منو اصفهان ، خیابان توحید جنوبی ، مجتمع ژیوار ، طبقه دوم - تلفن : 31312355

کاهش، درمان و رفع ورم (تورم) بعد از عمل جراحی بینی


شاید بزرگ ترین نگرانی افرادی که تصمیم به انجام عمل جراحی زیبایی بینی می گیرند، شدید بودن ورم و کبودی پس از عمل جراحی باشد و این افراد از این نگران باشند که نتوانند مدت زیادی به کار خود بازگردند یا نتوانند در جمع دوستان خود و در مجامع عمومی ظاهر شوند.

جراحان زیبایی ما در کلینیک زیبایی دکتر جعفری پور بر این باورند که مهم ترین عامل در کاهش کبودی بالقوه پس از عمل جراحی زیبایی بینی، انتخاب یک جراح رینوپلاستی زبده است. هر چه جراح مجرب تر باشد احتمال ایجاد تورم و کبودی کاهش می یابد. به هر حال، معمولاً زمانی که جراح تغییراتی در استخوان بینی شما برای باریک کردن پل بینی ایجاد می کند، ناگزیر کبودی به وجود می آید. این تغییرات در استخوان باعث ایجاد کبودی می شود.جهت مشاوره یا رزرو نوبت میتواند با ما از طریق شماره 03136266851 تماس حاصل فرمایید.

چرا تورم به وجود می آید؟
ورم پس از عمل جراحی رینوپلاستی معمولاً بلافاصله پس از عمل به وجود می آید. آسیب دیدگی های بافتها باعث ایجاد این ورم اولیه می شود. ورم ثانویه به دلیل احتباس مایعات ایجاد شده و می تواند چندین ماه ادامه داشته باشد. بسیاری از ورم هایی که پس از گذشتن دوران نقاهت اولیه دیده می شوند به دلیل احتباس مایعات و تورم پوست هستند.


ورم پس از عمل جراحی زیبایی بینی
ورم به مرور زمان از بین می رود و به طور طبیعی در چند روز اول پس از انجام عمل در شدیدترین حالت و وضعیت خود قرار دارد.
در طول هفته اول، ممکن است بینی شما بدتر از آن چیزی که قبل از انجام عمل رینوپلاستی بود به نظر برسد اما هرگز نترسید، این کاملاً موقتی است. در این مدت، این ناحیه حساس، قرمز و متورم شده و در هنگام لمس کردن گرم به نظر می رسد. کبودی نیز ممکن است تا دو هفته ادامه داشته باشد و به مرور زمان زرد شده و از بین برود. توجه به علائم عفونت های احتمالی مانند تب، چرک و درد مضاعف در دوران نقاهت و بهبودی از اهمیت زیادی برخوردار است.
5 تا 6 هفته پس از انجام عمل جراحی، بدن شروع به ساخت بافت های اسکار (جای زخم) در بینی می کند و کم کم علائمی که باعث خوشایندی شما می شود خود را نشان می دهند. به مرور ورم بینی کاهش یافته و حساسیت آن از بین می رود اما بینی هنوز حساس بوده و باید در این دوره درمانی مراقبت های ویژه ای از آن به عمل آید.
چند ماه پس از عمل جراحی، بیشتر ورم های پل بینی از بین رفته و می توان نتایج نهایی تقریبی عمل جراحی را مشاهده کرد. با این که برخی از ورم ها هنوز باقی مانده است، تغییرات ظاهر بینی بسیار جزئی خواهد بود.
ورم نوک بینی، نوک بینی معمولاً آخرین ناحیه است که ورم آن از بین می رود و میتواند تا 18 ماه ادامه داشته باشد. خوشبختانه، ورم پس از حدود 4 ماه کاهش یافته و بیشتر مردم که شما را می بینند متوجه این ورم های باقیمانده نمی شوند مگر این که شما به آن ها نشان دهید. ورم در افرادی که پوست ضخیم یا چرب دارند بیشتر باقی می ماند.


انواع ورم بعد از عمل زیبایی بینی
ورم بعد از عمل دو جنبه دارد:
ورم التهابی:
ورم التهابی یک ورم حاد می باشد و حاصل دستکاری هنگام جراحی است که شامل برش، شکستن استخوان و سوهان زدن می شود. این ورم معمولاً با کبودی و تغییر رنگ روی پوست همراه است و درد مختصری دارد و علت ایجاد آن نفوذ گلبول های سفید و المان های التهابی از داخل خون به زیر پوست و اطراف عروق است و معمولاً در عرض 2 هفته تا 1 ماه برطرف خواهد شد. لذا در 48 ساعت اول بعد از عمل گذاشتن یخ در روی محل جراحی و اطراف آن در کاهش ورم مؤثر است و بعد از 48 ساعت گذاشتن حوله گرم یا کیسه آب گرم مؤثر می باشد.
ورم لنفاوی: ورم نوع دوم، ورم لنفاوی است که این ورم در اثر تجمع مایع بین سلولی در بافت زیر پوست و اطراف استخوان ها ایجاد می شود. این ورم معمولاً مثل یک بالشتک اطراف بینی و استخوان ها و غضروف را می گیرد و بدون درد بوده و التیام آن تا حدود یک سال طول می کشد و بهترین کار برای کم کردن آن بالا آوردن زیر سر در هنگام خواب بوده و چسب زدن روی بینی در قسمت هایی که ورم بیشتر است می تواند بر کاهش آن تأثیر داشته باشد. البته چسب فقط در 1 ماه اول مؤثر است و بعد از آن تأثیر چندانی نخواهد داشت. عمدتاً جهت جلوگیری از تشدید تورم های ناشی از دستکاری زیر پوست و جلوگیری از بروز فضای خالی در زیر پوست می باشد که در نهایت باعث بروز برجستگی شده و از خونریزی مویرگ ها نیز جلوگیری می کند. اما استفاده طولانی از آن تأثیری ندارد. معمولاً چسب به منظور نشاندن پوست روی اسکلت جدید به کار می رود.

عوامل شخصی که باعث ایجاد ورم پس از عمل جراحی زیبایی بینی می شود
مهم ترین عمل در میزان ورم ایجاد شده روی بینی تبحر و مراقبت جراح است. برخی از عوامل هم وجود دارند که مرتبط با ویژگی های شخصی بیمار بوده و بر میزان و مدت ورم تأثیر می گذارند. برخی از این عوامل عبارتند از:
سن: بیماران مسنتر، عروق خونی شکننده تری دارند و بنابراین کبودی ایجاد شده روی بدن آن ها کمی بیشتر است.
اختلالات خونریزی: اگر شما یا یکی از اعضای خانواده سوابقی از کبودی یا خونریزی زیاد پس از انجام عمل های جراحی دارید یا به طور عمومی این عوارض را دارید، قبل از عمل حتماً این موضوع را با جراح در میان گذاشته تا آزمایش های لازم بر روی شما انجام شود.
داروها: اگر داروهایی مصرف می کنند که باعث رقیق شدن خون شما میشود حتماً به جراح اطلاع دهید تا اقدامات لازم را در هنگام درمان شما انجام دهد.

محدود کردن کبودی پس از عمل جراحی زیبایی بینی

در نهایت، ما به شما 5 نکته مهم را توصیه می کنیم تا ورم و کبودی بینی شما کاهش یابد.
1. از مصرف داروهای غیرضروری پرهیز کنید. داروهایی که باعث رقیق شدن خون میشوند باید از دو هفته قبل از انجام عمل جراحی قطع شده و تا زمانی که جراح به شما اعلام نکند نباید دوباره آن ها را مصرف کنید. این داروها عبارتند از آسپیرین، ایبوپروفن بسیاری از داورهای ضدالتهابی بدون نیاز به نسخه پزشک (البته اینها تمام داروها نیستند).
2. از مصرف زیاد مولتی ویتامین ها، داروهای گیاهی و چای خودداری کنید. از موادی که مقادیر زیادی ویتامین E، جینسینگ، جینکو و روغن ماهی دارند بپرهیزید.
3. از بسته یخ یا نخودفرنگی یخ زده استفاده کنید، تا دو روز پس از انجام عمل جراحی این بسته های یخی را روی گونه ها قرار دهید.
4. سر خود را بالا نگه دارید، بالا نگه داشتن سر به کاهش تورم و کبودی کمک می کند.
5. قرص و کرم ضد التهابی تجویزی توسط پزشک، استفاده از قرص ضد التهابی تجویزی توسط پزشک تا 5 مرتبه در روز همراه با استفاده از کرمهای ضد التهابی تجویزی توسط پزشک می تواند کبودی را در بیشتر موارد کاهش دهد، پس از 3 تا 4 روز می توانید محل مورد نظر را به وسیله آرایش سبک بپوشانید.
6. چسب زدن بعد از جراحی بینی در تغییر و ایجاد فرم بینی نقش ندارد اما مسلماً تا وقتی که پوست بینی روی اسکلت قرار نگرفته باشد، فرم نهایی خود را نشان نخواهد داد. ضمن آنکه اگر چسب زده نشود، در قسمت هایی از بینی ممکن است تورم به مدت زمان زیادتری ماندگار شود. روش تجویز منطقی چسب آن است که در ماه اول تقریباً اکثر مواقع روی بینی باشد ولی از ماه دوم می توان فقط شب ها چسب زد و به مرور هم آن را کم کرد.

اغلب سؤال می شود برداشتن چند ساعته چسب ایرادی دارد یا نه؟
باید گفت مهم نیست. می توان چند ساعت و حتی روز بدون چسب بود. به خاطر اثر چسب های بینی بعضی از بیماران ممکن است تصور کنند بینیشان بیش از حد بالا برده شده اما پس از برداشتن چسب ها نوک بینی به تدریج در وضعیت طبیعی خود قرار می گیرد. حدود 70 درصد ورم در دو هفته اول پس از عمل می خوابد. 15 درصد نیز ظرف دو ماه و 10 درصد ظرف یک سال و باقی ورم نیز به تدریج ظرف دو سال فروکش می کند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، ساختمان ژیوار طبقه دوم
تلفن : 31312355 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :