منو اصفهان ، خیابان توحید جنوبی ، مجتمع ژیوار ، طبقه دوم - تلفن : 31312355

درمان لاغری صورت و گونه ها (چاق و پر کردن صورت) روش ها و مزایا

ظاهر شدن علائم بالا رفتن سن در بین افراد مختلف در بسیاری از مواقع ریشه ژنتیک دارد. این شرایط در ادامه با عوامل محیطی و سبک زندگی فرد ترکیب شده و در نهایت باعث ایجاد اختلال در عملکرد عادی پوست و فرآیند ترمیم آن می شود. به این ترتیب علائم پیری به صورت خطوط و چین و چروکهای پوستی و نیز از دست دادن قابلیت ارتجاع و درخشندگی در پوست نمایان خواهد شد. یکی از مهمترین دلایل ایجاد این شرایط به خاطر کاهش حجم سلول هایی است که نقش حجم دهی به پوست را بر عهده دارند.

از بین رفتن حجم پوست به همراه ایجاد چین و چروک و نیز از بین رفتن درخشندگی و قابلیت ارتجاع پذیری آن باعث می شود پوست فرد به تدریج دچار ظاهر پیر و فرسوده شود. از دست دادن حجم پوست یک مسئله کاملاً عادی در بین افراد است و باعث ایجاد تغییر در ساختار و ظاهر کل صورت فرد می شود. علاوه بر این در نتیجه این شرایط ممکن است پوست فرد دچار افتادگی شده و با از بین رفتن تناسب بین اجزای صورت، باعث جلب توجه بیش از حد ویژگی های ظاهری منفی صورت برای سایر افراد شود.

در کلینیک زیبایی دکتر جعفری پور، متخصصین ما دارای دانش و تجربه فراوان در ارزیابی وضعیت صورت و تزریق چربی و ژل برای حجم دهی و تو پر کردن نواحی مختلف آن هستند. علاوه بر این در این کلینیک از پروتز صورت و لیفت آن برای ایجاد حجم در نواحی مختلف صورت در مواقع لازم استفاده می شود. این درمان ها می تواند باعث برجسته شدن پوست و درخشندگی آن شود، با این وجود همواره در طول جلسه مشاوره شرایط خاص هر بیمار مورد توجه قرار گرفته و درباره روش درمان مناسب با وی صحبت می شود. به منظور هماهنگی جلسه ملاقات با متخصصین این کلینیک، لطفاً از طریق شماره تلفن 03136266851 با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

کاهش حجم پوست چگونه اتفاق می افتد؟

پیر شدن پوست با آهسته شدن فرآیندها و سیستم های عملکرد پوست همراه با افزایش سن ایجاد شده و به تدریج باعث از بین رفتن موادی می شود که در عمل نقش محکم نگه داشتن پوست و ایجاد ظاهر صاف و هموار را برای پوست بر عهده داشته و به این ترتیب مانع از افتادگی پوست می شوند.

لایه اپیدرم پوست

با بالا رفتن سن، لایه روی پوست سطح کمتری از هیالورونیک اسید و چربی ترشح می کند. علاوه بر این در نتیجه این شرایط پوست قابلیت نگه داشتن رطوبت خود را از دست داده و با خشک شدن آن، خطوط و چین و چروکهای ریز در پوست فرد ظاهر می شود. این شرایط در نهایت با نازک شدن و خشک و زبر شدن ساختار پوست برای بیمار همراه است.

لایه های عمیق تر پوست

از دست رفتن حتی 1% کلاژن پوست به صورت سالانه می تواند تاثیرات ناشی از نازک شدن پوست را تشدید کرده و این شرایط معمولاً با کاهش سطح الاستین پوست همراه است. با توجه به اینکه الاستین مسئولیت حفظ قابلیت ارتجاعی و استحکامپوست را بر عهده دارد، کاهش این دو ماده به همراه یکدیگر باعث افتادگی پوست و کاهش قابلیت ارتجاعی آن خواهد شد. این شرایط باعث می شود سلول های حجم دهنده به پوست از نظر اندازه و تعداد کاهش پیدا کنند و به این ترتیب لایه های مختلف پوست دچار تحلیل خواهند شد. در نتیجه این شرایط افتادگی و فرورفتگی در پوست صورت و گونه ها ایجاد می شود.

با گذشت زمان، جریان خون تامین کننده مواد مغذی مورد نیاز پوست عملکرد بهینه خود را از دست داده و به این ترتیب پوست با کاهش سطح رطوبت و آهسته شدن فرآیند ترمیم مواجه می شود. در ادامه این شرایط نیز باعث می شود پوست انعطاف پذیری خود را بیش از پیش از دست داده و فرآیند ایجاد چین و چروکهای عمیق در آن شروع شود.

مهمترین نگرانی های مربوط به از دست دادن حجم پوست صورت

با افزایش سن، علائم کاهش حجم پوست به تدریج در فرد مشاهده شده و این شرایط تغییرات زیر را در ناحیه صورت ایجاد می کند:

- خط فک پهن تر و افتاده تر

- افتادگی پوست صورت

- فرورفتگی گونه ها

-وضعیت ضعیف استخوان گونه

- ایجاد گونه های صاف یا دارای افتادگی

- ایجاد چین و چروکهای پیشانی و ابرو

- متمایل شدن گوشه های دهان و زاویه دار شدن آنها

ترکیبی از این شرایط می تواند با ایجاد ظاهر مسن برای فرد همراه باشد. همانطور که در این قسمت توضیح داده شد، به این ترتیب زوایای خاص در ناحیه صورت فرد ایجاد شده و بخش وسیع تری از ناحیه صورت به سمت پایین متمایل می شود. در ادامه با کاهش حجم و افتادگی پوست، ظاهر صورت فرد دچار تغییرات مشخص خواهد شد. در این شرایط ظاهر صورت فرد از دید سایر افراد ممکن است خسته یا افسرده به نظر برسد.

چگونه می توان کاهش حجم پوست را تشخیص داد؟

مثلث زیبایی

اصطلاح «مثلث زیبایی» نشان دهنده چگونگی از دست دادن حجم پوست در ناحیه صورت است که در نهایت می تواند باعث ایجاد یک ظاهر منفی، خسته یا افسرده در ناحیه صورت برای فرد شود. در حقیقت توزیع هماهنگ حجم در ناحیه صورت در دوره جوانی می تواند نقش با اهمیت در جذاب به نظر رسیدن ظاهر فرد داشته باشد. به این ترتیب مهمترین ویژگی های وجود یک ظاهر جوان در ناحیه صورت را می توان به طور مشخص به عنوان بخشی از «مثلث زیبایی» مشاهده کرد. این موارد عبارت اند از:

- بالا بودن استخوان گونه ها

- حجیم و پر بودن استخوان آرواره

- پوست صاف

- خط فک نازک و ظریف

این ویژگی ها در کنار یکدیگر می توانند باعث ایجاد یک ظاهر مناسب برای صورت فرد شوند. به این ترتیب ساختار این ویژگی ها در ناحیه بالا پهن تر بوده و با حرکت آن به سمت پایین در ناحیه چانه این ساختار باریک می شود. در نهایت این شرایط به همراه یکدیگر می توانند ظاهر آرام و مثبت برای فرد ایجاد کنند.

چرا مثلث زیبایی معکوس می شود؟

به غیر از بالا رفتن سن، فرآیند از دست دادن حجم پوست با عوامل مختلف داخلی و خارجی ارتباط دارد. برخی از مهمترین این عوامل به شرح زیر هستند:

تغییرات هورمونی

در دوران بلوغ، سطح هورمون استروژن در بدن بالا است. به این ترتیب پوست فرد صاف و ارتجاع پذیر بوده و ویژگی های ظاهری مناسب دارد. به هر حال با افزایش سن، سطح این هورمون در بدن کاهش پیدا کرده و این شرایط با کاهش مقدار سلول های حجم دهنده به پوست از نظر تعداد و اندازه همراه است. این وضعیت در نهایت باعث می شود حجم پوست کاهش یافته و ظاهر مناسب آن از بین برود.

سبک زندگی

به عنوان بخشی از فرآیند عادی افزایش سن، از دست دادن حجم پوست می تواند در نتیجه برخی شرایط خارجی مربوط به سبک زندگی فرد نیز ایجاد شود. این وضعیت می تواند با ایجاد چین و چروک در پوست و از بین رفتن قابلیت ارتجاعی و درخشندگی پوست همراه باشد. موارد تاثیرگذار در این رابطه به شرح زیر هستند:

- سیگار کشیدن: مصرف نیکوتین و مواد شیمیایی موجود در سیگار می تواند باعث از بین رفتن کلاژن پوست شود.

- قرار گرفتن در معرض نور خورشید: قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید می تواند به سطح کلاژن پوست آسیب وارد کرده و ساختار مناسب پوست را از بین ببرد.

عوامل مربوط به سبک زندگی فرد می تواند باعث تنش اکسیداتیو در پوست شود. این شرایط زمانی ایجاد می شود که مولکول های موسوم به «رادیکالهای آزاد» در ناحیه داخلی پوست تشکیل شده و به ساختارهای سلولی که مسئولیت صاف و محکم نگه داشتن پوست را بر عهده دارند، آسیب جدی وارد نماید. هنگامی که این ساختارها ضعیف شده و مقدار کلاژن و الاستین پوست کاهش یابد، فرآیند طبیعی پیر شدن پوست به طور مشخص تسریع خواهد شد. به این ترتیب علائم مشخص شامل خطوط ریز و چین و چروک در پوست ایجاد شده و پوست فرد با از دست دادن حجم، قابلیت ارتجاعی، و درخشندگی مواجه خواهد شد.

روش های درمان قابل استفاده برای بازیابی حجم پوست

امروزه از روش های مختلف برای بازیابی حجم پوست وچاق کردن صورت استفاده می شود که مهم ترین این درمان ها به شرح زیر هستند:

تزریق چربی

در این روش مقداری از چربی از نواحی مختلف بدن فرد با استفاده از روش لیپوساکشن گرفته شده و به سایر نقاط نیازمند چربی تزریق می شود. از این روش در اکثر مواقع برای رفع لاغری گونه ها استفاده می گردد و نتایج حاصل از این درمان بلند مدت و ماندگار است. همچنین پس از درمان لاغری صورت با تزریق چربی امکان مشاهده ورم در نواحی تحت درمان به طور عادی وجود دارد و معمولاً در این شرایط نیاز به بهبودی وجود خواهد داشت.

تزریق ژل

تزریق ژل یک روش درمان موقتی برای جایگزین کردن حجم و ایجاد نتایج فوری و کوتاه مدت برای بیمار است. معمولاً از این روش برای بازیابی حجم پوست زیر ناحیه چشم ها، گونه ها، شقیقه ها، و لب ها استفاده می شود. یکی از اولین تغییراتی که در نتیجه این شرایط ایجاد می شود با کاهش مقدار سلول های حجم دهنده پوست همراه است. علاوه بر این برای کمک به از بین بردن چین و چروکها معمولاً از تزریق هیالورونیک اسید به پوست بیمار استفاده می شود.

رایج ترین روش برای بازیابی حجم از دست رفته پوست از طریق تزریق ژل هیالورونیک اسید (HA) است. این ژل برای سال های طولانی برای بیماران استفاده میشده و امکان استفاده از آن به همراه تزریق بوتاکس به منظور دستیابی به حداکثر نتایج زیبایی وجود دارد.

تزریق ژل یک روش درمان غیر جراحی است که عمدتاً برای تغییر شکل و ایجاد تناسب بین اجزای صورت استفاده می شود و در عمل می تواند یک ابزار بسیار قوی برای جوانسازی و بهبود ویژگی های ظاهری صورت باشد. امروزه از انواع مختلف ژلهای پوستی برای افراد استفاده می شود و از این طریق امکان بازیابی جوانی و شادابی پوست در نواحی مختلف صورت وجود دارد.

روش های درمان جراحی برای بازیابی حجم پوست

روش های درمان جراحی برای بازیابی حجم پوست به شرح زیر هستند:

برجسته کردن گونه

پروتز گونه را می توان با استفاده از بی حسی موضعی یا تحت بیهوشی عمومی برای بیمار مورد استفاده قرار داد و انتخاب این روشها به اولویتهای بیمار و نظر وی بستگی دارد. به این منظور یک پروتز سیلیکونی نرم و انعطاف پذیر از طریق شکاف ایجاد شده در پشت لب به ناحیه صورت وارد شده و در محل طبیعی استخوان گونه بیمار قرار می گیرد. در نهایت شکاف های ایجاد شده از طریق بخیه های قابل جذب بسته خواهند شد.

لیفت ابرو

لیفت ابرو یا پیشانی می تواند باعث صاف شدن پوست و اصلاح افتادگی ابروها و نیز افتادگی پلک شده و به این ترتیب ظاهر جوان، شاداب فرد را بازیابی نماید. علاوه بر این لیفت ابرو می تواند وضعیت پلک بالا را به حالت عادی آن باز گرداند.

عمل جراحی پلک (بلفاروپلاستی)

علائم افزایش سن در صورت، ابتدا در نواحی اطراف چشمها مشاهده می شود. این تغییرات باعث ایجاد ظاهر خسته در فرد شده و این شرایط می تواند باعث خسته به نظر رسیدن فرد از دید سایر افراد شود. به این ترتیب عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی می تواند مشکلات ایجاد شده به خاطر ساختار پوستی نامناسب، پوست اضافی و تغییرات ایجاد شده در بافت چربی پلک را برطرف نماید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، ساختمان ژیوار طبقه دوم
تلفن : 31312355 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :