دکتر مسعود جعفری پور

فلوشیپ فوق تخصص جراحی پلاستیک صورت


اصلاح صدای تو دماغی

حدود 30% بیماران به دنبال عمل جراحی اصلاح شکاف کام ونیز قبل از جراحی دچار اختلالی به نام صدای تو دماغی ویا(صحبت هایپر نازال) می باشند . علت این امر فرار هوا از داخل حلق به داخل بینی به علت بسته نشدن کامل کام در عقب حلق می باشد .این صدای تو دماغی در بعضی از حروف مثل ک سین شین واضح تر است . بعضی از این افراد اضافه بر صدای تو دماغی مشکل عمده ای که دارند برگشت مایعات و یا غذا از داخل حلق به داخل بینی می باشد که باعث شرمساری بیمار هنگام غذا خوردن در مهمانی ها و جلوی دیگران می شود. جهت اصلاح این مشکل بهترین کار این است که شکاف کام به صورت اصولی وپس از سفالومتری لترال فلوروسکپی و آندوسکپی نازوفارنکس اصلاح شود .

در هنگام عمل جراحی باید جوری شکاف کام اصلاح شود که عضلات عقب کام به خوبی و در محل مناسب دوخته شوند. ولذا باعث می شود بعد از عمل در هنگام صحبت کردن این عضلات به خوبی عمل کرده و کام را بالا بکشند و باعث بسته شدن عقب حلق شوند .معمولا این جراحی توسط میکروسکپ انجام می شود. زیبایی بینی در شکاف لب شکاف لب باعث ایجاد عدم تقارن و کج شدن بینی می شود و باعث پهن شدن پره های بینی می گردد و در بزرگسالی باعث افتادن نوک بینی و بد فرم شدن نوک بینی شبیه نوک طوطی می گردد. هنگامی که شکاف لب 2 طرفه باشد این نقص شدیدتر است وباعث کوتاه شدن شدید نوک بینی می گردد .
جهت اصلاح این موارد بهترین کار این است که پس از رسیدن فرد به سن کامل بلوغ استخوانی (دختران 15 سالگی وپسران 17 سالگی) عمل جراحی زیبایی روی این بیماران انجام می شود و در این بیماران از پیوندهای متعدد غضروفی بر روی نوک بینی و پایه ی بینی استفاده می گردد . البته این نوع جراحی زیبایی بینی جزء مشکل ترین اعمال جراحی زیبایی می باشدو اگراین جراحی با دقت وبا حوصله انجام شود، معمولا نتیجه مطلوب حاصل می شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، مجتمع ماکان 3 ، طبقه 4 ، واحد19
تلفن : 36266851 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

آرشام [ 1391-08-24 ]
سلام دکتر جان من ارشام 27 ساله از اهواز . اقای دکتر من شکاف کام دارم .سوال من اینه اگر ارتودنسی کنم این شکاف کام من باز تر نمیشه .خوب اگر باز تر بشه اون وقت اب یا غذا از راه بینی خارج میشه تکلیف چیست .چون الان کام من باز است ..ایا میشود در حین ارتودنسی کام را حمل کرد. لطفا راهنمایی کنید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لیفت بازولیفتینگ(لیفت) صورت یا کشمراقبت های پس از عمل جرمراقبت های بعد از عمل بینپیشگیری از تو دماغی شدن صتخلیه ژل لب از بین بردن تجوش زدن صورت بعد از عمل برفع و از بین بردن غبغب با رژیم غذایی بعد از عمل بینسالک چیست ؟ درمان اسکار وعمل جراحی پلاستیک پیشانیصفحه اصلیبیوگرافیجراحی بینیمراحل عمل زیبایی بینیعمل بینی در اصفهانفیلم های جراحیگالری عکسجراحی زیبایی گوشسوالات پزشکیجراحی پلکمقالات جدیدتزریق ژل و بوتاکس و چربیپروتز گونه و چانهلیزرشکاف لب و کام مادرزادیسایتهای دیگرارتباط با ما