منو اصفهان ، خیابان توحید جنوبی ، مجتمع ژیوار ، طبقه دوم - تلفن : 31312355

جراحی زیبایی گوش برجسته و بزرگ (اتوپلاستی) هزینه و مراقبت ها

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش یک عمل زیبایی است که به منظور تغییر اندازه، موقعیت یا تناسب گوش با سایر اجزای سر و صورت انجام می گیرد. نتیجه حاصل از جراحی زیبایی گوش تا حدود زیادی بستگی به تغییرات مورد نظر هر فرد بستگی دارد، اما به طور کلی این عملها موجب تقویت اعتماد به نفس به ویژه در کودکان و نوجوانان می شود. اگر گوشهای کودک زیاد از دو طرف سر بیرون زده باشد (گوش بزرگ و برجسته باشد)، می توان از طریق عمل پینینگ، لاله گوش را صافتر و آن را هم سطح تر با سر نمود. اگر یکی از گوش ها بالاتر از گوش دیگر قرار گرفته است، می توان با عمل اصلاح موقعیت گوش، تقارن بین گوشها در دو طرف سر را برقرار کرد. گوش هایی که اندازه خیلی بزرگ و غیرطبیعی دارند را نیز می توان در جریان یک عمل مجزا و یا همراه با سایر مشکلات گوش، درمان نمود.

اتوپلاستی يا جراحی زيبایی گوش یک عمل زیبایی است که به منظور تغییر اندازه، موقعیت یا تناسب گوش با سایر اجزای سر و صورت انجام می گیرد. نتیجه حاصل از جراحی زیبایی گوش تا حدود زیادی بستگی به تغییرات مورد نظر هر فرد بستگی دارد، اما به طور کلی این عملها موجب تقویت اعتماد به نفس به ویژه در کودکان و نوجوانان می شود. اگر گوشهای کودک زیاد از دو طرف سر بیرون زده باشد، میتوان از طریق عمل پینینگ، لاله گوش را صافتر و آن را هم سطح تر با سر نمود. اگر یکی از گوشها بالاتر از گوش دیگر قرار گرفته است، میتوان با عمل اصلاح موقعیت گوش، تقارن بین گوش ها در دو طرف سر را برقرارکرد. گوش هایی که اندازه خیلی بزرگ و غیرطبیعی دارند را نیز میتوان در جريان یک عمل مجزا و یا همراه با سایر مشکلات گوش، درمان نمود.

پس از جراحی اتوپلاستی، اکثر بیماران برای دیدن نتایج خود بسیار مشتاق هستند. اما، فراتر از این مهم است که آنها درک کنند که یک دوره بهبودی وجود دارد که باید به دقت مورد توجه قرار گیرد تا محل جراحی به درستی درمان شود. این مساله شامل توجه کردن به مواردی نظیر فعالیتهای بدنی، خوابیدن و تمیز کردن محل جراحی میشود. دکتر جفری پور اطلاعات ارزشمندی در مورد نحوه و زمان پاک کردن گوش پس از عمل جراحی اوتوپلاستی ارائه میدهد.

پل ارتباطی:
برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 031-36266851 تماس حاصل فرمایید.

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی گوش هستند؟

کودکانی که کاندید مناسب برای جراحی گوش هستند، عبارتند از:

سالم، بدون بیماری تهدیدکننده زندگی و یا عفونتهای مزمن درمان نشده گوش

به طور کلی سن 5 سالگی یا زمانی که غضروف گوش کودک برای اصلاح به اندازه کافی قوی است

همکاری کرده و دستورالعملها را به خوبی دنبال میکند

قادر به برقراری ارتباط و بیان احساسات خود بوده و زمانی که جراحی مورد بحث قرار میگیرد، اعتراض نمیکند

نوجوانان و بزرگسالانی که نامزد خوبی برای جراحی گوش هستند عبارتند از:

افراد سالم که دارای شرایط پزشکی و یا بیماری تهدید کنندهای که به درمان آسیب می رساند، نیستند

افراد با نگرش مثبت و اهداف خاص در ذهن برای جراحی گوش

غیر سیگاریها

جراحی گوش یک روش بسیار انحصاری است و شما باید آن را برای خودتان انجام دهید، نه اینکه خواستههای دیگران را برآورده ساخته یا سعی کنید به هرگونه تصویر ایدهآل برسید.

انواع نقایص لاله گوش


انواع مختلف نقایص مادرزادی لاله گوش که میتوان از طریق عمل جراحی زیبایی، آن را اصلاح نمود عبارتند از:
گوش بزرگ و برجسته (گوش بیرون زده) نوعی ناهنجاری غیر معمول گوش است که در آن لاله گوش جدای از بزرگ بودن، بیش از 2 سانتی متر از سر فاصله داشته باشد.

گوش اشتال (Stahl`s) به حالتی گفته میشود که در یک سوم بالایی لاله گوش یک برآمدگی تیز یا برجسته وجود داشته باشد.

گوش سرپوشی (Lidding) که در آن، مارپیچ حاشیه بالایی لاله گوش به طرف پایین تا می خورد.

گوش آویخته (Lop) به حالتی گفته میشود که یک سوم یا نیمه بالایی لاله گوش به طرف پایین تا می خورد.

گوش برجسته به حالتی گفته می شود که قسمت میانی لاله گوش در نوزاد تازه متولد شده به میزان بیشتر از 7 میلیمتر از سطح سر او فاصله داشته باشد.

گوش فنجانی حالتی است که مارپیچ پایینی و نرمه گوش به طرف بالا فشرده شده و بر روی هم یا به طرف سر خم شده باشند. در این حالت، قسمت میانی لاله گوش شکل طبیعی دارد و در جای خود مانده است.

گوش تنگ یا جمع شده به حالتی گفته می شود که چند نقص به طور همزمان در لاله گوش وجود دارد و مارپیچ لبه گوش خم شده و چروک میخورد یا شیار آن خیلی تنگ می شود.

بدشکلی پایک حلزونی به حالتی گفته می شود که پایک حلزونی گوش به شکل غیرطبیعی به طرف بیرون برجسته شده و لاله گوش را از وسط به دو قسمت کرده باشد.

وارونگی کاسه حلزونی: در این حالت، پایک حلزونی به طرف بیرون برجستگی پیدا کرده و باعث تنگ شدن کانال گوش خارجی میشود و ممکن است زبانه گوش (غضروف کوچک جلوی گوش) را نیز درگیر نماید.

گوش مخفی (Cryptotia) يک نقص ظاهري در لاله گوش است که در اثر آن قست بالاي گوش تا حدي در زير پوست کنار سر مخفي شده است.

نقص در مارپيچ حاشيه گوش هنگامي اتفاق ميافتد که بخشي از پوست يا غضروف لاله گوش در فاصله بين پايک حلزوني و شيار لبه آن، وجود نداشته يا دچار نقص باشد و باعث ميشود لبه خارجي بالاي گوش به حالت جمعشده، فشرده يا دندانه دندانه دربيايد.

مشاوره جراحی زيبایی گوش در کلينيک زيبايي دکتر جعفری پور
در زمان جلسه مشاوره اوليه، شما جزئيات مربوط به هدف خود از جراحي زيبايي گوش و نتايج مورد انتظارتان از اين عمل را برای جراح بيان مي کنيد. جراح نیز شما را به عنوان کاندیدای عمل جراحی گوش ارزیابی میکند و شکل، اندازه و موقعیت گوش هایتان را بررسی کرده تا مشخص کند که چه نوع تغییراتی باید در آن بدهد. احتمالاً پزشک جراح هر دو گوش شما را معاینه و بررسی خواهد کرد، حتی در صورتی که شما فکر میکنید فقط یکی از گوشهایتان نیاز به شک لدهی یا اصلاح نقص دارد. همچنین جراح چند عکس از گوش ها و صورت شما می گیرد تا بر اساس آنها تناسب بین اجزای صورت شما را تعیین کند.

چگونه باید برای جراحی گوش آماده شویم؟
در آماده سازی برای جراحی زیبایی گوش، ممکن است از شما خواسته شود:
داروهای خاصی را مصرف کنید یا داروهای جاری خود را تنظیم کنید
قبل از جراحی، سیگار کشیدن را متوقف کنید
از مصرف آسپیرین و برخی داروهای ضد التهابی و مکملهای گیاهی اجتناب کنید، زیرا ممکن است خونریزی را افزایش دهند

دستورالعملهای ویژهای که دریافت میکنید شامل موارد زیر است:
چه کاری در روز جراحی انجام دهید
استفاده از بیهوشی در طول جراحی شما
مراقبت پس از عمل و پیگیری
جراح پلاستیک شما در مورد محل انجام جراحی نیز با شما صحبت خواهد کرد.

روش جراحی اتوپلاستی در کلینیک زیبایی دکتر جعفری پور
در کودکان غضروف گوش به اندازه کافی نرم است و میتوان از اسپلینت برای فرم دهی گوش در زمان جراحی استفاده کرد. این عمل جراحی در کودکان معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام میشود، اما در بزرگسالان که بافت غضروف گوش سخت تر شده است، برای انجام این عمل باید بریدگی های کوچکی بر روی گوش ایجاد شده و از طريق اين برشها، قسمت هایی از بافت غضروف گوش برداشته شود یا موقعیت آن اصلاح شود.
پزشک جراح ممکن است بسته به وضعيت آناتومي گوش شما و تغييراتي که ميخواهيد در شکل گوش ايجاد کنيد، بريدگي مورد نظر را در داخل يا پشت گوش شما ايجاد کند. سپس غضروف يا بافت نرم اضافهاي که باعث ميشود گوش شما زياد به طرف بيرون قرار بگيرد برداشته ميشود. اگر تاخوردگيهاي طبيعي در شکل لاله گوش شما وجود نداشته باشد، مي توان در همين مرحله از طريق شکل دادن غضروف گوش با بخيههاي دائمي و يا تراشيدن و فرمدهي غضروف، اين تاخوردگيها را در آن ايجاد کرد. در بعضي موارد براي دستيابي به نتايج مورد انتظار، لازم است از چند تکنيک مختلف به طور همزمان در جراحي زيبايي گوش استفاده شود.

مراحل جراحي گوش از طريق بريدگي در پشت آن، در شکل زير به ترتيب از چپ به راست نشان داده شده است:
يک بريدگي در پشت گوش زده ميشود تا پوست و چربي اضافي از طريق آن برداشته شود.
غضروف گوش شکل داده می شود و در موقعيت مناسب خود قرار می گيرد.
بريدگي ايجاد شده، به وسيله بخيه های ريز بسته می شود.

در شکل زیر جراحی گوش از طرف جلو آن نشان داده شده است که در طی آن یک بریدگی در قسمت جلوی گوش ایجاد می شود و شکل غضروف اصلاح شده تا لاله گوش ظاهر طبیعی و زیبایی پیدا کند. همچنین از برجستگی لاله گوش کاسته شده و به شکل همسطح با سر در می آید.

قبل از عمل: گوش های بزرگ، پهن یا ناصاف بیشتر در کودکان دیده میشود و حس اعتماد به نفس را در آنها تضعیف می کند.

بعد از عمل: جراحی زیبایی گوش را میتوان از سن 5 یا 6 سالگی بر روی کودکان انجام داد تا شکل گوشهای بزرگ یا بیرونزده از دو طرف سر در آنها اصلاح شود.

جای زخم باقیمانده از بریدگی های زمان جراحی گوش به چه صورت است؟
موقعیت بریدگی هایی که در زمان عمل جراحی زیبایی گوش ایجاد میشود، تا حد زیادی به نوع تغییراتی که میخواهید در شکل گوش خود ایجاد کنید، بستگی دارد. اما به طور کلی این بریدگی ها در نقاطی که به راحتی در معرض دید نیستند مانند پشت گوش و در محل اتصال گوش به سر و یا در امتداد خطوط و خمیدگی های داخل لاله گوش، ایجاد میشود.

نتایج عمل جراحی زیبایی گوش تا چه مدت دوام دارد؟
نتایج این عمل معمولاً تا پایان عمر ماندگار خواهد بود، مگر آنکه اتفاق خاصي برای شما بیفتد که به شکل یا موقعیت لاله گوش شما صدمه بزند.

دوره بهبودی بعد از عمل جراحی گوش

در طی 24 ساعت اول بعد از پایان جراحی گوش لازم است حتماً یک نفر بزرگسال همراه با کودک حضور داشته باشد که بتواند در انجام مراقبتهای بعد از عمل زیبایی گوش لازم به او کمک کند. دقت کنید که در طی یک هفته اول از دوره بهبودی خود، شما باید هر چه بیشتر استراحت کنید و فقط گاهگاهی چند قدم راه بروید تا جریان خون در بدن شما برقرار شود. همچنین برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی، توصیه می شود که هنگام خوابیدن زیر سر خود را بلندتر بگذارید و به حالت لمیده بخوابید. سر خود را نباید روی گوشی که آن را عمل کردهاید، تکیه بدهید، زیرا این کار باعث فشار بر گوش زخمي و ايجاد ناراحتی عمومی براي شما میشود. پزشک شما زمان مناسب برای برداشتن پانسمان روی گوش را به شما اطلاع می دهد. ممکن است یک پماد آنتیبیوتیک برای شما تجویز شود که باید آن را روی گوشها بمالید و سایر مراقبت های لازم برای بهبود زخمها و جراحتهای خود را نیز انجام دهید. تقریباً یک هفته بعد از عمل جراحی گوش، شما یک بار دیگر به مطب پزشک جراح مراجعه می کنید و پزشک در این جلسه، بخیههای گوش شما را میکشد. البته در اغلب موارد از بخیه های جذب شونده استفاده میشود که نیازی به کشیدن نخواهد داشت.
اگرچه طول دوره بهبودی بعد از عمل جراحی گوش در بیماران مختلف متفاوت است، اما به طور کلی انتظار میرود که بعد از حدود یک هفته بتوانید به محل کار خود باز گردید و فعالیت های سبک را انجام دهید. بعد از حدود 2 هفته هم نتایج نهایی این عمل در شکل گوش های شما قابل مشاهده خواهد بود. البته تا 12 ماه بعد ممکن است باز هم تغییرات کوچکی در شکل گوش ها ایجاد شود.

وقتی که عمل تمام شد دور سرتان یک نوار راحت و نرم خواهید دید که گوش هایتان را می پوشاند.این نوار جلوی بزرگ شدن تورم را می گیرد و موقعیت جدید گوش ها را تقویت می کند. این پوشش ممکن است روی شنوایی شما تأثیر بگذارد. نوار باعث تسریع از بین رفتن مایع بافتی می شود و از بروزعفونت نیز جلوگیری می کند.2 روز پس از جراحی باید به دکتر مراجعه کنید تا این نوار برداشته شود و دوباره پانسمان جدید بسته می شود.

اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی اتوپلاستی


فعالیت :
هنگام خواب زیر سرتان 3 ـ 2 بالش قرار دهید تا سرتان بالاتر بیاید. لطفا از خم شدن، بار سنگین بلند کردن، تقلا کردن، خودداری کنید. اگر کودک خردسال دارید، مستقیما آنرا را از روی زمین بلند نکنید. توصیه می شود تا یک هفته رانندگی نکنید چون پوشش روی گوش، شنوایی شما را کاهش می دهد و از انعکاس و عکس العمل سر و گردن می کاهد. حداقل یک هفته مرخصی بگیرید.

رژیم غذایی :
رژیم خود را با مایعات شروع کنید و به تدریج به سمت غذای معمول خود حرکت کنید.

مراقبت از زخم ها و تمیز کردن گوش

پزشک اغلب سر و گوش ما را بهصورت همزمان تمیز میکند، اما شما باید مطمئن شوید که هیچ مواد شیمیایی را در محل جراحی مصرف نکنید. این به این معنی است که شما تا یک هفته پس از جراحی نمیتوانید سر خود را با شامپو شستشو دهید. پس از برداشتن فتیله زخم و پانسمان، موها را به آرامی با شامپوی کودک شستشو دهید و از وارد کردن فشار به گوش خود خودداری کنید. تمیز کردن گوش شما ممکن است شامل استفاده از هر پمادی باشد که توسط جراح زیبایی به شما ارائه شده تا محل جراحی به درستی درمان شده و از عفونت جلوگیری شود. هنگام کف زدن موهایتان بهطور ویژه مراقب باشید که به گوشهایتان فشار نیاورید. ممکن است متوجه شوید که هنگام شستن موها و اطراف محل جراحی، ممکن است چندین شستشو نیاز باشد تا تمام مواد اضافی و پماد از مو خارج شود.

گوشهای شما بسیار حساس و ظریف است. هر زمان که آسیب جراحی قابل توجهی به آنها وارد شود، لازم است مراقبت انجام شود تا اطمینان حاصل شود که هم به دلایل زیبایی شناختی و هم بهداشتی، آنها بهطور کامل درمان میشوند. اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از لمس کردن یا اعمال فشارهای غیرضروری یا مواد خشن به منطقه درگیر در حین تمیز کردن میتواند تفاوت بین مشاوره پیگیری برای رسیدگی به عوارض بعد از جراحی و درمان موفقیت آمیز گوش شما را آشکار کند.

داروها:

در صورت لزوم از مسکن ضد درد استفاده کنید. بیماران بیشتر ناراحتی دارند تا درد. عوارض جانبی مسکن ها عبارتند از استفراغ و یبوست. مسکن را با غذا بخورید تا از استفراغتان کاسته شود. اگر یبوستتان خوب نشد از ملین استفاده کنید. لطفا به خاطر داشته باشید : تورم، کوفتگی و بی خوابی از عوارض جراحی زیبایی گوش می باشند و با پیشرفت بهبودی از شدت آنها کاسته می شود. داشتن یک همراه بالغ و مسئولیت پذیر و انجام فعالیت های روزانه ذکر شده تا 3 روز بعد از عمل شدیدا توصیه می شود.

سوالات رایج جراحی زیبایی گوش

آیا اتوپلاستی هیچ خطری دارد؟

خطرات جراحی شامل خونریزی و عفونت است. هر دوی آنها بسیار نادر هستند. با مراقبتهای پس از عمل مناسب، این یک جراحی بسیار ایمن و رضایتبخش است که خطر بسیار کمی دارد، نتایج بسیار زیبایی را ارائه میدهد و تقریبا هیچ ناراحتی از خود جراحی وجود ندارد.
شما باید بدانید که گوش شما ممکن است برای 2 تا 3 ماه پس از عمل بیحس باشد. پس از این زمان احساس به آرامی بازمیگردد. این امر سبب میشود که در دوره پس از عمل عموما دردی وجود نداشته باشد. این ویژگی همچنین باعث میشود که عمل در کودکان بهخوبی قابل تحمل باشد.

آیا بیمه درمانی من این جراحی را پوشش خواهد داد؟

جراحیهای کارکردی یا بازسازی، اگر از نظر پزشکی ضروری باشند، معمولا توسط بیمه پوشش داده میشوند، و اغلب نیاز به پیش تأیید بیمه گر دارند. هرچند جراحی زیبایی، بهطور کلی پوشش داده نمی شود.
هزینه اتوپلاستی میتواند بهطور گستردهای متفاوت باشد. هزینه متوسط اشاره شده در بالا شامل بیهوشی، امکانات اتاق عمل یا سایر هزینههای مرتبط نمیشود. هزینه جراح برای جراحی گوش ممکن است بر اساس تجربه او، نوع روش استفاده شده، و همچنین موقعیت جغرافیایی متفاوت باشد.

اتوپلاستی در چه سنی میتواند انجام شود؟

اوتوپلاستی را میتوان پس از اینکه گوش به بلوغ کامل رسید، در هر سنی انجام داد، که معمولا سن پنج یا شش سالگی است. توصیه میشود که این کار در سنین پایین انجام شود، زیرا غضروف نرمتر و شکلدهی آن آسانتر است. همچنین مهم است که شما بلوغ احساسی فرزند خود را ارزیابی کنید تا تعیین کنید که آیا زمان مناسب برای انجام اوتوپلاستی فرا رسیده است یا خیر.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، ساختمان ژیوار طبقه دوم
تلفن : 31312355 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :