منو اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، مجتمع ماکان 3 ، طبقه4 ، واحد 19 - تلفن : 36266851
جراحی زیبایی بینی
لیفت صورت و روش  های لیفتینگ یا کشیدن پوست صورت
درمان و رفع افتادگی پلک با جراحی
تزریق چربی در صورت
عمل جراحی گوش یا اتوپلاستی چیست و چگونه انجام می گیرد ؟
انواع جراحی زیبایی چانه (ژینوپلاستی،منتوپلاستی)
بوتاکس

خونریزی بعد از عمل بینی، مراقبت ها و درمان

امروزه یکی از محبوبترین عملهای جراحی پلاستیک، تکنیکهای رینوپلاستی مدرن است که برای ایجاد بهترین نتایج ممکن و با حفظ بالاترین استانداردهای ایمنی به وجود آمده است. از این رو، عوارض ناشی از رینوپلاستی و یا پس از آن بسیار نادر است. با این وجود، این فرآیند همچنان یک عمل جراحی نسبتا مهم است و خطر عوارض وجود دارد. مهم نیست که این خطر چقدر ناچیز باشد، اگر در حال بررسی برای انجام عمل جراحی بینی هستید، باید اطمینان حاصل کنید که در مورد عوارض بالقوه اطلاعات کافی دارید و برای جلوگیری از عوارض جانبی منفی، با دقت و توجه به علائم هشدار دهنده، قبل، در طول و بعد از عمل جراحی، از خودتان مراقبت کنید و در صورت مواجهه با هر علامت غیر عادی با جراح تماس بگیرید. اگر خونریزی بینی پس از رینوپلاستی یا حتی بدون جراحی قبلی اتفاق افتد، باید توسط پزشک بررسی شود. راههای درمانی متعددی برای درمان خونریزی بینی، از دستگاههای مرطوب کننده گرفته تا پمادهای سوزاندن زخم بینی وجود دارد.

فرایند بهبودی پس از رینوپلاستی و عملهای بینی، برای دستیابی به نتایج طولانی مدت روش شما بسیار مهم است. جنبههای مختلفی از بهبودیتان وجود دارد که باید از آن آگاهی داشته باشید تا بدانید چه انتظاری باید داشته باشید و چگونه میتوانید سرعت روند بهبود را افزایش دهید. همانند جراحیهای دیگر، جراحی بینی، خطر و عوارض خاص خود، از جمله خونریزی پس از جراحی بینی را دارد. جراح زیبایی سر و گردن میتواند برای تضمین ایمنی، اثربخشی و موفقیت عمل و بهبودی شما هر تلاشی انجام دهد. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان میتوانید با شماره 03136266851تماس بگیرید

دلایل

اگر بیمار تا کنون خونریزی بینی داشته باشد، به خوبی میداند که چه تعداد عروق خونی در بینی وجود دارد. علیرغم این که جراح هر تلاشی برای به حداقل رساندن آسیب به عروق خونی انجام میدهد، احتمال دارد که در طول جراحی رینوپلاستی این عروق دچار صدمه شوند. در طی جراحی معمول رینوپلاستی ممکن است بیمار حدود 50 میلی لیتر خون از دست بدهد. خونریزی بینی پس از رینوپلاستی دلایلی دارد:

فشار خون بالا: خونریزی ممکن است به علت فشار خون بالا باشد، اما بیماران باید از مصرف داروهای کاهش فشار خون اجتناب کنند. اگر خونریزی بیشتر شود، ممکن است باعث ایجاد خونریزی در اطراف چشم گردد.

آسپرین: استفاده از آسپیرین یا داروهای ضد انعقادی یا ویتامین E سبب خونریزی پس از جراحی بینی میشود. این داروها خون را رقیق میکنند. حتی با کاهش فشار خون، خونریزی را نمیتوان کنترل کرد. لازم به ذکر است که استفاده از این داروها باید 3 هفته قبل از جراحی بینی متوقف شود.

انحراف بینی: خونریزی در افرادی که انحراف بینی شدید و به علاوه غضروف بزرگ در داخل بینی دارند بیشتر است. در طول این جراحی، جراح باید غضروف داخل بینی را کوچک کند تا مشکلات تنفسی را از بین ببرد.

تامپون: در مواردی که احتمال خونریزی پس از جراحی افزایش مییابد، پزشکان تامپونهای خاصی را در داخل بینی قرار میدهند، حتی در بعضی موارد، تامپونها برای مدت زمان طولانی در بینی باقی میمانند. خونریزیهای جزئی به علت وجود تامپون در داخل بینی چندان مهم نیست. پس از خارج کردن تامپونها، استفاده از قطرههای منقبض کننده عروق مانند فلینفرین توصیه میشود. این قطرهها باید از 3 تا 5 روز پس از جراحی استفاده شود تا از خونریزی پس از جراحی بینی جلوگیری گردد. پزشکان پس از برداشتن تامپون ، سرم شستشو با یک سرنگ تجویز میکنند.

خشکی بیش از حد: خونریزی بینی میتواند به خشک بودن بیش از حد بینی مربوط شود. عوامل متعددی وجود دارد که باعث بروز خونریزی بینی میشوند و میتوانند به وسیله یک جراح گوش و حلق و بینی مورد درمان قرار گیرند.

راههای هوایی بینی که به صورت غیرعادی بزرگ شدهاند میتوانند باعث ایجاد خارش و التهاب مزمن شود که منجر به خونریزی بینی میشود.

رایجترین عوامل خونریزی مکرر مزمن پس از رینوپلاستی، رگ خونی سطحی است که احتمالا نیاز به سوزانده شدن دارد.

بخیه دائمی باقی مانده، پوسته پوسته شدن مزمن بخیه در معرض و غضروف غیر طبیعی، سایر علل خونریزی بینی پس از جراحی بینی هستند.

درمان

البته که پیشگیری بهتر است اما در صورت تجربه خونریزی بیش از حد به سرعت اقدام به درمان کنید. آنچه که بیمار دچار خونریزی بینی نباید داشته باشد، وحشتزدگی است. ترس و وحشت باعث میشود فشار خون افزایش یابد، و احتمال تورم و کبودی بیشتر میشود.

طبیعی است که خشک کردن بینی برای 48 تا 72 ساعت اول خونریزی صورت گیرد. معمولا پس از 24 تا 36 ساعت، تخلیه به طور قابل توجهی کاهش مییابد و داخل بینی از حالت کدر درمیآید. به خاطر داشته باشید که بینی برای یک یا دو هفته به دلیل پوشش بینی، احساس خفگی به همراه دارد.

با استفاده از سرمهای آغشته به هیدروژن پراکسید، سوراخهای بینی را تمیز کنید. ممکن است بیمار 2-3 روز اول به پاک کردن مداوم بینی و پس از آن به دفعات کمتر نیاز داشته باشد. فقط تا جایی که طول پنبه اجازه میدهد به داخل بینی دسترسی داشته باشید، و پس از تمیز کردن بیمار باید از یک لایه نازک پماد موپیریسین استفاده کند.

خونریزی شدید بینی ممکن است با سوزاندن با نیترات نقره و سپس قرار دادن وازلین در داخل بینی متوقف شود. دستگاه بخار یا مرطوب کننده در اتاق خواب نیز میتواند در هنگام خوابیدن به بیمار کمک کند. استفاده از هر پلیسپورین در داخل بینی توصیه نمیشود زیرا بسیاری از بیماران به پماد حساسیت دارند.

مراقبت

رینوپلاستی یک عمل بسیار پیچیده است و جراح عامل اصلی در نتیجه نهایی رینوپلاستی نیست. بیمار باید در طول بهبودی اقدامات لازم را برای پیشگیری از بهبودی ضعیف و سایر عوارض انجام دهد. در اینجا راهنماییهای اساسی برای مراقبت از بینی در هفته اول بهبودی وجود دارد:

با شدت زیاد ورزش نکنید.

با نیروی بیش از حد اقدام به جویدن، خندیدن، یا مسواک زدن نکنید.

از عینکهایی که روی پل بینی قرار میگیرند استفاده نکنید.

بینی را در معرض نور خورشید قرار ندهید

سر خود را بالا نگه دارید.

از دمیدن و عطسه کردن در صورت امکان خودداری کنی.

زمانی که بانداژ روی بینی دارید، به جای دوش گرفتن از وان استفاده کنید.

برای مراقبتهای چند روز اول کسی را برای پرستاری از خود داشته باشید.

به موقع از داروهای مسکن استفاده کنید.

یک رژیم غذایی سالم برای تسریع بهبودی داشته باشید. برای جلوگیری از یبوست، از غذاهای با فیبر بالا مانند میوهها و سبزیجات استفاده کنید. یبوست میتواند باعث ایجاد فشار بر محل جراحی شود.

سیگار و یا مکملهای غیرمجاز مصرف نکنید.

مایعات زیاد بنوشید.

از خیس شدن گچ جلوگیری کنید.

خم نشوید و از بلند کردن هر وسیله سنگین (بیش از 5 تا 7 پوند) اجتناب کنید.

از لباسهایی که در جلو بسته میشود استفاده کنید و لباسهای بسته، مانند پیراهن یا ژاکت را بر روی سر نکشید.

مراقب باشید که با بینی به چیزی ضربه نزنید، و یا بینی را بر روی چیزی نکشید.

از فین کردن تا 3 هفته پس از جراحی بینی اجتناب کنید. در صورت داشتن لختهای در بینی و جلوگیری از تنفس، تنها از سرم برای شستشوی بینی استفاده کنید و لطفا به جراح اطلاع دهید.

خونریزی پس از جراحی بینی بسیار شایع است. بنابراین، اگر خونریزی داشتید، ابتدا از قطرههای تجویز شده استفاده کنید، سپس سر را بالا نگه دارید و کمپرس سرد در اطراف بینی و صورت قرار دهید.

خونریزی جزئی با قطره و این روشها متوقف میشود.

در موارد خونریزی شدید، اگر مراقبتهای فوق موثر نبود و احساس بازگشت خونریزی به گلو را داشتید، بلافاصله به بیمارستان مراجعه کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، مجتمع ماکان 3 ، طبقه 4 ، واحد19
تلفن : 36266851 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :