منو اصفهان ، خیابان توحید جنوبی ، مجتمع ژیوار ، طبقه دوم - تلفن : 31312355

عمل جراحی انحراف تیغه بینی و عوارض صاف نکردن انحراف بینی کج


گرفتگی بینی ممکن است به علت هایپرتروفی آدنوئید، هایپرتروفی شاخک های بینی و آلرژی باشد که اغلب موجب انسداد هر دو طرف بینی می شود. گاهی اوقات انسداد بینی ترجیحاً در یک طرف وجود دارد. اگر چنین انسداد یک طرفه ای وجود داشته باشد، انحراف تیغه ی بینی شایع ترین علت آن است. هر چند اگر تیغه بینی بطور قدامی به یک طرف منحرف شده باشد و سپس بطور خلفی نیز به طرف دیگر منحرف شود، ممکن است هر دو طرف دچار انسداد شوند. گاهی اوقات این انحراف ممکن است به حدی شدید باشد که موجب مسدود شدن سینوس ها و در نتیجه عفونت های سینوسی مکرر گردد. سایر انحرافاتی که در یک نقطه به طرف بیرون برآمده می شوند و به صورت فشار وارد می کنند منجر به درد یا فشار مداوم بر روی گونه و اطراف چشم شده و تحت عنوانSluder's Neuralgia شناخته می شود.

معمولا در افرادی که با مشکل کجی و انحراف بینی مواجه هستند، علاوه بر کجی تیغه داخلی بینی، قسمت خارجی آن نیز انحراف دارد. جراحی سپتوپلاستی فقط برای اصلاح تیغه داخلی بینی استفاده میشود و در صورتی که قسمت خارجی بینی نیز انحراف داشته باشد، جراح می تواند همزمان با صاف کردن تیغه بینی، ظاهر بینی را نیز اصلاح کرده و انحراف خارجی را هم بر طرف نماید. متخصصین جراحی بینی در کلینیک زیبایی دکتر جعفری پور در کنار جراحی های بینی سایر جراحیها برای اصلاح تناسب صورت مانند بلفاروپلاستی یا پروتز چانه را نیز انجام می دهند.
در صورتی که شما با کجی بینی مواجه هستید می توانید برای کسب اطلاعات و یا دریافت مشاوره صاف کردن بینی با شماره 03136266851 تماس حاصل نمایید.

تیغه بینی چیست؟

تیغه بینی یک دیواره ی با ابعاد حدوداً ۷ در ۴ سانتی متری در داخل بینی است که سمت راست حفره بینی را از سمت چپ آن جدا می کند (فلش آبی رنگ در عکس). تیغه بینی متشکل از غضروف در جلو و استخوان در عقب بینی است. در حالت ایده آل این تیغه باید صاف و مستقیم باشد تا جریان هوای متقارن در هر دو طرف بینی وجود داشته باشد. اگر تیغه همانطور که در عکس نشان داده شده است منحرف باشد (فلش سبز رنگ)، یک طرف تنگ تر می گردد و منجر به انسداد بینی در آن طرف می شود.

سپتوپلاستی برای درمان انحراف بینی در کلینیک زیبایی دکتر جعفریپور
آماده سازی برای جراحی انحراف بینی

ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف برخی داروها را از دو هفته پیش از جراحی متوقف کنید. این داروها می توانند شامل آسپرین، ایبوپروفن و سایر رقیق کننده های خون باشند. این امر برای کاهش خطر خونریزی بیش از حد در حین و پس از عمل توصیه می شود. اگر نسبت به برخی داروها حساسیت دارید و یا سابقه ی مشکلات خونریزی بینی داشته اید، حتماً با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک پیش از عمل عکس هایی را از بینی شما می گیرد. مقایسه ی عکس های قبل و بعد از عمل می تواند به شما برای تشخیص چگونگی تغییرات بینی خود کمک کند.
در برخی موارد، جراحی انحراف بینی تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد، که در آن برای جلوگیری از درد، ناحیه ی مورد نظر بیحس می شود. اگر چه برای اکثر افراد این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می گردد به این معنی که بیمار در طول عمل در حالت خواب است. در صورتی که قرار به انجام بیهوشی عمومی باشد، پس از نیمه شب قبل از جراحی نباید چیزی بخورید و بیاشامید. این امر به پیشگیری از استفراغ و خفگی در صورتی که در اثر ماده بیهوشی در حین جراحی دچار حالت تهوع شوید، کمک می کند.
یک نفر از اعضای خانواده یا دوستان باید همراه شما باشد تا پس از عمل سپتوپلاستی به شما در بازگشت به خانه کمک کند. بیهوشی عمومی ممکن است پس از عمل موجب احساس خوابآلودگی شود بنابراین نباید تا زمانی که اثرات آن بطور کامل از بین رفته باشد، رانندگی کنید.

فرایند سپتوپلاستی
عمل جراحی به منظور اصلاح انحراف تیغه بینی سپتوپلاستی نامیده میشود. مراحل این عمل در ادامه ذکر شده است.

مرحله اول
یک برش کوچک در داخل بینی ایجاد می شود و پوشش مخاطی با دقت از از یک طرف تیغه ی بینی جدا می شود. در طول این مرحله احتمال دارد یکی از عوارض عمل که سوراخ شدگی تیغه بینی است، رخ دهد. این حالت زمانی رخ می دهد که در هنگام جدا کردن مخاط از تیغه بینی، پوشش آن پاره شده و منجر به ایجاد یک سوراخ می گردد.

مرحله دوم
تیغه بینی درست در جلوی محل انحراف برش زده می شود و پوشش مخاطی بینی از جهت مخالف از روی تیغه بینی جدا می شود.

مرحله سوم
حال تیغه منحرف شده ی بینی جدا می شود. در حقیقت به جای منحرف کردن تیغه بینی به طرف خط میانی، کاملاً برداشته می شود. علت آن این است که درست مانند یک نهال درخت، تیغه بینی دارای حافظه است و خم یا منحرف کردن آن به یک موقعیت مشخص بطور موقتی دوام دارد و تیغه به تدریج به موقعیت اولیه ی خود باز می گردد.

مرحله چهارم
پوشش مخاطی بینی به خط میانی بازگردانده می شود. این مرحله به چند روش مختلف انجام می گیرد. یکی از روش ها بخیه زدن این پوشش مانند دوختن لحاف است (نیازی به استفاده از تامپون بینی یا اسپلینت نمیباشد) که روش ارجح نیز همین روش می باشد. در موارد نادر، ممکن است بسته به شرایط از تامپون یا اسپلینت استفاده شود.

مراقبت های پس از جراحی انحراف بینی
احتمالاً پزشک از شما می خواهد که از مصرف آسپرین، ایبروپروفن و سایر داروهایی که موجب رقیق شدن خون می شوند، اجتناب کنید. این امر برای کاهش خطر مشکلات خونریزی پس از عمل می باشد. همچنین باید برای چند هفته پس از جراحی به منظور کاهش تورم و تسریع بهبودی، فعالیتهای جسمی را محدود کرد. این فعالیت ها شامل انواع مختلف ورزش های شدید مانند دویدن، بلند کردن وزنه و بازی های تماسی می باشد. چنین فعالیت های بدنی می توانند موجب افزایش فشار خون و خونریزی شدید گردند.
نکاتی برای تسریع روند بهبودی عبارتند از:
- بالا بردن سر در هنگام شب به منظور کم شدن تورم
-عدم خالی کردن بینی برای حداقل سه روز پس از جراحی
-پوشیدن لباسی که دکمه های آن در جلو است تا نیازی به کشیدن آن روی سر و صورت نباشد.

بهبودی پس از جراحی انحراف بینی
بهبودی پس از جراحی انحراف بینی معمولاً حدود یک هفته بطول می انجامد. بیشتر بیماران بعد از جراحی درد بسیار کمی تحربه می کنند. هیچ کبودی یا تورمی بر روی صورت یا خارج بینی وجود ندارد. مهم ترین عارضه ی پس از عمل معمولاً گرفتگی سینوس بینی و تخلیه ی آن است که ممکن است دو تا سه هفته ماندگار باشد. علت آن این است که جراحی بینی مانند مشت زدن بر روی بینی می باشد. تورم داخلی بینی که ممکن است در اثر ترومای جراحی ایجاد شود اغلب موجب این علائم می گردد. در طول زمان، این علائم به تدریج برطرف می شوند. هر چند باید ذکر کرد که این تورم داخلی بینی برای هر فردی اتفاق نمی افتد.
همچنین پس از جراحی تغییری در چهره در مقایسه با قبل از عمل بوجود نخواهد آمد. اگر بخواهیم قیاسی داشته باشیم یک خانه را در نظر بگیرید که حتی با وجود اینکه یک دیوار در بین دو اتاق داخل خانه برداشته شده است تغییری در نمای آن ایجاد نمی شود.

نتایج سپتوپلاستی
در این شکل نمایی از تیغه بینی نشان داده شده است. فلش آبی رنگ اشاره به بازشدگی سوراخ بینی دارد و فلش قرمز رنگ نیز لب را نشان می دهد.

در شکل زیر نیز تیغه بینی برداشته شده است.

همانطور که مشاهده می شود، نمای خارجی بینی بدون تغییر باقی می ماند زیرا با توجه به فلش قرمز رنگ لبه بیرونی دست نخورده حفظ می شود.

موارد بالا دلیل اینکه چرا جراحی انحراف تیغه بینی موجب تغییر نمای بیرونی بینی نمی شود را توضیح می دهند. روش های جراحی که که نمای بیرون بینی را تغییر می دهند تحت عنوان رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی شناخته می شوند. چنین روش هایی شامل بزرگ کردن یک بینی باریک، نازک کردن بینی گوشتی، برداشتن برآمدگی بینی یا صاف کردن یک بینی خمیده می باشند.

خطرات بالقوه جراحی انحراف بینی
برخی افراد در صورتی که از نتایج عمل ناراضی باشند نیاز به جراحی ثانویه خواهند داشت. سایر خطرات مرتبط با جراحی انحراف بینی هر چند نادر هستند اما عبارتند از:
-خونریزی
-ایجاد جای زخم
-سوراخ شدن تیغه بینی که زمانی رخ می دهد که سوراخی در تیغه ایجاد می شود.
-تغییر شکل بینی
-کبود شدن بینی
- کاهش حس بویایی
خونریزی بیش از حد و عفونت نیز خطرات احتمالی جراحی بینی هستند. تمیز نگه داشتن بینی و شستن دستها بطور منظم می تواند این گونه عوارض را کاهش دهد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، ساختمان ژیوار طبقه دوم
تلفن : 31312355 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :