منو اصفهان ، خیابان توحید جنوبی ، مجتمع ژیوار ، طبقه دوم - تلفن : 31312355

علت و درمان تعریق زیاد بدن (زیر بغل،کف دست وپا)


عرق کردن وضعیتی خجالت آور است، موجب لک شدن لباس ها می شود، لحظات عاشقانه را خراب می کند و سبب بغرنج شدن تعاملات شغلی و اجتماعی می گردد. موارد شدید می تواند پیامدهای عملی جدی داشته باشد و برای شخص مبتلا به آن نگه داشتن خودکار، گرفتن فرمان ماشین یا دست دادن با دیگران دشوار می شود.
هایپرهیدروز یا تعریق زیاد بدن یک اختلال شایع است که موجب ناراحتی بسیار زیادی می شود. تعریق زیر بغل در اواخر دوران نوجوانی بروز پیدا می کند در حالی که عرق کف دست یا کف پا اغلب زودتر و در حدود 13 سالگی (بطور متوسط) شروع می شود. این مشکلات در صورت عدم درمان ممکن است در سراسر زندگی ادامه پیدا کنند.
عرق کردن در هنگام عصبی شدن یا گرما طبیعی است. در صورتی که بدون هیچ دلیل مشخصی عرق میکنید، ممکن است دچار تعریق زیاد باشید و باید از طریق شماره 03136266851یک وقت مشاوره با متخصصین ما در کلینیک دکتر جعفری پوررزرو نمایید. متخصصین ما درمان شما را با استفاده از ضدعرق های حاوی آلومینیوم کلراید و ضدعرق های مقاوم حاوی آلومینیوم هگزاکلوراید آغاز می کنند. در صورتی که این روش ها تاثیری نداشتند، یونتوفورزیس، داروهای خوراکی و در مرحلهی بعد بوتاکس و میرا درای (انرژی ریزموجی) و لیزرها برای از بین بدن غدد عرق مورد استفاده قرار میگیرند، و به عنوان آخرین راه حل ممکن اس�ین بیماری متخصصین ما در کلینیک زیبایی دکتر جعفری پور بیمار را معاینه کرده و سوالات خاصی را که به درک علل تعریق زیاد بدن بیمار کمک میکند، می پرسند.
گاهی انجام آزمایش های پزشکی ضروری است: برخی بیماران نیاز به آزمایشی دارند که آزمایش تعریق نامیده می شود. این آزمایش شامل پوشاندن پوست با پودری است که در هنگام خیس شدن، به رنگ ارغوانی در می آید.
آزمایش های پزشکی: برای تشخیص شرایط زمینه ای ممکن است سایر آزمایش های پزشکی لازم باشد.

درمان تعریق زیاد بدن
برای انجام درمان تعریق زیاد معمولاً به صورت زیر عمل می شود:
آلومينيوم كلريد هگزا هيدرات
زمانی که ضد عرق های معمول تاثیری در درمان تعریق زیاد بدن نداشته باشند، بیشتر پزشکان آلومينيوم كلريد هگزا هيدرات (Drysol) را توصیه می کنند که نوع تقویت شده و نسخه ای آلومینیوم کلرید است. این محلول قبل از خواب به مدت 2 تا 3 شب پشت سر هم استفاده می شود، سپس بعد از آن هفته ای یک بار برای حفظ روند بهبودی مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به توصیه های متخصصین ما در کلینیک زیبایی دکتر جعفری پور از این محصول استفاده نمایید. این درمان بطور قابل قبولی برای بسیاری از بیمارانی که مشکل آنها تعریق زیاد در زیر بغل است عمل می کند، اما برای بیشتر افرادی که مشکل آنها تعریق زیاد در کف دست و پا میباشد، رضایت بخش نیست.
عارضه جانبی اصلی Drysol تحریک پوست است، که گاهی اوقات میتوان با اطمینان از خشک بودن پوست قبل از استفاده از آن و خشک شدن کامل دارو بعد از استفاده، این مشکل را برطرف کرد. همچنین کاهش تعداد دفعات استفاده از داروهای ضد التهابی از جمله لوسیون های حاوی کورتیکواستروئید ممکن است موثر باشد.
یونتوفورزیس
یونتوفورزیس وسیله ای است که آب یونیزه شده را با استفاده از جریان مستقیم برق از پوست عبور می دهد و با انسداد موقت مجرای عرق عمل می کند. در این روش از آب برای اعمال جریان الکتریکی بر روی پوست و چند بار در هفته به مدت 10 تا 20 دقیقه در هر جلسه استفاده م یشود و پس از آن یک برنامه ی درمانی نگهداری به فواصل یک تا سه هفته بسته به واکنش بیمار انجام میشود. درمان های یونتوفورزیس همراه با درد نمی باشند.
ممکن است بیماران جهت درمان این وسیله را با تجویز دکتر تهیه نمایند. بیمه های درمانی نیز گاهی اوقات هزینه آن را تحت پوشش قرار می دهند.
داروهای خوراکی
داروهای خوراکی آنتی کولینرژیک از جمله گليكوپيرولات (Glycopyrrolate) معمولاً برای مشکل تعریق زیاد بدن استفاده نمیشوند زیرا اغلب موجب عوارض جانبی مانند خشکی دهان، تاری دید و احتباس ادرار می گردند. داروهای خوراکی معمولاً جهت اشخاصی مورد استفاده قرار می گیرند که درمان های اولیه برای آنها موفقیت آمیز نبوده است.
بوتاکس
سم بوتولینوم A (بوتاکس) یک سم عصبی است که میتواند بطور موقت عضله را فلج کند و اغلب به عنوان درمان زیبایی برای چین و چروک معرفی میشود. اما در واقع در بسیاری از موراد پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است از جمله در درمان اسپاسم های عضلانی و موارد خاصی از سردرد. آخرین کاربرد پزشکی بوتاکس درمان تعریق زیاد زیر بغل می باشد.
مقدار کمی بوتاکس با استفاده از یک سوزن بسیار ریز در تقریباً 20 تا 25 نقطه در زیر بغل تزریق می شود. این عمل می تواند تا 14 ماه مشکل تعریق را برطرف نماید. عوارض بوتاکس زیر بغل و کف دست و ... ناچیز است اما معمولا تزریق ها همراه با درد می باشند اما استفاده از سوزن های بسیار ریز آنها را قابل تحمل میکند.
تزریق در کف دست درد بیشتری را ایجاد می کند بنابراین جهت بدون درد کردن تزریق ها نیاز به مسدود کننده های عصبی برای ب یحس کردن دستان می باشد. متخصصین ماهر مانند دکتر جعفری پور از بوتاکس برای سر و صورت نیز استفاده کرده اند.

میرا درای (انرژی ریزموجی)
میرا درای (miraDry) درمانی است که برای مشکل تعریق زیاد زیر بغل مورد استفاده قرار می گیرد. این روش یک درمان غیر تهاجمی است که در آن از انرژی الکترومغناطیسی استفاده می شود که غدد عرق را تحت حرارت قرار داده و موجب نابودی آنها می شود. در این روش از بیحسی موضعی استفاده می شود و پوست در حین این روش یک ساعته خنک می شود. به منظور تاثیر مطلوب میتوان این روش را 2 تا 3 بار تکرار کرد.


لیزر
لیزر می تواند گرما را به صورت یک پرتوی باریک حرارتی متمرکز کند تا غدد عرق زیر بغل را از بین ببرد که روشی سریع همراه با دوره ی بهبودی سریع تر می باشد.

جراحی (سمپاتکتومی قفسه سینه)
سمپاتکتومی قفسه سینه روش جراحی اعصاب سمپاتیک که عامل تعریق هستند، می باشد. سمپاتکتومی عمل جراحی است که به منظور نابودی بخشی از اعصاب مرتبط با غدد عصبی در پوست استفاده میشود. دکتر جعفری پور ابزار مخصوص اندوسکوپی را وارد قفسه ی سینه در بین دو دنده دقیقاً در زیر بغل می کند. سمپاتکتومی هم موثر و هم خطرناک است. حتی با تکنیک های اندوسکوپی جدیدتر، عوارض آن میتواند شامل تعریق زیاد در دیگر بخش های بدن و مشکلات ریوی و عصبی باشد. از آنجایی که بسیاری از این عوارض جدی هستند و برگشت پذیر نیز نمی باشند، این روش به ندرت و تنها به عنوان آخرین راه حل ممکن مورد استفاده قرار می گیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، ساختمان ژیوار طبقه دوم
تلفن : 31312355 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :