منو اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، مجتمع ماکان 3 ، طبقه4 ، واحد 19 - تلفن : 36266851
جراحی زیبایی بینی
درمان و رفع افتادگی پلک با جراحی
تزریق چربی در صورت
لیفت صورت و روش  های لیفتینگ یا کشیدن پوست صورت
بوتاکس
انواع جراحی زیبایی چانه (ژینوپلاستی،منتوپلاستی)
عمل جراحی گوش یا اتوپلاستی چیست و چگونه انجام می گیرد ؟

شستشوی بینی و استحمام بعد ازعمل بینی


عمل بینی در روز اول پس از جراحی میتواند یک تجربه ناخوشایند باشد. بینی شما ممکن است دچار آبریزش شود، حالت گرفتگی پیدا کند و یا احساس عطسه داشته باشید. در حالی که همه اینها حالات کاملا طبیعی برای بینی هستند، در زمان بهبودی از عمل بینی میتوانند مشکل ساز شوند . اکثر اوقات بدن شما به طور طبیعی مراقب بهبودی و زخمهای عمل میباشد، اگرچه فرآیندهای بدن شما ممکن است به همان اندازه که میخواهید سریع نباشد. شما میتوانید بینی خودتان را تمیز کنید، صورت خود را بشویید یا دوش بگیرید بدون اینکه به بافت در حال بهبودی آسیب برسانید به شرطی که دو نکته را در نظر داشته باشید: همیشه به جراحی که این فرآیند را انجام داده گوش دهید و به آرامی بینی را تمیز کنید.

پاک کردن داخل بینی پس از عمل بینی
گوش پاک کن و هیدروژن پراکسید
هیدروژن پراکسید تحت نامهای مختلفی به فروش میرسد از جمله:
دی هیدروژن دی اکسید
هیدروژن دی اکسید
هیدروژن اکسید
اکسیدیل
پراکسید
معمولا در داروخانهها با غلظت 3٪، بیشتر یا کمتر فروخته میشود. هنگام تمیز کردن بینی در خانه، بعضی از پزشکان توصیه میکنند که آن را حتی با استفاده از آب رقیق کنید. گوش پاک کن، که باید تمیز باشد، میتواند در داخل سوراخ بینی قرار بگیرد تا خون خشک شده و مخاط را برطرف کند. در صورت وجود پانسمان در بینیتان، گوش پاک کن داخل آن نکنید زیرا با فشار دادن مواد جاذب به قسمت بالاتر سوراخهای بینی خود، شکل بینیتان را تغییر میدهید.

شستشو با نمک
از یک هفته پس از جراحی شستشوی بینی میتواند انجام شود و برخی از پزشکان استفاده از شستشو دهنده نمکی برای حفظ بهداشت ناحیه را توصیه می کنند.شستشو دهنده نمکی با استفاده از یک حباب تمیز که میتواند فشرده شود، جریان کم فشار آب را به داخل سوراخ بینی میفرستد در حالی که آب از سوراخ دیگر خارج میشود. شوینده نمکی دارای شوری مایعات بدن (خون، عرق، اشک و غیره) میباشد که تقریبا 0.9٪ است و میتواند با جوشاندن یک قاشق چای خوری نمک دریک فنجان آب به دست آید. پس از سرد شدن، میتوان آن را برای استفاده بعدی نگهداری کرد.

رفع انسداد
گاهی اوقات بینی شما ممکن است به خاطر خون سفت شده و مخاطی مسدود شود به طوری که راه هوایی به طور نسبی یا کامل بسته میشود. در حالی که این تراکم باعث دشواری در تنفس میشود و حتی ممکن است شما را مجبور به نفس کشیدن از راه دهان کند، نباید فین کنید یا انگشت خود را برای کمک به رفع گرفتگی داخل بینی نمایید. در عوض، بر استفاده از اسپری و قطرههای نمکی برای حفظ رطوبت پوشش داخل بینی، مصر باشید. برای کمک به بهبودی از یک انگشت تمیز برای قرار دادن ژل روغنی روی خط بخیه استفاده کنید.

از یک دستمال مرطوب استفاده کنید
برای تمیز کردن پوستههای سفت شده در اطراف بینی خود، به آرامی یک دستمال مرطوب روی آن بکشید تا مایع خشک شده مرطوب شود. از آب گرم به خاطر راحتتر بودن نسبت به آب سرد میتوان استفاده کرد. در عرض چهار تا شش هفته جراحی، بیشتر تورم از بین میرود. در این مرحله، میتوانید شستن صورت خود را به طور منظم از سر بگیرید.

شستشوی صورت پس از عمل بینی
در زمان بهبودی از عمل بینی، صورت میتواند به آرامی شسته شود، اما اگر گچ بینی برداشته شده است و شما از چسب بینی استفاده میکنید، بهتر است همچنان از خیس شدن بینی جلوگیری کنید. توصیه میشود با جراح خود صحبت کنید، زیرا ممکن است از شما بخواهد تا دستورالعملهای پس از عمل خاصی را دنبال کنید. به طور کلی کار درستی نیست که پوست بینی را خیلی زود بعد از جراحی شستشو دهید.

دوش گرفتن بعد از عمل بینی
بعد از اینکه گچ بینی برداشته میشود میتوانید دوش بگیرید، موهای خود را بشویید، و از اینکه آب بر روی بینی شما ریخته شود نترسید. معمولا بیماران نمیتوانند منتظر بمانند تا نهایتا بدون ترس از خیس شدن گچ، بینی را شستشو دهند. لطفا مراقب باشید و به آرامی صورت و بینی خود را تمیز کنید.یک دوش آب سرد بگیرید و به آرامی کل صورت را با صابون و آب بشویید. موهایتان را نیز به آرامی شستشو دهید و از مقدار زیادی شامپو و نرم کننده برای تمیز کردن راحت موها استفاده کنید. صورت خود را چنگ نزنید و یا نتراشید، زیرا این امر هم بسیار دردناک خواهد بود و هم می‎تواند باعث آسیب شود.

نگران تمیز کردن تمام خون خشک شده با شستشوی اول خود نباشید، زیرا بهتر است تا بهبودی نسبی بینی منتظر بمانید و به تدریج آن را برطرف کنید.پس از تمیز کردن بینی، بدون استفاده از فشار، بینی خود را خشک کنید. باید به خاطر داشته باشید که تنها یک هفته از انجام این عمل گذشته و فرایند بهبودی چند هفته طول خواهد کشید. در صورت بروز هر گونه نگرانی، با جراح خود تماس بگیرید و اطمینان حاصل کنید که دستورالعملهای مراقبتی ارائه شده را رعایت میکنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، مجتمع ماکان 3 ، طبقه 4 ، واحد19
تلفن : 36266851 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید