منو اصفهان ، خیابان توحید جنوبی ، مجتمع ژیوار ، طبقه دوم - تلفن : 31312355

رینوپلاستی، فرق روش باز و بسته جراحی بینی

یکی از سؤالات رایج در موردجراحی زیبایی بینی این است که چه تفاوتی بین جراحی زیبایی باز بینی و جراحی زیبایی بسته بینی وجود دارد. این دو رویکرد متفاوت جراحی برای دسترسی و نمایان شدن چارچوب اسکلتی در زیر پوست بینی مورد استفاده قرار میگیرند. انتخاب بین تکنیک جراحی باز و بسته بینی توسط جراح، بستگی دارد به اینکه اسکلت زیرین بینی چه تأثیری بر تغییرات مورد نظر در شکل و فرم بینی میگذارد.

بسته به آناتومی بیمار و نتایج مورد نظر وی، جراحی زیبایی بسته بینی میتواند گزینه مناسبی باشد. اما در بسیاری از موارد، مزایای جراحی باز از نظر دقت بالاتر و دسترسی بیشتر، به مراتب بیشتراز ریسک ایجاد جای زخم قابل مشاهده بر روی بینی است. اکثر جراحان زیبایی بینی، جراحی باز بینی را ترجیح میدهند، زیرا این روش برای انواع بینی دارای مشکل آناتومی، مناسبتر است و بسیاری از تکنیکهای جدید و مؤثر برای جراحی زیبایی بینی تنها از طریق جراحی باز قابل انجام است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع تکنیکهای جراحی بینی و یا رزو نوبت مشاوره میتوانید با شماره03136266851تماس حاصل نمایید.

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی فرآیندی است که طی آن شکل و فرم بینی اصلاح میشود. این اصلاحات میتواند شامل کاهش برآمدگی روی پل بینی، باریک شدن پل بینی، کوچک شدن و یا تغییر شکل نوک بینی باشد. بینی بسیار بزرگ و نامتناسب موجب جلب توجه و مانع جلوه کردن دیگر ویژگیهای جذاب صورت میشود. نتیجه مطلوب پس از جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی بینی) یک بینی طبیعی است که نه تنها تکمیل کننده زیبایی صورت است، بلکه به جذابیت دیگر اجزای صورت نیز میافزاید.

متقاضیان درمان

به طور کلی روشجراحی باز بینی برای افرادی مفید است که بینی آنها دارای ویژگی های زیر باشد:

نوک بینی پهن یا گوشتی

پل بینی بسیار باریک و یا بسیار پهن

برآمدگی بزرگ روی پل بینی

مشکلات تنفس ناشی از انحراف یا شکل بینی

اگر بینی از تمام زوایا فوقالعاده پهن باشد.

سلامت کلی بیمار برای انجام عمل جراحی

داشتن انتظارات معقول و واقع بینانه در مورد نتایج قابل دستیابی با جراحی بینی

داشتن حداقل 15 سال و تکمیل مراحل رشد بینی

تکنیکهای جراحی زیبایی بینی

در رینوپلاستی بینی دسترسی به بینی در طی جراحی میتواند از طریق ایجاد برشی در داخل بینی (عمل بسته) و یا از طریق برشی در داخل بینی همراه با برشی در خارج سوراخ های بینی (معمولاً در فاصله بین دو سوراخ بینی یا کلوملا) (جراحی باز) حاصل شود. هر دو رویکرد از نظر بسیاری از برشهای جراحی مشترک هستند.

جراحی بسته بینی

جراح هنگام انجام جراحی زیبایی بسته، برشهای موازی را در نیمی از پوشش داخلی سوراخ بینی ایجاد میکند تا به ساختار استخوانی زیرین دسترسی یابد. بزرگترین مزیت جراحی بسته بینی این است که برش جراحی و اسکار حاصل از آن در داخل سوراخ بینی ایجاد میشود و در نتیجه قابل رؤیت نیست. از آنجا که رویکرد بسته نسبت به جراحی زیبایی باز بینی کمتر تهاجمی است، به طور معمول دوره بهبودی آن کوتاهتر است.

در رینوپلاستی بسته، ارتباط میان برش های ایجاد شده در سوراخ بینی سمت چپ و راست قطع میشود و ایجاد اصلاحات و تغییرات پوست بینی را برای جراح دشوار میسازد. کل عملیات از طریق دهانه جراحی باریک جداگانه ایانجام میشود که دید جراح و دسترسی به ساختار بینی را محدود میسازد. علاوه بر این، این روش با افزایش احتمال انحراف غضروف بینی همراه است. زیرا دسترسی به چارچوب اسکلتی بینی نیازمند کشش شدید پوست است. این روش همچنین اجازه نمیدهد که تغییر شکل نوک بینی به سهولت انجام شود.

جراحی باز بینی

در جراحی زیبایی باز بینی از برشی موسوم به برش ترانس کلوملا برای پل زدن بین سوراخهای بینی و ارتباط میان برش های ایجاد شده در داخل سوراخ بینی سمت چپ و راست استفاده میشود. این برش اجازه میدهد تا جراح بتواند پوست بینی را کنار زده و دسترسی آزادانه و دید کافی برای ساختار زیرین بینی داشته باشد.

سهولت دسترسی به استخوان و ساختار غضروف زیرین، اولین مزیت جراحی باز بینی است. این دسترسی آسان منجر به افزایش دقت هنگام تغییر شکل چارچوب اسکلتی بینی شده و جراحان را قادر میسازد تا به اصلاحات مورد نظر (که با استفاده از جراحی بسته ممکن نیست) دست یابند. علاوه بر این، در جراحی زیبایی بینی باز، احتمال انحراف غضروف بینی به حداقل میرسد و تغییر شکل غضروف نوک بینی از طریق بخیه زدن و یا تکنیک های پیوند، آسان تر میشود.

از معایب جراحی زیبایی باز بینی این است که به احتمال زیاد زخم و اسکار روی بینی قابل مشاهده خواهد بود. با این حال، این اسکار معمولاً نسبتاً کوچک (4/5 میلیمتر) است و در باریکترین بخش کلوملا در زیر سطح بینی ایجاد میشود. همچنین با انجام دقیق بخیه برای بستن برش جراحی، اسکار آن کمرنگ بوده و چندان قابل مشاهده نخواهد بود.

انتخاب روش مناسب

میزان موفقیت بالای هر دو روش جراحی ممکن است انتخاب یکی از این دو روش را برایتان دشوار سازد. معمولاً انتخاب روش جراحی بینی بر اساس شکل طبیعی بینی شما و همچنین اهداف کلی شما از این جراحی خواهد بود.

به عنوان مثال، اگر شما میخواهید تغییرات چشمگیری در بینی خود ایجاد کنید، جراحی باز بینی ممکن است برای شما مناسبتر باشد. این امر نه تنها برای افرادی که اهداف زیبایی ایده آلی دارند، بلکه برای کسانی که به دلیل صدمات ناشی ازضربه و تصادف نیاز به جراحی زیبایی بینی دارند، صادق است. در این روش، جراح به بخش بزرگتری از بینی شما دسترسی یافته و به سهولت میتواند تغییرات عمده ای از جمله تغییر شکل نوک بینی شما ایجاد کند. اما اگر فقط میخواهید مشکل پل بینی خود را برطرف سازید، عمل بستهبینی برای شما کافی است.

دوران نقاهت

دوره بهبودی و نقاهت پس از هر دو روش جراحی زیبایی بینی باز یا بسته مشابه است، اما زمان بهبودی جراحی بسته ممکن است کوتاهتر باشد. زیرا برشهای جراحی در داخل بینی ایجاد شده و معمولاً مشکلات و پیچیدگی کمتری دارند. در هر صورت، برای دوره نقاهت خود باید حدوداً یک هفته مرخصی از کار را در نظر بگیرید.

در هفته اول به احتمال زیاد بینی شما با آتل یااسپلینت پوشیده خواهد شد. همچنین برخی از بیمارانتامپون بینی را دریافت میکنند که شامل قرار دادن گاز استریل در سوراخهای بینی است. در این مدت در بینی خود کمیگرفتگیشبیه به سرماخوردگی را احساس میکنید. همچنین ممکن است در چند روز اول به خصوص روز بعد از جراحی، کمی ناراحتی،ورمو کبودی را تجربه کنید.

پس از هفته اول معمولاً توصیه میشود برای شروع ورزش یا سایر فعالیتهای شدید تا چند هفته دیگر صبر کنید، صرف نظر از اینکه عمل شما یک جراحی باز یا بسته است. از آنجا که بهبودی هر فرد کمی متفاوت است، جراحتان دستورالعملهای مشخصی را برای کمک به تسریع التیام شما ارائه خواهد داد.

هزینه

تفاوت قابل توجهی میان هزینه های جراحی زیبایی باز و بسته بینی وجود ندارد، اما میزان گستردگی عمل جراحی باعث تفاوت این هزینه ها خواهد شد. اگر شما قصد انجام جراحی باز بینی دارید، جراحی شما شامل اصلاحات بیشتری در بینی و در نتیجه نیازمند مهارت بیشتر و مدت زمان طولانی تری خواهد بود. بنابراین منطقی است که جراحی با چالش های بیشتر، هزینه بالاتری نیز به دنبال داشته باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، ساختمان ژیوار طبقه دوم
تلفن : 31312355 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :