منو اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، مجتمع ماکان 3 ، طبقه4 ، واحد 19 - تلفن : 36266851
جراحی زیبایی بینی
درمان و رفع افتادگی پلک با جراحی
لیفت صورت و روش  های لیفتینگ یا کشیدن پوست صورت
عمل جراحی گوش یا اتوپلاستی چیست و چگونه انجام می گیرد ؟
بوتاکس
تزریق چربی در صورت
انواع جراحی زیبایی چانه (ژینوپلاستی،منتوپلاستی)

رفع کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی

کبودی زیر چشم و استخوانهای گونه یکی از شایعترین عوارض جانبی رینوپلاستی و یا عمل بینی است. البته این عارضه بخشی از روند بهبود در بدن بیمار است. اکثر بیمارانی که بینی خود را نزد یک جراح معتبر و مجرب عمل کردهاند بعد از یک هفته شاهد کبودی خفیف در زیر چشم بودند اما تعدادی معدودی نی زوجود داشتند که کبودی زیر چشم آنها بسیار شدید مشاهده شده است. در برخی موارد کبودی شدید زیر چشم از کنترل جراح و بیمار خارج است. بهعنوان مثال، با افزایش سن و پیری، رگهای خونی نازکتر و ضعیفتر میشود در نتیجه کبودی زیر چشم بیماران مسنتر طبیعتا شدیدتر و بیشتر خواهد بود. کبودی شدید زیر چشم در افرادی که مبتلا به اختلالات خونریزی هستند و یا داروی رقیقکننده خون مصرف میکنند نیز بهمراتب بیشتر است.

این موارد دلیل بر این نمیشود که بیمار نتواند عمل بینی را انجام دهد اما بهتر است در طی جلسه مشاوره قبل از عمل، تمام موارد را با جراح خود در میان گذاشته تا اقدامات احتیاطی لازم صورت بگیرد. بنابراین برای کاهش میزان کبودی زیر چشم و همچنین تسریع بهبودی بعد از عمل لازم است بیماران دستورالعملهای جراح خود را بهدرستی انجام دهند.

اگر قصد عمل بینی یا رینوپلاستی دارید باید به راههای کاهش کبودی زیر چشم بعد از عمل فکر کنید. وجود سیاهی زیر چشم و کبودی اطراف بینی چند روز و یا چند هفته بعد از عمل بینی کاملا طبیعی است ولی معمولا بیشتر بیماران با مشاهده این علائم طبیعی متعجب میشوند. در حقیقت باید خاطرنشان کرد که کبودی زیر چشم و اطراف بینی بخش طبیعی در دوران بهبود بعد از عمل به حساب میآید و نشان دهنده سازگاری بدن بیمار با ترومای جراحی است.

با وجود این، حقیقت این است که متخصص زیبایی سر و گردن میتواند احتمال کبودی بعد از عمل بینی را کاهش داده و یک دوره بهبود سریع و نسبتا بدون دردی را برای بیمار تضمین کند. اگر کبودی بعد از جراحی زیبایی بینی جزو نگرانیهای شما برای انجام این عمل میباشد، با دریافت مشاوره از متخصص میتوانید با شرایط و دوران بعد ازعمل آشنا شده و این مرحله را با آمادگی کامل پشت سر بگذارید. برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت میتوانید با شماره 03136266851تماس حاصل فرمایید.

علت کبودی بعد از عمل بینی

کبودی دور بینی و زیر چشم بازتابی از میزان آسیب جراحی است که بینی در طی رینوپلاستی متحمل آن میشود. درست است که جراحی در بدن تحت کنترل صورت میگیرد اما آسیب و یا زخم ناشی از جراحی همچنان تاثیرات خود را دارد. کبودی زیر چشم عمدتا به استئوتومی (شکستن استخوان بینی) مربوط میشود که بهمنظور تغییر شکل پل بینی صورت میگیرد. معمولا عمل ترمیمی بینی بدون استئوتومی انجام میشود، در نتیجه در این نوع عمل کبودی زیر چشم بسیار خفیف و کم است. عوامل دیگری چون افزایش فشارخون در طول جراحی، نحوه بههوش آمدن بیمار بعد ازعمل، مصرف دخانیات، تزریق استروئید قبل از شروع جراحی، ترک ورزش، مصرف نمک، عطسه و همچنین مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی موجب کبودی زیر چشم میشوند.

بهطور خلاصه، به غیر از استراحت و مصرف داروهای ضدالتهای غیراستروئیدی موارد دیگری نیز وجود دارند که موجب کاهش کبودی زیر چشم میشوند اما در کل تمام موارد به صبر و حوصله بیمار و سپری شدن دوره بهبود بدن نیز بستگی دارد.

راههای کاهش کبودی

اکثر افرادی که قصد عمل بینی دارند معمولا از اینکه مجبور هستند برای رفع خونریزی بعد از عمل برای طولانی مدت مرخصی گرفته و یا در خانه بمانند و با دوستان معاشرتی نکنند بسیار هراسانند.

آنچه که شما باید بدانید این است که کبودی زیرچشم عمدتا به دو مورد بستگی دارد

جراح پلاستیک که عمل بینی را انجام میدهد.

تا چه حد دستورالعملهای بعد از عمل بینی رعایت شده باشد. در این قسمت به معرفی برخی از نکات درخصوص کاهش کبودی بعد از عمل میپردازیم.

قبل از جراحی

جراح قبل از عمل بیمار، دستورالعملها و باید و نبایدهایی را به بیمار میگوید که کمک شایانی در کاهش کبودی بعد از عمل میکند. حداقل 2 هفته قبل از جراحی بیمار باید از مصرف داروهایی چون ایبوپروفن، آسپرین و داروهای ضدالتهابی مختلف اجتناب کند. این روند تا زمانیکه جراح به بیمار اجازه ترخیص میدهد ادامه دارد.

اگر بیمار از داروهای ضد انعقاد خون مصرف میکند قبل از جراحی باید حتما با جراح خود در میان بگذارد. در اینصورت جراح با پزشک بیمار مشاوره کرده تا موارد و کارهای مناسب قبل از جراحی انجام شود.

انجام روش جراحی مناسب توسط جراح

جراح زیبایی که عمل رینوپلاستی را انجام میدهد نقش مهمی در کاهش کبودی زیر چشم دارد. کبودی اساسا زمانی رخ میدهد که جراح برای تغییر سایز و تغییر شکل بینی مجبور است در استخوان بینی شکافی ایجاد کند. در طی جراحی ممکن است پریوستئوم که سطوح بالا و پایین استخوان بینی را میپوشاند پاره شود. پریوستئوم درواقع لایه خارجی استخوان است و منبع اصلی تولید خون استخوان بینی است.

اگر پریوستئوم پاره شود موجب خونریزی زیر پوست چشم و گونه شده و در نتیجه کبودی شدید رخ میدهد. اگر جراح حوصله بهخرج داده و در صورت نیاز به برش استخوان بینی پریوستئوم را با دقت بلند کند احتمال آسیب پریوستئوم و همچنین کبودی زیر چشم کمتر میشود.

آیا سن تاثیری در کبودی بعد ازعمل بینی دارد

سن تاثیر زیادی در میزان کبودی و تورم بعد از عمل دارد. دلیل این امر این است که رگهای خونی افراد مسن در مقایسه با افراد جوان، نازکتر و ضعیفتر است. هرچه رگهای خونی نازکتر باشند طبیعتا نسبت به کبودی حساستر خواهند بود.

مشکلات خونریزی زیاد را با پزشک خود در میان بگذارید

اگر سابقه خونریزی شدید و کبودی را در خانواده دارید حتما قبل از عمل با جراح در میان بگذارید تا اقدامات لازم را انجام داده و شما را جهت یک جراحی سالم و بیخطرآماده کرده و یا گزینه دیگری را به شما پیشنهاد کند.

سر را بالا نگهدارید

بعد از جراحی و مرخص شدن، فراموش نکنید که هنگام خوابیدن و یا دراز کشیدن روی مبل سر خود را کمی بالاتر از سطح قلب نگهدارید. این کار کمک میکند مایع انباشته شده داخل بینی به سمت پایین حرکت کرده و نتواند روی بینی تاثیر بگذارد.

آب زیاد مصرف کنید

مصرف زیاد آب و هیدارته کردن بدن به کاهش کبودی زیرچشم کمک میکند.

از گرمای زیاد اجتناب کنید

برای اینکه زیر چشمتان کبود نشود باید از حمام داغ، دوش آب گرم و همچنین سونا خوداری کنید و هرزمانیکه جراح اجازه داد میتوانید به چنین کارها و فعالیتهای روزمره خود ادامه دهید.

سیگار نکشید

2 تا 3 هفته قبل و بعد از عمل از کشیدن سیگار خودداری کنید. نیکوتین موجود در سیگار موجب تنگ شدن رگها شده و باعث میشود جریان فشارخون به بافتها کاهش یابد، از طرفی مانع بهبود بیمار شده و خطر عوارضهای درحین جراحی را نیز افزایش میدهد.

کیسه یخ استفاده کنید

حداقل بهمدت 2 روز بعد از عمل کیسه حاوی یخ را روی گونههای خود بگذارید و در صورت نبود کیسه یخ در منزل می توانید از کیسه سبزیجات منجمد چون نخودفرنگی استفاده کنید. سرما موجب از بین رفتن تورم شده و کبودی زیر چشم را بهسرعت برطرف میکند.

همانطور که مطالب این مقاله را مطالعه کردید متوجه شدید که برای رفع کبودی بعد از عمل راههای زیادی وجود دارد که میتوان انجام داد و به نتیجه رسید. اما درانتها بازهم خاطرنشان میکنیم که کبودی بعد از عمل بیشتر به جراحی که انتخاب میکنید و مهارت او بستگی دارد. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب جراح زیبایی، ابتدا نظرات مختلف را جویا باشید و با جراحهای متعددی مشاوره داشته باشید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، مجتمع ماکان 3 ، طبقه 4 ، واحد19
تلفن : 36266851 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :