقل میشود. در نقاطی از جهان بیماری از یک فرد به پشه خاکی و در نهایت به فرد دیگر سرایت مییابد.

علائم

انسان میتواند مدتی طولانی و بدون آن که بیمار شود، ناقل بعضی گونههای لیشمانیا باشد. علائم به نوع بیماری بستگی دارد.

لیشمانیوز جلدی :
علامت اصلی سالک ضایعههای پوستی بدون درد است. علائم سالک چند هفته پس از گزش پشه خاکی عفونی شروع میشود. البته گاهی علائم تا چند ماه یا چند سال بروز نمییابد.

لیشمانیوز جلدی ـ مخاطی :
علائم بیماران مبتلا به لیشمانیوز جلدی ـ مخاطی معمولاً یک تا پنج سال پس از ضایعههای پوستی بروز مییابد. این علائم عموماً زخمهایی در داخل دهان وبینی یا روی لبها است.

دیگر علائم بیماری عبارت است از :
گرفتگی یا آب ریزش بینی
خونریزی بینی
به سختی نفس کشیدن

لیشمانیوز احشائی :
علائم غالباً تا چند ماه بعد از نیش زدن پشه بروز نمییابد؛ علائم در اکثر موارد دو تا شش ماه پس از شروع عفونت مشاهده میشود. نشانهها و علائم شایع بیماری عبارت است از :
کاهش وزن
ضعف
تبی که بیش از چند هفته یا چند ماه طول کشیده باشد.
بزرگ شدن طحال
بزرگ شدن کبد
کاهش تولید سلولهای خونی
خونریزی
عفونتهای دیگر
متورم شدن غدد لنفاوی

تشخیص
بیمار باید زندگی کردن در یا سفر کردن به ناحیههایی با شیوع بالای لیشمانیوز را به پزشک اطلاع دهد تا پزشک آزمایشهای لازم را برای وجود انگل در بدن بیمار انجام دهد. چنانچه ابتلا به لیشمانیوز تایید شود، آزمایشهای دیگری برای تعیین گونههای عامل لیشمانیوز انجام میشود.

تشخیص لیشمانیوز جلدی :
پزشک نمونه برداری از پوست را با خراش دادن یکی از زخمها انجام میدهد و مقدار کمی از پوست را برمیدارد و در آزمایش DNA یا ماده ژنتیکی انگل مشخص میشود. روشهای مختلفی برای تعیین گونه انگل عامل عفونت به کار برده میشود.

تشخیص لیشمانیوز احشائی :
اکثر بیماران گزیده شدن توسط پشه خاکی را به یاد نمیآورند و این فراموشی تشخیص را دشوارتر میکند. اما اگر بیمار به زندگی کردن در یا سفر کردن به ناحیههای با شیوع بالای لیشمانیوز را به خاطر بیاورد، کمک بزرگی به پیشبرد تشخیص خواهش کرد. پزشک ابتدا معاینه بالینی را با هدف بررسی بزرگ شدن طحال یا کبد انجام میدهد، سپس نمونهبرداری از استخوان یا آزمایش خون انجام میشود.آزمایشهای تخصصی مختلفی برای تشخیص دقیق انجام میشود. با استفاده از رنگهای شیمیایی خاص مغز استخوان میتوان متوجه شد که آیا انگل سلولهای ایمنی را عفونی کرده است یا خیر.

درمان


داروهای ضدانگل، مانند آمفوتریسین بی (آمبیسام) برای درمان بیماری تجویز میشود. پزشک درمان مناسب را با توجه به نوع لیشمانیوز توصیه میکند.

لیشمانیوز جلدی :
زخمهای پوستی غالباً بدون درمان بهبود مییابد. البته درمان روند التیام را تسریع میکند، جای زخم و اسکار را کاهش میدهد و خطر عود کردن بیماری را کمتر میکند. تمام ضایعههای پوستی که باعث بدشکلی شده باشد، نیاز به جراحی پلاستیک دارد.

لیشمانیوز جلدی ـ مخاطی :
این ضایعه ها خود به خود التیام نمییابد و نیاز به درمان دارد. لیپوزومال آمفوسیترین بی و پارومومایسین برای درمان عارضه تجویز میشود.

لیشمانیوز احشایی :
لیشمانیوز احشایی همواره به درمان نیاز دارد. داروهای مختلفی برای درمان تجویز میشود که پرکاربردترین آنها شامل سدیم استیبوگلوکونات (پنتوستام)، آمفوتریسین بی، پارامومایسین و میلتفوسین (ایمپاویدو) میشود.

رفع اسکار یا جای زخم سالک


هرچند درمان سالک ضرورتی ندارد، اما اسکار باقی مانده مشکلات زیبایی و روحی متعددی را برای بیمار ایجاد میکند. اسکار لیشمانیوز جلدی یا سالک جای زخمی آتروفیک است که به دلیل آتروفی پوست و تخریب کلاژن پس از واکنش التهابی حاد تشکیل میشود.یکی از پرکاربردترین روشهای درمان اسکارهای آتروفیک استفاده از لیزر پرتوان پالسی یا لیزر CO2 است که لایه اپیدرم پوست را در یک بار عبور میساید. لیزر فرکشنال CO2 حفرههای میکروسکوپی کوچکی را در لایههای عمقیتر پوست ایجاد میکند.

این فرایند باعث تولید کلاژن جدید و سالم میشود که صاف شدن اسکار را به دنبال دارد.اگرچه لیزر CO2 اسکارهای آتروفیکی، مانند اسکار سالک را با موفقیت ترمیم میکند، اما این درمان عوارض جانی متعددی، مانند طولانی شدن دوران بهبود و اریتمای مقاوم را در پی دارد.

پیشگیری (h2)
هیچ واکسن یا دارویی برای پیشگیری از لیشمانیوز وجود ندارد؛ در واقع یگانه راه پیشگیری این است که سعی کنید پشه خاکی شما را نیش نزند. برای این کار توصیههای زیر را رعایت کنید:
لباسهایی بپوشید که پوست را تا بیشترین حد ممکن بپوشاند. شلوار بلند، پیراهن آستین بلندی که داخل شلوار گذاشتهاید و جوراب بلند را فراموش نکنید.
روی پوست بدون پوشش و پایین شلوار و آستین دافع حشرات بزنید. موثرترین دافعها حاوی DEET هستند.
در فضاهای سرپوشیده و داخل خانه اسپری حشرهکش بزنید.
در طبقات فوقانی ساختمان بخوابید، چون پشه خاکی نمیتواند در ارتفاعات پرواز کند.
از ابتدای شب تا طلوع آفتاب، یعنی در بازه فعالیت پشه خاکی، بیرون نروید.
پنجرهها و درها را با حفاظ بپوشانید و در صورت امکان از دستگاه تهویه مطبوع استفاده کنید. پنکه پرواز کردن را برای حشرات دشوارتر میکند.
دور تختخواب توری پشهبند بکشید، البته چون پشه خاکی از پشه معمولی کوچکتر است، توری باید سوراخهای ریزتری داشته باشد. در صورت امکان اسپری حشرهکش حاوی پایروتیروئید روی توری بزنید.
توری پشهبند، حشرهکش و دافع حشرات را پیش از سفر به نواحی پرخطر تهیه کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، مجتمع ماکان 3 ، طبقه 4 ، واحد19
تلفن : 36266851 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لیفتینگ(لیفت) صورت یا کشرفع و از بین بردن غبغب با سالک چیست ؟ درمان اسکار وعمل جراحی پلاستیک پیشانیصفحه اصلیبیوگرافیجراحی بینیمراحل عمل زیبایی بینیعمل بینی در اصفهانفیلم های جراحیگالری عکسجراحی زیبایی گوشسوالات پزشکیجراحی پلکمقالات جدیدتزریق ژل و بوتاکس و چربیپروتز گونه و چانهلیزرشکاف لب و کام مادرزادیسایتهای دیگرارتباط با ما